Sağlık Sigortası Kemoterapi Teminatı

Güncelleme: 19.01.2021 Yayımlama: 19.01.2021 | Okuma Süresi: 2 dk.

Sağlık Sigortası Kemoterapi Teminatı Nedir?

Sağlık sigortası kemoterapi teminatı, hastanın yatış süreci içerisinde tedavinin gerektirdiği fizik tedavi, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavileri limitleri dahilinde karşılayan bir teminat türüdür. 

Sağlık Sigortası Fiyatları

Kemoterapi Teminatı Hangi Teminat İçerisindedir?

Kemoterapi teminatı sağlık sigortalarında yatarak tedavi kapsamındadır ve poliçede belirtilen teminat limiti ve uygulaması dâhilinde temin eder. Kanser ameliyatları sonucu ilk kez meme protezi ve meme ucu onarımı tüm sigortalılık süresince bir defaya mahsus olmak üzere sigorta tarafından karşılanır. Ancak kanser tedavileri haricindeki kök hücre ve kök hücre kullanımı gibi tedaviler teminat dışında tutulur. Teminatlar dışında poliçe limitleri de önemlidir. Genelde ameliyat, kemoterapi gibi hizmetlerde limit konmazken, doktor muayenesi teminatı, fizik tedavi, ilaç gibi hizmetlere bir limit konulabilir.

Sağlık Sigortası Hangi Kanser Türlerini Karşılar?

Sağlık sigortası sigorta yaptırıldıktan sonradan teşhisi konmuş prostat, meme, kolon, akciğer, mide, gırtlak gibi kanser türlerinin tedavisini karşılar. Ancak her sigorta şirketi bu hastalıkları karşılamayabilir. Bu durum hakkında sigorta şirketinden bilgi almak daha yararlı olacaktır.

Tamamlayıcı ve Özel Sağlık Sigortası Farkları

  • Özel sağlık sigortasında teminatlar dâhilinde sağlık giderleri belli bir oranda karşılanır ve ek ücret ödemesi gerekir. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise poliçe limitine, teminatlara ve anlaşmalı hastanelere sadık kalmak koşuluyla ek ücret ödenmez.
  • Tamamlayıcı sağlık sigortası yalnızca anlaşmalı hastanelerde geçerliyken özel sağlık sigortası bu anlamda daha geniş bir ağa sahiptir.
  • Özel sağlık sigortasından SGK’lı olmadan da yararlanılır fakat tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanmak için SGK’lı olma zorunluluğu vardır.
  • Özel sağlık sigortasının teminatlarını genişletip yurt dışında da sağlık hizmetlerinden yararlanılır. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise böyle bir olanak yoktur. 

Daha detaylı bilgi almak için tamamlayıcı sağlık ile özel sağlık sigortası farkları sayfamızı inceleyin. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanır?

  • T.C. vatandaşı olan kişiler,
  • sigorta şirketlerinin belirttiği yaş sınırının altında olan kişiler ve SGK’lı bireyler
  • bunların yanında bu kriterleri taşıyan kişilerin bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının 2 ana teminatı mevcuttur. Bunlar şöyle sıralanır:

Ayakta Tedavi Teminatları

Sigorta başlangıcından itibaren geçirilen rahatsızlıklar için muayeneler, tahlil teminatı, fizik tedavi ve rehabilitasyon giderleri bu kapsama girer. Ayakta tedavi kapsamındaki hizmetler poliçe kullanımı sayısı ile sınırlanmıştır. Aşı ve ilaç masrafları poliçe kapsamı dışındadır.

Yatarak Tedavi Teminatları

Sigorta başlangıcından itibaren geçirilen rahatsızlıklar sonrası acil sağlık durum giderleri, hastane yatışı ya da cerrahi yatış ve acil müdahalelerin dâhil olduğu yatarak tedavi gerektiren risklerin teminatıdır.

Kaynak: 

Hesapkurdu.com Tamamlayıcı Sağlık Sigortası


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et