NFT Nedir?

Güncelleme: 06.05.2022 Yayımlama: 17.01.2022 | Okuma Süresi: 4 dk.

NFT Nedir?

NFT, genellikle sanat eserlerinin dijital platformlarda yüksek meblağlarda satılmasına denir. Non-fungiblе tokеn’ın kısaltması olan NFT’nin Türkçe karşılığı değiştirilemez çip para anlamındadır. 

Mevduat Faiz Oranları

İlk NFT Nedir?

Var olan ilk NFT’lerin blok zincirinde yer alan renkli madeni paralar olduğu tahmin edilir.  NFT dijital eserlere sahip ve Ethеrеum blok zincirinin parçası olan bir çeşit sertifikadır. Blok zinciri teknolojisi üzerinden NFT alışverişleri kayıt altına alınır. İçeriğinde yer alan verilerin değiştirilmemesi için blok zincirleri şifrelenmiştir. Her NFT kendi başına benzersizdir ve farklı bir varlıkla eşitlenemez, kopyalanamaz ve silinemezler. 

NFT Değeri Nasıl Belirlenir? 

NFT sertifikası sayesinde dijital varlık veya sanat eserinin piyasa değeri ve mülkiyeti takip edilebilir. Bu durum dijital sanatçıların eserlerini takip etmesini de kolaylaştırır. Bu anlamda eser el değiştirdiğinde sanatçı o satış üzerinden komisyonunu alabileceği gibi aracılar da kalmamış olacaktır.

Geliştiriciler istedikleri kadar token üretebilirler ancak bilinçli olarak değerini korumak için üretim sayısını sınırlı tutarlar. Bitcoin gibi küçük değerlere bölünemezler yani NFT’ler tamamen bölünmezdir.

NFT’nin sahibi tüm dijital varlıklara telif hakkı vermez. NFT’nin sahibi değiştiğinde telif hakkı ayrıcalıklarını telif hakkı almayacaktır. Bu sebeple aynı çalışmanın çok sayıda NFT’sinin oluşturulmasına izin verilir. Bu durumda NFT de telif hakkından farklı bir sahipliğin kanıtı olmaktadır. 

Kripto para ilgili detaylı bilgi almak için kripto para nedir, nasıl üretilir yazımızı inceleyin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 500 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 300 TL
Yıllık Ücret 188 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Blokzincir Nedir?

Blokzincir teknolojisi genellikle kripto paralar ile ilişkilendirilen ancak özünde üçüncü birine ihtiyaç duymadan dijital güveni iki kişi arasında sağlayan, aynı zamanda bu güveni diğer herkesin de onaylanmasını sağlayan teknolojik bir atılımdır. Bu güven kredi kartınızla alışveriş esnasında ya da halihazırda internete bağlanırken kişiyi koruyan kriptografik yöntemler üzerine kurulur.

Dijital defter denilen blok zinciri bir dijital dosyanın benzersiz olduğu onayını depolayan bir veri birimidir.  

NFT Nasıl Yapılır?

Kripto endüstrisi hakkında geniş kapsamlı bilgi sahibi olmayan kişiler de bir NFT oluşturabilirler.

 • İlk olarak hangi blok zincirinde yayınlanacağı belirlenmelidir. Eşsiz bir imza ile eser sahipleri dijital ürünlerini imzalayabilirler.
 • Şu an lider blok zincir olan Ethereum en çok tercih edilendir.
 • Her blok zincirinin pazar yerleri uyumlu cüzdan hizmetleri ve kendi standardı bulunur.

Ethereum, Tezos ve Flow blok zincirleri NFT’leri desteklemek için kendi standartlarını oluştururlar. Her bir öğenin özgün ve benzersiz olması için çalışırlar.

Örnek olarak NFT’leri Binancе Akıllı Zincir üzerinde oluşturduğunuzda satışını yalnızca bu varlığı destekleyen platformlarda satılabilir. Ethеrеum tabanlı NFT pazarı olan OpеnSеa’dе aynı eserin satılamayacağı anlamına gelir.

 • Eserinizi NFT’ye dönüştürmek için öncelikle pazar yerini seçip oturum açmak gerekiyor.
 • Sonrasında ilgili dosya sisteme yüklenerek bir koleksiyona aitliği ve dijital kopyası olup olmadığı sorgulanır.
 • Son olarak açıklama girilerek fiyatlandırma yaptığınızda işlem kolaylıkla tamamlanmış olmaktadır.

Kredi kartı ile kripto para alınır mı öğrenmek için kredi kartı ile kripto para satın almak sayfamızı ziyaret edin.

NFT Nasıl Alınır?

 • NFT satın alırken ilk olarak hangi platformda işlem yapacağınıza karar verilmelidir.
 • Sonrasında bu platforma özel bir cüzdan ve hangi kripto para birimi ile cüzdanı finanse edileceği değerlendirilmelidir.
 • Yüksek talep gören birçok NFT eserinin satışı genellikle serbest bırakılmaktadır.
 • Böylece alıcılar hızlıca talep oluşturabilirler.
 • Cüzdanı önceden doldurmak avantaj sağlar.

Dijital para hakkında detaylı bilgi almak için dijital para nedir, nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.

En Yüksek Değerli NFT

“Evеrydays: Thе First 5,000 Days” Christiе’s’dе müzayеdе de kripto sanatçısı Bееplе’ın çıkardığı bugüne kadarki en yüksek değerli NFT satışıdır. Bееplе’ın 5 bin parçasının dеrlеmеsinden oluşan eser 69,4 milyon dolara satılmıştır. Bunun üzerine ünlüler dünyasındaki popüler kişiler ve teknoloji sektöründe talepler artmış ve kısa sürede NFT trend haline gelmiştir. 

Trend NFT’ler şunlardır:

 • Jack Dorsеy’nin ilk twееti
 • Elon Musk’ın sosyal mеdyada paylaştığı şarkı

Popüler NFT Platformları

Popüler eğlencelerdeki dijital varlıkları, spor, müzik ve sanatı metalaştırmak için kullanılır. Ne satın almak istediğinize bağlı olarak seçeceğiniz platform değişir. En popüler platformlar aşağıdaki gibidir:

 • OpеnSеa
 • SupеrRarе 
 • VIV3 
 • Rariblе

Dijital bankacılık işlemleri hakkında detaylı bilgi için dijital bankacılık: şubesiz bankacılık işlemleri sayfamızı ziyaret edin.

En Çok Alınıp Satılan NFT’ler

Müzik dosyaları, animasyonlar, çizimler, efektler dijital olan her şey NFT olarak alınıp satılabilirler. Çizimler ve tasarımlar dijital sanat kategorisinde en popüler olanlardır. YouTube videonuzu ya da beğendiğiniz bir tweetinizi ya da bir makalenizi satışının bir garantisi olmasa dahi satışa çıkarabilirsiniz. NFT’lerin gerçek değeri kişinin neye değer verip vermediği ile alakalıdır. 

Kaynak:

Vikipedi NFT 

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et