İnternet Bağlantı Türleri Nelerdir?

Güncelleme: 15.09.2023
Yayımlama: 13.07.2022
Paylaş
İçindekiler
İnternet bağlantı türleri şunlardır:
 • DSL (Digital Subscriber Line)
 • Fiber Optik İnternet
 • Kablo İnternet
 • Mobil İnternet
 • Kablosuz İnternet (Wi-Fi)
 • Uydu İnternet
 • Dial-up İnternet
 • Fonksiyonel İnternet (Mesh Networks)
 • Ethernet
 • Powerline İnternet

DSL Nedir?

Açılımı Digital Subscriber Line olan ve en bilinen türü ADSL olan bağlantı tipi, telefon hatları üzerinden internet bağlantısı sağlayan teknolojidir. Çevirmeli ağdan en büyük farkı telefon hattının bağlı olduğu santral digital bir santral olmalıdır.

Aynı hat üzerinden telefon görüşmesi yapılması, internete bağlanılmasına engel değildir. Ancak telefon hatları bakır telden oluşmaktadır ve bakır tel dış etkenlerden çok fazla etkilenmektedir. Bu nedenle bağlantı hızı çok yüksek değildir. VDSL ve ADSL arasındaki farklar aşağıdaki gibidir:

 • DSL teknolojisinde ADSL’in bağlantı hızı en yüksek 16 Mbps ‘dir. Veri gönderim ve alım hızı eşit değildir.
 • VDSL, ADSL’e kıyasla çok daha hızlı internet hizmeti sunabilmektedir. Hızı 100 Mbps’e kadar ulaşabilir.
 • VDSL2 ise belli bir yere kadar fiber kablo içerdiği için çok daha hızlıdır. Bu şekilde hızı 250 Mbps’e kadar ulaşabilir.

Fiber İnternet Nedir?

Fiber internet teknolojisi, fiber optik kablolar kullanarak daha hızlı internet erişimi sağlanır. Işık hızında internet olarak tanımlanan fiber internet, bakır kablo yerine plastik ya da cam kablo kullanmaktadır. Bu kablolara veri ışık olarak gelir ve bu kablolar ışığı ileterek internetin ışık hızında olmasını sağlar. Maliyeti oldukça yüksek bir sistemdir.

Fiber internet bağlatabilmek için bulunduğunuz bölgede fiber altyapının bulunması gerekir. ADSL ile fiber internet hakkında bilmeniz gerekenler için sayfamızı ziyaret edin.

Kablo İnternet Nedir?

Telefon hatları kadar olmasa da evlerde oldukça sık kullanılan Kablo TV de internet sağlamak için kullanılır. TV alıcılarındaki koaksiyel kablo üzerinden internet sağlanır. Telefon hatlarındaki bakır telden daha yüksek veri iletmek için tasarlandığından daha yüksek hızda internet erişimi sağlanır. Kablo internet sağlayıcıları 100 Mbps hıza kadar internet hizmeti verse de 250 Mbps’e kadar hız sağlanabilir.

Kablo internet alabilmek için bulunduğunuz yerde Kablo TV Hattı bulunması gerekir.

Mobil İnternet (Hücresel İnternet) Nedir?

İnternet bağlantısı gelecekte kablolardan bağımsız olacağı öngörülüyor. Kablosuz bağlantılara en yaygın örnek mobil internettir.

Mobil internet sağlayıcıları kapsama alanındaki bölgelere 3G, 4G veya LTE ile farklı hızlarda internet hizmeti sağlamaktadır. LTE ile teorik olarak 150 Mbps hıza ulaşılabilir.

Uydu İnternet Nedir?

Uydu internet, uydu üzerinden televizyon yayınlarının alınmasına benzer şekilde internet hizmeti alınmasını sağlayan kablosuz bir sistemdir. Kurulum maliyetinin yüksek olması ve yüksek gecikme süresi bu bağlantının dezavantajlarıdır. Kablosuz olduğu için altyapı gereksinimi yoktur.

Telekomünikasyon altyapısının bulunmadığı bölgelerde, doğal afet gibi olağandışı durumlarda karasal hatlar kullanılamazken uydu internet kullanılabilir.

Metro İnternet (Metro Ethernet) Nedir?

Metro Ethernet; orta ve büyük ölçekli işletmelere, kamu kurumlarına, üniversite, hastane gibi internet kullanımının yoğun olduğu yerlere özel yüksek kapasiteli internet erişim hizmetidir.  Müşteriye özel olarak fiber optik kablolar çekilerek yüksek bağlantı hızı ve geniş bant sağlar. Eşit veya farklı indirme ve yükleme hızı imkanı sunar. 

Çevirmeli Ağ (Dial-up) Nedir?

Ülkemizde internetin ilk zamanlarında yaygın bir şekilde kullanılan; ancak günümüzde alternatifleri olduğu için tercih edilmeyen bağlantı türüdür. Telefon hattını kullanarak internete bağlantıyı sağlar. Bağlantı hızı düşüktür ve sürekliliğini sağlamak zordur. Günümüzde internet bağlantısının yaygın olmadığı bölgelerde nadiren de olsa kullanılır. 

Kaynak:

Wikipedia.com DSL 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.