Sigorta Şirketi Değiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Güncelleme: 11.04.2023
Yayımlama: 11.01.2019
Paylaş
İçindekiler

Doğru sigorta şirketini bulmak her zaman kolay olmuyor. Her ne kadar uzun uzun araştırıp düşünüp karar vermeye çalışsak da bizzat yaşadığımız deneyimler bazen bizi seçimlerimizden dolayı pişman edebiliyor. Bu pişmanlık da ister istemez bizi yeni bir şirket arayışına itiyor. Bu arayış sırasında önceki sigorta şirketinde yararlandığımız indirimlerden yararlanıp yararlanamayacağımız ise akıllarda oluşan en temel sorudur.

Sigorta Şirketi Değişiminde Hasarsızlık İndirimi Ne Olur?

Poliçe yenileme tarihiniz geldiğinde o tarihe kadar şirketinizden herhangi bir tazminat talep etmediyseniz, şirketiniz size hasarsızlık indirimi uygulayacaktır. Her ne kadar hasarsızlık indirimi denildiğinde akla araba, ev, taşıt gelse de aslında bu indirim, kişinin kendine yapılan bir indirimdir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, mevcut aracınızı değiştirip yeni bir araç alsanız bile hasarsızlık indiriminiz devam edecektir. Fakat herhangi bir olay olduğunda şirketinizden bir tazminat talep ettiğinizde devam eden bir hasarsızlık indiriminiz varsa indirim oranınız düşecek veya tamamen ortadan kalkacaktır. İndirimin devam etmesini sağlamak için hasar bedelinin tamamını kendiniz de karşılayabilirsiniz. 

Sigorta şirketinizi değiştirdiğinizde ise sigortalı istediği sürece hasarsızlık indirimi devam edecektir. Bunun nedeni hasarsızlık durumunun daha ciddi maddi zarara yol açmamasının müşteriler kadar şirketler için de önemli olmasıdır. 

Hasarsızlık İndirimi Basamakları

Trafik sigortanızda hasarsızlık indirimi 1 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe giren kanunla basamak uygulamasına geçip genel bir nitelik kazanmıştır. Bu uygulamaya göre 4. basamakta bulunan yeni başlayan sürücüler 1 senelik hasarsız poliçe süresiyle 5. basamağa yükselir ve %5 indirim sahibi olur. Bu indirim 6. basamakta %20, 7. basamakta ise %40’ye ve 8. basamakta ise %50 indirime ulaşır. Dolayısıyla şirketten şirkete değişen bir durum söz konusu değildir.

Hasarsızlık İndirim Koşulları

Kasko sigortasının hasarsızlık indirim oranları ve koşulları ise şirketten şirkete değişiklik göstermektedir. Kasko sigortasında indirim oranı, hasarsız geçirdiğiniz yıllara, aracınızın yaşı, modeli ve markasına göre etkenler temel alınarak %45’ten başlayıp %200’e kadar yükselebilmektedir. 

Ayrıca sanılanın aksine her kazada hasarsızlık indiriminiz bozulmamaktadır. Karşı tarafın 8/8 hatalı olması, teyp çalınması, cam kırılması, çekici çağırmanız ve mini onarım kapsamındaki hasarlar hasarsızlık indiriminize olumsuz etkisi olmayan durumlardır. Mini onarım ise bilmeyenlerimiz için şirkete göre değişiklik gösterse de cam değişimi, kaporta çizikleri, iç aksesuar tamir ve montajını içermektedir. Yalnız şirketlerin politikaları süreklilik esaslı olduğu için kasko bitiminden hemen sonra poliçe yenilenmemesi durumunda hasarsızlık indirimi bozulmaktadır. (Konu hakkında detaylı bilgiye, "Hasarsızlık İndirimi" yazısından ulaşabilirsiniz.)

Sadakat İndirimi Aktarılır mı?

Yaşadığınız kötü anlarda sigorta şirketinizin ne kadar hızlı ve iyi bir şekilde size hizmet ettiği, ödediğiniz ücretten ne kadar hoşnut olduğunuz gibi etkenler sizin o şirketle yola devam edip etmeyeceğinizi belirleyen başlıca faktörlerdir. Her alanda olduğu gibi sigorta sektöründe de şirketler uzun vadeli müşterilerine farklı indirimler uygulamaktadır. Karşı tarafı memnun ederek, söz konusu olan uzun vadeli müşteriyi kaybetmemek için oluşturulmuş bu indirime ‘sadakat indirimi’ diyoruz. Bu indirim eski şirketinizle sizin aranızdaki ilişkiyi temel aldığı için şirket değişikliği yaptığınızda indirimden yararlanmaya devam etmeniz mümkün olmamaktadır.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi

23.10.2013 tarihli ve 28800 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan yönetmelikle hayatımıza giren bir diğer önemli konu ise özel sağlık sigortaları için ömür boyu yenileme garantisidir. Bu direkt olarak bir indirim sağlamasa da poliçenizin ilk hazırlandığı şekilde devam etmesinin garantisini vermekte ve sonraki seneler için daha fazla ücret ödemenizin önünü kesmektedir. Hatta 2014’te getirilen düzenlemeyle daha ciddi hastalık durumlarda şirketinizin sizden daha yüksek prim ödemesi talep etmesi de engellenmiştir. 

Sigorta Şirketi Değişirse Ömür Boyu Yenileme Ne Olur?

Şirket değiştirdiğinizde ise ömür boyu yenileme garantisi kapsamındaki poliçe şartlarınız geçerliliğini yitirir. Ancak yeni şirketinizle ömür boyu yenileme garantisine sahip yeni bir poliçe hazırlama imkânınız bulunmaktadır. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.