ADSL ile Fiber İnternet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güncelleme: 10.01.2022 Yayımlama: 22.09.2016 | Okuma Süresi: 3 dk.

ADSL, telefon hatları üzerinden geniş bant sistemi sağlayan bakır kablolardan oluşan, klasik modemlere göre kat kat fazla veri aktarımı yapabileceğiniz bir teknolojidir. Fiber internet ise günümüzde yeni kullanılmaya başlayan, telefon hattı gerektirmeyen bir teknolojidir.

İnternet Fiyatları

İnternet Firmalarının Sayfaları

Digiturk
D-Smart
Millenicom
Turkcell Superonline
Vodafone Süpernet
Uydunet
Türk Telekom İnternet
Turknet

En iyi internet sağlayıcısı seçerken ihtiyaçlar belirlenmelidir. En iyi internet sağlayıcı hangisidir, nasıl seçilir bilgi almak için en iyi internet sağlayıcısı hangisidir sayfamızı ziyaret edin.

ADSL ve Fiber İnternet Arasındaki Farklar

ADSL bağlantısında bakır kablolar kullanılır. Bu bakır kabloların bir direnci vardır ve kablo uzunluğu arttıkça direnç de o kadar yükselir. Bu da internet hızının düşük gelmesine sebep olur. Mesela 16 Mbps hızında bir internet bağlatıldığında, internetin gönderilen santrale uzaklığına göre hızı 15 hatta 14 Mbps gibi bir hıza kadar düşebilir. Ancak fiber internet teknolojisinde bakır yerine plastik ya da cam malzemeleri kullanıldığı için böyle bir sorun olmamaktadır. Zaten ADSL için kullanılan tarifelerde en fazla 16 Mbps hız diye tanıtım yapılırken, fiber internet için kullanılan tarifelerde en az 16 Mbps denir. Fiber internet bağlatıldığında 16 Mbps yerine 17-18 Mbps hızında bir internet kullanılır. Ancak bunun da bir maliyeti olmaktadır. Fiber kablo altyapısı pahalı bir çalışmadır, bu yüzden de henüz bütün şehirlerde bulunmamaktadır.

ADSL ile VDSL abone hatları arasındaki farkı öğrenmek için ADSL ile VDSL Arasındaki Farklar sayfamızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


ADSL İnternet Kullanımı

ADSL(Asymmetric Digital Subscriber Line) yani asimetrik sayısal abone hattı, günümüzde en çok kullanılan internet bağlantısıdır. Telefon hattı üzerinden erişim sağlayan bir bakır devre teknolojisidir. İnternetinizi 24 saat boyunca kesinti problemi olmadan kolaylıkla kullanabilir, ayrıca aynı hat üzerinden telefon görüşmelerinize de devam edebilirsiniz. İsmindeki asimetrik kelimesi ise veri hızının gönderim ve alım için aynı olmadığını belirtmektedir. Türkiye’deki ADSL altyapısı ise ADSL2+ teknolojisidir. Diğerlerinden farkı dosya indirme işlemini oldukça hızlı yapmasıdır.

Evde telefon hattım yok internet bağlantısını nasıl yapabilirim diyorsanız ev telefonsuz internet bağlatma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

En Uygun İnternet Paketleri:

ŞirketPaketHızTaahhüt Süresi
Millenicom İnternet Paketi
Prestij Paket100 Mbps
Yok
Millenicom İnternet Paketi
Taahhütsüz, Kotasız Özgürüm Kampanyası
35 Mbps
Yok
Turknet İnternet Paketi
Taahhütsüz Özgür İletişim
100 Mbps
Yok
Kablonet İnternet Paketi
Sınırsız Tarifeler
16 Mbps
24 Ay

Diğer tüm paketleri göster 

Fiber İnternet Kullanımı

Fiber internet teknolojisi Türkiye’de henüz çok yeni bir teknolojidir. Fiber optik kablolar kullanılarak, daha hızlı internet erişimi sağlanmaktadır. Fiber optik kablo, eski sistem kablolardaki bakır malzemesini kullanmak yerine erişim hızını arttırmak için plastik ya da cam kablolar kullanılır. Fiber optik kablolara veri olarak ışık gelir ve bu kablolar da gelen ışığa yön verir. Işık hızında internet denmesinin de sebebi budur. Bu kablolar bakır kablolara göre daha az kayba neden olur ve elektromanyetik etkileşimden etkilenmezler.

Fiber optik kabloların kullanım alanları; kaybı düşük ve hızı yüksek olduğu için binalardaki iletim sistemlerinde, veri iletiminde, elektronik cihazların birbiriyle bağlantısında, havacılıkta yüksek hız gerektiren araçlarda ve uçakların iç donanımları gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Oldukça pahalı bir sistemdir ve Türkiye’ye geç gelmesinin sebeplerinden biri de maliyetinin yüksek olmasıdır. Eğer fiber internet bağlatmak istiyorsanız bulunduğunuz bölgede fiber altyapı sisteminin bulunması gerekmektedir.

Fiber altyapı bulunan şehirler; Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Gaziantep...


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et