Sağlık Sigortası Kemoterapi Teminatı

Güncelleme: 22.03.2024
Yayımlama: 19.01.2021
Paylaş
İçindekiler

Sağlık Sigortası Kemoterapi Teminatı Nedir?

Sağlık sigortası kemoterapi teminatı, hastanın yatış süreci içerisinde tedavinin gerektirdiği fizik tedavi, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavileri limitleri dahilinde karşılayan bir teminat türüdür. 

Sağlık Sigortası Fiyatları

Kemoterapi Teminatı Hangi Teminat İçerisindedir?

Kemoterapi teminatı sağlık sigortalarında yatarak tedavi kapsamındadır ve poliçede belirtilen teminat limiti ve uygulaması dâhilinde temin eder. Kanser ameliyatları sonucu ilk kez meme protezi ve meme ucu onarımı tüm sigortalılık süresince bir defaya mahsus olmak üzere sigorta tarafından karşılanır. Ancak kanser tedavileri haricindeki kök hücre ve kök hücre kullanımı gibi tedaviler teminat dışında tutulur. Teminatlar dışında poliçe limitleri de önemlidir. Genelde ameliyat, kemoterapi gibi hizmetlerde limit konmazken, doktor muayenesi teminatı, fizik tedavi, ilaç gibi hizmetlere bir limit konulabilir.

Sağlık Sigortası Hangi Kanser Türlerini Karşılar?

Sağlık sigortası sigorta yaptırıldıktan sonradan teşhisi konmuş prostat, meme, kolon, akciğer, mide, gırtlak gibi kanser türlerinin tedavisini karşılar. Ancak her sigorta şirketi bu hastalıkları karşılamayabilir. Bu durum hakkında sigorta şirketinden bilgi almak daha yararlı olacaktır.

Özel Sağlık Sigortası Kanser Tedavisini Karşılıyor Mu?

Özel sağlık sigortalarının kanser tedavisini karşılaması için kanserin poliçeyi yaptırdıktan sonra teşhis edilmiş olması gerekir. 

Özel sağlık sigortası hakkında bilgi edinmek için özel sağlık sigortası nedir, ne işe yarar yazımızı incele.

Özel Sağlık Sigortası ile Kemoterapi

Özel sağlık sigortası teminatları arasında yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatı bulunur. Kemoterapi de yatarak tedavi kapsamında yer almaktadır.

Tamamlayıcı ve Özel Sağlık Sigortası Farkları

  • Özel sağlık sigortasında teminatlar dâhilinde sağlık giderleri belli bir oranda karşılanır ve ek ücret ödemesi gerekir. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise poliçe limitine, teminatlara ve anlaşmalı hastanelere sadık kalmak koşuluyla ek ücret ödenmez.
  • Tamamlayıcı sağlık sigortası yalnızca anlaşmalı hastanelerde geçerliyken özel sağlık sigortası bu anlamda daha geniş bir ağa sahiptir.
  • Özel sağlık sigortasından SGK’lı olmadan da yararlanılır fakat tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanmak için SGK’lı olma zorunluluğu vardır.
  • Özel sağlık sigortasının teminatlarını genişletip yurt dışında da sağlık hizmetlerinden yararlanılır. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise böyle bir olanak yoktur. 

Daha detaylı bilgi almak için tamamlayıcı sağlık ile özel sağlık sigortası farkları sayfamızı inceleyin. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanır?

  • T.C. vatandaşı olan kişiler,
  • sigorta şirketlerinin belirttiği yaş sınırının altında olan kişiler ve SGK’lı bireyler
  • bunların yanında bu kriterleri taşıyan kişilerin bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının 2 ana teminatı mevcuttur. Bunlar şöyle sıralanır:

Ayakta Tedavi Teminatları

Sigorta başlangıcından itibaren geçirilen rahatsızlıklar için muayeneler, tahlil teminatı, fizik tedavi ve rehabilitasyon giderleri bu kapsama girer. Ayakta tedavi kapsamındaki hizmetler poliçe kullanımı sayısı ile sınırlanmıştır. Aşı ve ilaç masrafları poliçe kapsamı dışındadır.

Yatarak Tedavi Teminatları

Sigorta başlangıcından itibaren geçirilen rahatsızlıklar sonrası acil sağlık durum giderleri, hastane yatışı ya da cerrahi yatış ve acil müdahalelerin dâhil olduğu yatarak tedavi gerektiren risklerin teminatıdır.

Kaynak: 

Hesapkurdu.com Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.