ADSL ile Fiber İnternet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güncelleme: 15.09.2023
Yayımlama: 22.09.2016
Paylaş
İçindekiler

ADSL, telefon hatları üzerinden geniş bant sistemi sağlayan bakır kablolardan oluşan, klasik modemlere göre kat kat fazla veri aktarımı yapabileceğiniz bir teknolojidir. Fiber internet ise günümüzde yeni kullanılmaya başlayan, telefon hattı gerektirmeyen bir teknolojidir.

İnternet Fiyatları

İnternet Firmalarının Sayfaları

Digiturk
D-Smart
Millenicom
Turkcell Superonline
Vodafone Süpernet
Uydunet
Türk Telekom İnternet
Turknet

En iyi internet sağlayıcısı seçerken ihtiyaçlar belirlenmelidir. En iyi internet sağlayıcı hangisidir, nasıl seçilir bilgi almak için en iyi internet sağlayıcısı hangisidir sayfamızı ziyaret edin.

ADSL ve Fiber İnternet Arasındaki Farklar

ADSL bağlantısında bakır kablolar kullanılır. Bu bakır kabloların bir direnci vardır ve kablo uzunluğu arttıkça direnç de o kadar yükselir. Bu da internet hızının düşük gelmesine sebep olur. Mesela 16 Mbps hızında bir internet bağlatıldığında, internetin gönderilen santrale uzaklığına göre hızı 15 hatta 14 Mbps gibi bir hıza kadar düşebilir. Ancak fiber internet teknolojisinde bakır yerine plastik ya da cam malzemeleri kullanıldığı için böyle bir sorun olmamaktadır. Zaten ADSL için kullanılan tarifelerde en fazla 16 Mbps hız diye tanıtım yapılırken, fiber internet için kullanılan tarifelerde en az 16 Mbps denir. Fiber internet bağlatıldığında 16 Mbps yerine 17-18 Mbps hızında bir internet kullanılır. Ancak bunun da bir maliyeti olmaktadır. Fiber kablo altyapısı pahalı bir çalışmadır, bu yüzden de henüz bütün şehirlerde bulunmamaktadır.

ADSL ile VDSL abone hatları arasındaki farkı öğrenmek için ADSL ile VDSL Arasındaki Farklar sayfamızı ziyaret edin.

ADSL İnternet Kullanımı

ADSL(Asymmetric Digital Subscriber Line) yani asimetrik sayısal abone hattı, günümüzde en çok kullanılan internet bağlantısıdır. Telefon hattı üzerinden erişim sağlayan bir bakır devre teknolojisidir. İnternetinizi 24 saat boyunca kesinti problemi olmadan kolaylıkla kullanabilir, ayrıca aynı hat üzerinden telefon görüşmelerinize de devam edebilirsiniz. İsmindeki asimetrik kelimesi ise veri hızının gönderim ve alım için aynı olmadığını belirtmektedir. Türkiye’deki ADSL altyapısı ise ADSL2+ teknolojisidir. Diğerlerinden farkı dosya indirme işlemini oldukça hızlı yapmasıdır.

Evde telefon hattım yok internet bağlantısını nasıl yapabilirim diyorsanız ev telefonsuz internet bağlatma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

En Uygun İnternet Paketleri:

ŞirketPaketHızTaahhüt Süresi
Millenicom İnternet Paketi
Prestij Paket100 Mbps
Yok
Millenicom İnternet Paketi
Taahhütsüz, Kotasız Özgürüm Kampanyası
35 Mbps
Yok
Turknet İnternet Paketi
Taahhütsüz Özgür İletişim
100 Mbps
Yok
Kablonet İnternet Paketi
Sınırsız Tarifeler
16 Mbps
24 Ay

Diğer tüm paketleri göster 

Fiber İnternet Kullanımı

Fiber internet teknolojisi Türkiye’de henüz çok yeni bir teknolojidir. Fiber optik kablolar kullanılarak, daha hızlı internet erişimi sağlanmaktadır. Fiber optik kablo, eski sistem kablolardaki bakır malzemesini kullanmak yerine erişim hızını arttırmak için plastik ya da cam kablolar kullanılır. Fiber optik kablolara veri olarak ışık gelir ve bu kablolar da gelen ışığa yön verir. Işık hızında internet denmesinin de sebebi budur. Bu kablolar bakır kablolara göre daha az kayba neden olur ve elektromanyetik etkileşimden etkilenmezler.

Fiber optik kabloların kullanım alanları; kaybı düşük ve hızı yüksek olduğu için binalardaki iletim sistemlerinde, veri iletiminde, elektronik cihazların birbiriyle bağlantısında, havacılıkta yüksek hız gerektiren araçlarda ve uçakların iç donanımları gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Oldukça pahalı bir sistemdir ve Türkiye’ye geç gelmesinin sebeplerinden biri de maliyetinin yüksek olmasıdır. Eğer fiber internet bağlatmak istiyorsanız bulunduğunuz bölgede fiber altyapı sisteminin bulunması gerekmektedir.

Fiber altyapı bulunan şehirler; Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Gaziantep...

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.