ADSL ile VDSL Arasındaki Farklar

Güncelleme: 13.07.2022 Yayımlama: 03.10.2019 | Okuma Süresi: 4 dk.

ADSL Nedir?

Asymmetric Digital Subscriber Line kelimelerinin kısaltılmış hali olan ADSL, (Asimetrik Sayısal Abone Hattı) alt yapısında bakır kabloların bulunduğu veri aktarımı sağlayan internet hizmetidir. ADSL, ana santrale kısa mesafede olan ve en fazla 4 km uzaklıkta kalan mesafelerde kullanıldığında verimliliği artar. Ek kablolarla hizmet alanı genişletilir fakat kablo uzadıkça internet hızı ve verimi azalır. 

İnternet Paketleri

ADSL'ın Özellikleri Nelerdir?

 • ADSL internet hizmeti 16 Mbps oranına kadar bant genişliği sağlar.
 • ADSL bağlantısı alt yapısında bulunan bakır kabloların direnci vardır ve kablolar uzadıkça direnç düşer. Bu durum internet hızının ve veriminin azalmasını sağlar.
 • Kabloların bağlantı merkezinden uzaklaşması da hızın düşmesini sağlayan etkenlerdendir.
 • ADSL’in isminde bulunan asimetrik kelimesi yükleme ve indirme hızının eşit olmamasından gelir. 

VDSL Nedir?

Very High Speed Digital Subscriber Line kelimelerinin kısaltılmış hali olan VDSL (Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı), bakır kablo hatlarının da bulunduğu internet hizmeti sağlayan dijital abone hattıdır.

VDSL Özellikleri Nelerdir?

 • VDSL santrale yakın konumda bulunan kullanıcılarına daha verimli bant genişliği sunar.
 • ADSL’den çok daha fazla hızlara olanak veren VDSL, sinyalin güçlü bir şekilde aktarım yapabildiği yerlere 100 Mbps’ye kadar hızla ulaşabilir.
 • VDSL ADSL’e göre download hızında 5, upload hızında ise 10 kat fazladır. 

VDSL2 Nedir?

VDSL2, VDSL’in daha yüksek bant genişliği sunan üst teknolojisidir diyebiliriz. ADSL ve VDSL gibi VDSL2 de bakır altyapı kullanm. VDSL’den farkı ise merkezi santrallerden açık hava santrallerine kadar fiber kablo çekilerek ya da kullanıcının direk binasına kadar fiber kablo çekilerek kurulur. Bu şekilde 250 Mbps hıza kadar ulaşılabilir. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


ADSL ile VDSL Arasındaki Fark Nedir?

ADSL VDSL
4 kilometreden fazla olmayan mesafelere düşük bant genişliği sağlar
Santrale yakın mesafelerde bulunan kullanıcılarına 100 Mbps’ye kadar yükselen bant genişliği sunar
Her bölgede bulunur Her bölgede bulunmaz
Aynı bakır kablo yapısını kullanır Aynı bakır kablo yapısını kullanır

ADSL'den VDSL'e geçiş yapmak için kullanıcıların altyapılarını sorgulaması gerekir. Taşınabilir internet hakkında detaylı bilgi almak için taşınabilir wifi sayfamızı inceleyin.

ADSL ile Fiber internet farkı hakkında detaylı bilgi için ADSL ile Fiber internet hakkında bilmeniz gerekenler sayfasını ziyaret edin.

En Uygun İnternet Paketleri:

Şirket Paket Hız Taahhüt Süresi
Millenicom İnternet Paketi
Fiber 16 Kampanyası 16 Mbps
Yok
Millenicom İnternet Paketi
Fiber 35 Kampanyası 35 Mbps
Yok
Turknet İnternet Paketi
Taahhütsüz Özgür İletişim
100 Mbps
Yok
Kablonet İnternet Paketi
Güldüren 100 Kampanyası 100 Mbps
24 Ay

Diğer tüm paketleri göster 

ADSL’den VDSL’e Geçiş 

ADSL ve VDSL bağlantı sistemi için ayrı ayrı modem kullanılır. Bazı modemlerin üzerinde hem ADSL hem de VDSL bağlantı portu bulunur.

 • ADSL’den VDSL’e geçilmek istendiğinde ilk olarak bakılması gereken bulunulan bölgenin altyapının desteklemesidir.
 • İnternet firmalarının sayfalarından adres bilgileri girilerek bulunulan dairenin ya da binanın VDSL altyapı destekleyip desteklemediğine bakılır.
 • VDSL destekleyen bölgelere, modem bağlantılarında VDSL girişi varsa geçiş yapılabilir.
 • Önceden kullanılmış olan modem VDSL destekli değilse, VDSL bağlantıyı destekleyen modem alınmalıdır.
 • İnternet yetkililerine ulaşarak talep iletilir ve geçiş sağlanır.
 • Bu sayede kullanıcıların internet hızları artar daha yüksek bant genişliğine sahip olurlar. 

VPN hakkında detaylı bilgi almak için VPN nedir, nasıl bağlanılır sayfamızı inceleyebilirsiniz.

ADSL ve VDSL Hizmet No Nasıl Öğrenilir?

ADSL veya VDSL hizmet numarası, kullanıcıların internet aboneliği sırasında kullanıcılara tahsis edilen ve faturada yer alan 10 haneli hizmet numarasıdır. Kullanıcılar, kendilerine verilen hizmet numarası ile fatura sorgulama, görüntüleme, borç sorgulama gibi işlemleri müşteri hizmetlerinden daha kolay ve kısa bir şekilde yapabilir. Hizmet numarası sayesinde abonelikle ilgili çeşitli servislerden faydalanabilir ve tarife değişikliği yapılabilir. 

Son yıllarda yapılan düzenlemeler sayesinde internet kullanıcıları kullandıkları internet şirketlerinin online işlem merkezlerinden kullanıcı ad ve şifreleriyle üye olarak kolayca hizmet numaralarını öğrenebilir.  

Hız Testi

ADSL veya VDSL hangi veri aktarım hizmeti kullanılsa da internet hızı her zaman aynı olarak kalmayabilir. İnternet hızını kontrol etmek isteyen kullanıcılar için çok sayıda çözüm vardır. İnternet hız testi için kullanıcılar internet üzerinden ulaşabilecekleri hız testi sitelerine girerek hızlarını ölçebilir.

Hız testi uygulayan kullanıcılar çıkan test sonucunda ping süresi, download ve upload hızlarını görebilir.

ADSL’den VDSL’e Geçiş Hataları Nelerdir?

ADSL’den VDSL’e geçildiğinde geçiş aşamasında bazı sorunlar çıkabilir. İnternet altyapısının desteklenmemesi, modemin geçişe izin vermemesi gibi hatalarla sıklıkla karşılaşılır. Bu gibi durumlarda ilk önce yapılması gereken teknik ekibin çağrılmasıdır. Fakat bazı hatalar ekip gelmeden çözülebilir. Aşağıda sıklıkla karşılaşılan bazı hatalara çözümleri sıraladık. Bunlar:

Modem Işığı Yanmıyor Hatası

Öncelikle ADSL’den VDSL’e geçiş yapıldığında daha önce kullanılan modemin VDSL bağlantısını karşılaması gerekir. Modem, VDSL bağlantısını karşıladığı halde modem ışığı yanmıyor ve internet çalışmıyorsa, modemin kurulumunun yapılmamış olması veya yanlış yapılması sorunları yaşanıyordur. 

Modem bağlantısının yapılması için modem arayüzüne girilmesi gerekir. Manuel olarak modem arayüzüne bağlanır ve gereken bağlantı yapılır. Eğer hala sorun yaşanıyorsa mutlaka teknik ekip tarafından kontrol edilmelidir. 

ADSL ve VDSL Şifre Değiştirme

Her ne kadar kullanıcılar ADSL veya VDSL şifrelerini değiştirmek isteseler de aslında değiştirebilecekleri şifre modem şifreleridir. Modem şifresi değiştirmek için aşağıdaki işlemler yapılmalıdır:

 • Şifre değiştirilirken modem bağlantısının kesilmemesi gerekir.
 • Kullanıcılar tarayıcı adres çubuğuna; 192.168.1.1 yazıp enter tuşuna basarak modem arayüzüne ulaşabilir.
 • Modem arayüzüne ulaşan kullanıcılar kullanıcı adına; admin şifre kısmına ise eski şifrelerini yazarak giriş yapabilir.
 • Modem şifresini bilmeyen kullanıcılar modem resetleme işlemi yaparak ara yüzlerine kullandıkları firmaların isimlerini yazarak giriş yapabilir. Daha detaylı bilgiyi modem şifresi nasıl değiştirilir sayfamızdan edinin.

Kaynak:

Hesapkurdu En Uygun İnternet Paketleri


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et