ADSL ile Fiber İnternet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güncelleme: 17.12.2018

ADSL, telefon hatları üzerinden geniş bant sistemi sağlayan bakır kablolardan oluşan, klasik modemlere göre kat kat fazla veri aktarımı yapabileceğiniz bir teknolojidir. Fiber internet ise günümüzde yeni kullanılmaya başlayan, telefon hattı gerektirmeyen bir teknolojidir. 

ADSL İnternet Kullanımı

ADSL(Asymmetric Digital Subscriber Line) yani asimetrik sayısal abone hattı, günümüzde en çok kullanılan internet bağlantısıdır. Telefon hattı üzerinden erişim sağlayan bir bakır devre teknolojisidir. İnternetinizi 24 saat boyunca kesinti problemi olmadan kolaylıkla kullanabilir, ayrıca aynı hat üzerinden telefon görüşmelerinize de devam edebilirsiniz. İsmindeki asimetrik kelimesi ise veri hızının gönderim ve alım için aynı olmadığını belirtmektedir. Türkiye’deki ADSL altyapısı ise ADSL2+ teknolojisidir. Diğerlerinden farkı dosya indirme işlemini oldukça hızlı yapmasıdır. 

En Uygun İnternet Paketleri:

ŞirketPaketHızAdil KullanımTaahhüt Süresi
Millenicom İnternet PaketiSüper Paket8 Mbps
Limitsiz27 ay
Millenicom İnternet Paketi
Taahhütsüz, Kotasız Özgürüm Kampanyası
35 MbpsLimitsiz
Yok
Turknet İnternet PaketiTaahhütsüz Özgür İletişim
100 MbpsLimitsiz
Yok
D-Smart İnternet PaketiMega Paket+ Sınırsız Fiber İnternet
10 Mbps50 GB12 ay
Türk Telekom İnternet PaketiYalın İnternet24 Mbps35 GB24 ay
Kablonet İnternet PaketiKonuşturan HD ve Sınırsız
16 Mbps50 GB24 ay
D-Smart İnternet Paketi
Sınırsız ADSL İnternet
16 Mbps50 GB24 ay

Diğer tüm paketleri göster»

Fiber İnternet Kullanımı

Fiber internet teknolojisi Türkiye’de henüz çok yeni bir teknolojidir. Fiber optik kablolar kullanılarak, daha hızlı internet erişimi sağlanmaktadır. Fiber optik kablo, eski sistem kablolardaki bakır malzemesini kullanmak yerine erişim hızını arttırmak için plastik ya da cam kablolar kullanılır. Fiber optik kablolara veri olarak ışık gelir ve bu kablolar da gelen ışığa yön verir. Işık hızında internet denmesinin de sebebi budur. Bu kablolar bakır kablolara göre daha az kayba neden olur ve elektromanyetik etkileşimden etkilenmezler.

Fiber optik kabloların kullanım alanları; kaybı düşük ve hızı yüksek olduğu için binalardaki iletim sistemlerinde, veri iletiminde, elektronik cihazların birbiriyle bağlantısında, havacılıkta yüksek hız gerektiren araçlarda ve uçakların iç donanımları gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Oldukça pahalı bir sistemdir ve Türkiye’ye geç gelmesinin sebeplerinden biri de maliyetinin yüksek olmasıdır. Eğer fiber internet bağlatmak istiyorsanız bulunduğunuz bölgede fiber altyapı sisteminin bulunması gerekmektedir.

Fiber altyapı bulunan şehirler; Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya ve Gaziantep’tir.

ADSL ve Fiber İnternet Arasındaki Farklar

ADSL bağlantısında bakır kablolar kullanılır. Bu bakır kabloların bir direnci vardır ve kablo uzunluğu arttıkça direnç de o kadar yükselir. Bu da internet hızının düşük gelmesine sebep olur. Mesela 16 Mbps hızında bir internet bağlatıldığında, internetin gönderilen santrale uzaklığına göre hızı 15 hatta 14 Mbps gibi bir hıza kadar düşebilir. Ancak fiber internet teknolojisinde bakır yerine plastik ya da cam malzemeleri kullanıldığı için böyle bir sorun olmamaktadır. Zaten ADSL için kullanılan tarifelerde en fazla 16 Mbps hız diye tanıtım yapılırken, fiber internet için kullanılan tarifelerde en az 16 Mbps denir. Fiber internet bağlatıldığında 16 Mbps yerine 17-18 Mbps hızında bir internet kullanılır. Ancak bunun da bir maliyeti olmaktadır. Fiber kablo altyapısı pahalı bir çalışmadır, bu yüzden de henüz bütün şehirlerde bulunmamaktadır.

İnternet Firma Sayfaları

Digiturk

D-smart

Millenicom

Turkcell Superonline

Vodafone Süpernet

Uydunet

Türk Telekom İnternet

Turknet