Araç Sigortası Kime Az Çıkar?

Güncelleme: 08.05.2024
Yayımlama: 13.07.2022
Paylaş
İçindekiler

Sürücüler zorunlu trafik sigortası ile birlikte araçlarını ve kendilerini güvence altına almak için kasko sigortası yaptırmaktadır. Her iki sigortanın da primleri birçok faktöre göre değişkenlik gösterebilir. Trafik ve kasko sigortası sorgulama yapmak için araç sigortası sorgulama aracımızı kullanın.

Zorunlu Trafik Sigortası Primini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası her araç için zorunlu olmakla birlikte her yıl hazine müsteşarlığı tarafından belirlenip herkese aynı uygulanır. Ancak, bazı faktörlere göre prim ücretleri zaman zaman değişebilir. Bu faktörlerden bazıları şöyle sıralanabilir:

  • Plakanın ili trafik sigortası primini etkilemektedir. Şehrin büyüklüğü, trafik yoğunluğu gibi durumlar buna sebep olmaktadır.
  • Araç sahibinin yaşı primi etkiler. Daha yüksek yaşlar için prim ücreti genellikle daha düşük çıkmaktadır.
  • Aracın markası prim ücretini etkileyebilmektedir. Yeni model bir aracın primi daha yüksek olacaktır.
  • En önemli faktör sürücünün hasar geçmişidir. Trafik sigortası primi belirlenirken hasar geçmişi 7 basamaklı bir sisteme göre belirlenmektedir. Prim artırım ve indirimleri sürücünün hangi basamakta olduğuna göre değişmektedir.

1-2-3 basamakları hasarlı sürücülerin, 5-6-7 basamakları hasarsız sürücülerin basamaklarıdır. İlk kez sigorta yaptıranlar 4.basamaktan girer. Hasarsız geçen her yıl için 5-6-7 basamaklarına geçilir. Yükseldikçe primler de her yıl buna göre azalır. Tam tersi hasarlı geçen her yıl için de 1-2-3 basamaklarına geçilir. Basamak düştükçe primler de artacaktır. Bu basamaklar riskli grup sürücülerin olduğu basamaklar olarak adlandırılır. 7.basamak en risksiz grup olmakla birlikte en düşük primi öder. 1.basamak ise en riskli grup olmakla birlikte en yüksek primi ödemektedir. Maddi hasarlı kazalarda genellikle 1 basamak düşülürken ölüm veya yaralanmalı kazalarda 2 basamak düşülmektedir.

Trafik sigortası online ödenir mi detaylı bilgi için trafik sigortası nasıl ödenir sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Sigortası Primini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kasko sigortası zorunlu bir sigorta olmamakla birlikte sürücüyü ve aracı birçok hasar ve tehlikeye karşı koruyan avantajlı bir sigorta türüdür. Ancak; kasko sigortasının da primlerini etkileyen birçok faktör mevcuttur. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Aracın yaşı, marka ve modeli prim ücretlerini etkileyen önemli faktörlerdir. Örneğin; aile arabası olarak bilinen bir araç ile spor bir aracın primleri aynı olamaz.
  • Sigortalının trafik sicili de prim ücretini etkilemektedir. Sigortalının yaşı, sürüş tecrübesi, trafik cezaları, karıştığı kazalar gibi bilgiler, riskler hakkında sigorta şirketine fikir vermektedir. Sigorta firmalarının çoğu hasarsızlık indirimi avantajı sunmaktadır. İkinci araç için hasarsızlık indirimi hakkında bilgi için sayfamızı ziyaret edin.
  • Sigortalının yaşadığı şehir kasko sigortasında da önemli bir faktördür. Trafik yoğunluğu büyük etkendir. Bunun yanısıra hırsızlık, doğal afet gibi olayların yaşanma oranı da sigorta primini büyük ölçüde etkiler.
Trafik Sigortası Hesaplama Araçları

Trafik Sigortası Hesaplama Araçları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.