HesapKurdu logo

Yalın İnternet

Güncelleme: 12.04.2023
Yayımlama: 05.04.2018
Paylaş
İçindekiler
En Uygun İnternet Paketleri

Yalın İnternet Nedir?

Yalın internet, telefon aboneliğine gerek olmadan ev ve iş yerlerinde internet hizmeti almayı sağlayan internet bağlantı çeşididir. Yalın internet ile telefon hattına gerek duymadan ADSL ve fiber internet bağlantısı kullanabiliyorsunuz. Sabit telefona ihtiyacınız bulunmuyorsa internet sağlayıcılarının imkân sağladığı yalın internet kampanyalarından yararlanabilirsiniz.

DSL olarak da adlandırılan yalın internet, pek çok internet firması kullanıcılarına sunuyor. Yalın ADSL ve fiber paketleri, yüksek hızda internet erişimi sağlıyor. 

Yalın İnternet

Yalın İnternet Avantajlı mı?

Yalın internete geçerek aşağıdaki avantajlardan faydalanmanız mümkün:

  • Yalın DSL avantajları DSL servisinin genel avantajlarını içinde barındırıyor.
  • Yüksek hızda internet erişimi sağlıyor.
  • Sabit telefon aboneliğine gerek duyulmuyor.
  • Yalın İnternet kullanıcıları kendileri için sunulan özel bant genişliğini kullanıyor.
  • Sayısal teknolojisi ile internet üzerinden eş zamanlı ses ve görüntü aktarımı da yapabiliyorsunuz.
Yukarıda belirtilen avantajlarının yanında şunu da belirtmek gerekir ki; ilk sunulduğu zamanlarda pek çok internet kullanıcısını rahatlatan yalın internet, düşünüldüğü kadar avantajlı olmayabilir. Sabit hat bağlatmak istemeyen ve telefon aboneliği gerek duymayan yalın internet, internet kullanıcılarını ihtiyacı olmayan sabit telefon için ayrı bir ücret ödeme derdinden kurtarma vaadinde bulunsa da internet hizmet sağlayacılarının yalın internet için aldığı aylık erişim ücreti kimi zaman kullanılmayan bir sabit telefon faturasıyla aynı hatta daha fazla olabiliyor.

En Uygun İnternet Paketleri:

Şirket Paket Hız Taahhüt Süresi
Millenicom İnternet Paketi Özgürüm Kampanyası 35 Mbps
Yok
Millenicom İnternet Paketi
Prestij Paket
100 Mbps Yok
Turknet İnternet Paketi Taahhütsüz Özgür İletişim
100 Mbps Yok
D-Smart İnternet Paketi Sınırsız Fiber İnternet
10 Mbps 24 ay
Türk Telekom İnternet Paketi Jet Kampanya 6 Mbps 27 ay
Kablonet İnternet Paketi Sınırsız Tarifeler
16 Mbps 24 ay
D-Smart İnternet Paketi
Sınırsız ADSL İnternet
16 Mbps 24 ay

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Yalın İnternet Kullanımı İçin Evde Hat Olması Gerekiyor mu?

Bu sorunun cevabı, "hayır" yalın internet bağlatmak için evde hat olması gerekmiyor. Artık internet şirketleri sabit hatlı telefonlar olmadan da internet hizmeti veriyor.

Evde internet kullanmak istiyorsunuz fakat telefon hattına ihtiyaç duymuyorsunuz ya da internetinizin bağlı olduğu telefon hattını kapatmak istiyorsunuz. Bu durum da aslında mümkün! Pek çok kişi ekstra gelen telefon faturasını ödememek için telefon hattını kapattırıyor.

İlk kez internet başvurusu yapacak kullanıcıların bir telefon hattına ihtiyacı var. Telefon hattı olmadan internet aslında pek mümkün olmuyor. Fakat internetinizi aldıktan sonra hattınızı kapattırabiliyorsunuz. Telefon hattını kapatmak için bizzat hat sahibinin Telekom Müdürlüğüne/Ofisine başvuruda bulunup, yalın internet kullanmak istediğine dair bilgi vermesi gerekiyor. Telefon ile arayarak telefon hattı kapattırılamıyor.

Yalın İnternet Hizmetinden Kimler Yararlanabilir?

Yalın internet hizmetinden yeni abone olacak tüm bireysel ve kurumsal başvuru sahipleri ile mevcutta internet hizmeti alan aboneler yararlanabiliyor.

Yalın İnternet Taahhüt Bozma Cezaları

Kullanıcıların, taahhütlü bir şekilde satın almış oldukları hizmet normal koşullarda taahhüt boyunca iptal edilemiyor. Hizmet sunan şirketler, taahhüt karşılığında kişilere mevcut tarife fiyatlandırması üzerinden indirim uyguladığından bu şekilde bir yola başvurulmuş. Taahhüt süresi içinde abonelik sözleşmesini iptal ettirmek isteyen kişiler, belirli bir ücret ödemeleri halinde sözleşme iptali hakkından yararlanabiliyor. İlgili şirkete ödenecek olan bu ücret; kişilerin sözleşme süreleri, aldıkları indirim hakları vb. durumlara göre hesaplanıyor.

Taahhüt İptali Cezası Hesaplaması

Abonelik veya kalma sözü sözleşmesinin iptal edilmesi halinde kullanıcılardan talep edilen ücret, belirli hallere göre değişiklik gösterebiliyor. Kişiler, sözleşme yaparken şirketin sunmuş olduğu mevcut hizmet ücretinin altında bir meblağ ödeyerek bu yolla indirimli tarife ve kullanım sahibi olabiliyor.

Taahhüt ettirme karşılığında şirket tarafından kullanıcılara sunulan bu fırsat, sözleşme iptali ile geri alınıyor. Böylelikle sözleşmeli olarak alınan mal ve hizmetin mevcut aylık fiyatından, aylık indirimli fiyatı çıkartılıyor. Aradaki fark kişinin taahhüt vermesi karşılığında şirket tarafından hak kazandığı indirim miktarını ifade ediyor. Kişiler, imzaladıkları bu sözleşme ile bu indirim miktarını kullandıkları ay kadar ödemek zorunda. Şirketin belirlemiş olduğu mevcut kullanım fiyatı ile kişinin taahhüt sonucu kullanmış olduğu fiyat arasındaki fark, kullanıcının kullanmış olduğu ay sayısı ile çarpılıyor. Elde edilen rakam toplam indirimi ifade ediyor. Bu miktara, hizmet sözleşmesinin cayma hakkı bölümünde geçen birtakım ek bedeller ekleniyor.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.