En İyi İnternet Sağlayıcısı Hangisidir?

Yayımlama: 21.05.2020 Güncelleme: 09.12.2020

Ev İnternet Paketleri

Doğru İnternet sağlayıcısını seçebilmek için internetin çoğunlukla hangi amaçla kullanılacağı, buna yönelik ihtiyacın ne olduğu ve aylık ayrılabilecek bütçe tutarını belirlemek gerekir. Belirlenen durumlara göre internet sağlayıcılarının kampanyaları değerlendirilebilir. En iyi İnternet sağlayıcısı kişilerin isteklerini karşılamasına göre değişir.

Taşınabilir internet hizmeti ve ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için taşınabilir internet sayfamızı inceleyin.

Ülkemizdeki İnternet Sağlayıcıları

Ülkemizde bulunan internet sağlayıcıları şunlardır;

TurkNetKablonet
Türk TelekomTurkcell Superonline
Vodafone SüpernetMillenicom
DigiturkD-Smart

Diğer tüm paketleri göster 

İnternet Paketini Neye Göre Seçmeliyim?

  • İnternet paketi seçilirken öncelikli olarak internet sağlayıcısı seçilmelidir. İnternet sağlayıcıları çeşitli kampanyalar düzenler. Kullanılan telefon hattına, bazı kredi kartlarına, yaş grubuna özel indirimler gibi birçok indirim sağlanır. Buna göre internet sağlayıcılarının kampanyaları araştırılmalı ve kişiye en uygun kampanyalar seçilmelidir. 
  • İnternetin kullanım amacına göre ihtiyaç belirlenmelidir.
  • Yüksek hız, internetin yanı sıra TV paketi veya telefon ihtiyacı vb. ihtiyaçlar belirlendikten sonra aylık ödeme için ayrılabilecek bütçe belirlenmelidir. Eğer TV veya telefon paketleri de istenirse, bazı internet sağlayıcıları yalnızca dizi, film, çocuk kanalı veya spor kanallarının olduğu TV paketleri de içerir ya da telefon için aylık bedava dakika sunar. Sadece internet ihtiyacı için de yalın internet paketleri mevcuttur.
  • İnternet hızı yüksek istenirse fiber internet tercih edilebilir, ancak bunun için oturulan bölgede fiber alt yapı bulunması gerekir.
  • Satın alınacak paketin taahhüt süresine dikkat edilmelidir. Süre uzadıkça indirim artar, ancak süre dolmadan üyelik iptal edilmek istendiğinde yüksek para cezası ödemek durumunda kalınabilir. 
  • Taahhüt vermek istemeyen kişiler taahhütlü internet paketleri yerine taahhütsüz internet paketlerini inceleyebilir. Taahhütsüz internet paketleri taahhütlü internet paketlerine oranla daha yüksek fiyatlı olabilir. 

İnternet bağlantılarında meydana gelen arıza durumlarında yapılması gerekenleri internet arızaları durumunda yapılması gerekenler sayfamızdan öğrenin.

Fiber İnternet ve ADSL Arasındaki Fark Nedir?

İnternet sağlayıcısı seçimi yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken internet bağlantı şeklinin nasıl olacağıdır. İnternet bağlantısı şekli kullanılan internetin ne kadar verimli kullanılacağı hakkında bilgi verir. 

ADSLFiber İnternet
Standart telefon hatları kullanılan internet bağlantısı türüdür.
Fiberoptik malzemeden yapılmış kabloları kullanan internet bağlantısıdır.
Telefon hattı bağlantısı sayesinde veri ve ses şebekesi aynı anda kullanılabilir.
Kayıp düşük, hızı fazla olduğu için veri iletiminde, elektronik cihazların bağlantısında kullanılabilir.
Adsl bağlantı standart telefon hattının bulunduğu her yerde elde edilebilir.
Fiber internet, yalnızca fiberoptik kablo alt yapısının bulunduğu yerlerde kullanılır.
Telefon ve internet aynı anda kullanılabilir.
Telefon bağlantısına gerek yoktur.
Kabloların uzaması bağlantının hızında düşmelere neden olur.Adsl’e göre çok daha hızlı iletim gücüne sahip olduğundan internet hızı da daha fazladır.

ADSL ile Fiber internet bağlantısı hakkında detaylı bilgiyi ADSL ve Fiber internet hakkında bilmeniz gerekenler sayfamızdan edinin.

En İyi İnternet Sağlayıcısı Hangisidir?

Taahhüt Süresi Nedir?

İnternet sağlayıcıları, internet paketi satın alan kullanıcılarına sözleşmelerde kullanıcının belirli bir süre kadar paket değiştirmemesi taahhütü uygular. Örneğin; internet paketini 12, 24 veya 36 ay süre boyunca değiştirilmemesini sağlar. Bu süre dolmadan paket değiştirilmek istendiğinde çeşitli cezalar uygulanır. Bu ceza ödenerek paket değişimi sağlanabilir. 

Taahhüt süresi karşılığında alınan paketler genel olarak daha indirimli olabilir. Taahhüt süresi dolmadan abonelik sonlandırılmak istendiğinde bu indirimler sağlayıcı tarafından geri istenebilir. Bunun yanı sıra farklı cezalar da uygulanabilir. Bu nedenle taahhüt süreleri iyi seçilmelidir. 

İnternet sağlayıcısı aboneliğinizi online iptal etmek istiyorsanız e-devlet abonelik iptali sayfamızı ziyaret edin.

Kaynak:

Hesapkurdu.com En Hesaplı İnternet Paketleri


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et