FED (Federal Reserve System) Nedir, Ne İşe Yarar?

Güncelleme: 16.08.2023
Yayımlama: 10.05.2023
Paylaş
İçindekiler"Bu makale yapay zeka teknolojisi aracılığıyla oluşturulmuş, Hesapkurdu Finans Danışmanları editör kadromuz tarafından bilgi doğruluğu, bilgi güncelliği ve yazım kuralları detaylı kontrol edilip düzenlenmiştir." 


Dünya ekonomisinde önemli bir role sahip olan FED, ABD'nin merkez bankasıdır. FED ekonomik krizlerde önemli bir düzenleyici kuruluştur. Ülkenin para politikasını belirlemek ve finansal istikrarı sağlamak için çeşitli görevleri yerine getirmektedir. FED'in merkezi Washington DC’de yer almaktadır ve 12 bölgesel bankası bulunur.

FED Açılımı Nedir?

FED, İngilizce Federal Reserve System'in kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Merkez Bankaları Sistemi olarak kabul edilir. 

FED’in Sorumlulukları Nelerdir?

FED’in temel sorumluluk alanları şöyle sıralanabilir:

 • Para politikası belirleme: FED, ülkenin para politikasını belirleyerek, para arzını ve faiz oranlarını kontrol ederek enflasyonu ve işsizliği dengelemeye çalışır.
 • Bankaların sağlıklı bir şekilde faaliyet göstermesini sağlama: FED, bankaların sağlıklı bir şekilde faaliyet göstermesi için düzenlemeler yapar ve bankaların uygun rezerv gereksinimlerini belirler.
 • Bankalararası ödeme sistemini yönetme: FED, bankalararası ödeme sistemini yöneterek para transferlerinin güvenli ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar.
 • Acil durumlarda bankalara likidite sağlama: FED, bankalara acil durumlarda likidite sağlayarak finansal istikrarı sağlamaya çalışır.
 • Düzenleyici görevler: FED, finansal sistemin istikrarını sağlamak için çeşitli düzenleyici görevler üstlenir ve finansal kuruluşların faaliyetlerini denetler.
 • Uluslararası iş birliği: FED, uluslararası iş birliği yaparak diğer ülkelerin merkez bankalarıyla çalışır ve dünya ekonomisinde önemli bir rol oynar.

FED Faiz Artırırsa Ne Olur?

FED faiz oranlarını artırırsa, birkaç olası etki ortaya çıkabilir. Bu etkiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Borçlanma maliyetleri artabilir.
 • Doların değeri yükselebilir; faiz artırma kararı alındığında dolara olan talep artacağından, dolar diğer para birimleri karşısında değerlenir. Bu durumda Türk lirası, Amerikan doları karşısında değersizleşecektir.
 • Yatırım yapmak daha az cazip hale gelebilir.
 • Enflasyon düşebilir.

FED Kararları Türk Lirasını Nasıl Etkiler?

FED'in aldığı kararlar, Türk lirasını çeşitli şekillerde etkileyebilir. Özellikle, FED faiz oranlarını değiştirirse veya para politikasında diğer değişiklikler yaparsa, Türk lirasının değeri etkilenebilir. FED kararları neticesinde oluşabilecek bazı senaryolar şu şekilde sıralanabilir:

 • FED faiz oranlarını artırırsa, Türk lirasının değeri düşebilir. Çünkü yatırımcılar daha yüksek faiz getirisi olan ABD dolarına yönelebilirler ve Türk lirasına olan talep azalabilir.
 • FED faiz oranlarını düşürürse, Türk lirasının değeri artabilir. Çünkü yatırımcılar daha az faiz getirisi olan ABD dolarından çıkarak daha yüksek getiri sağlayan Türk lirasına yönelebilirler.
 • FED para politikasında diğer değişiklikler yaparsa, örneğin varlık alım programlarını azaltırsa veya artırırsa, Türk lirasının değeri de etkilenebilir. Özellikle, FED varlık alım programlarını azaltırsa, küresel finansal piyasalarda likidite azalabilir ve bu da Türk lirasının değer kaybetmesine neden olabilir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.