Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Yayımlama: 06.11.2019 Güncelleme: 30.03.2021

Günümüzde çoğu işlem banka hesapları üzerinden gerçekleşiyor. Bu nedenle hemen herkesin bir banka hesabı açması gerekiyor. Bu işlemleri gerçekleştirmek ya da birikim yapmak için kullanılabilen banka hesabını herhangi bir bankadan açmak ise oldukça basittir.

Banka hesabı açmak için ilgili bankanın şubesine sadece kimlik ile gidilmesi yeterlidir. Hatta online işlemlere ağırlık veren bazı bankalar kurye veya kendi çalışanlarını göndererek, şubeye uğramaya gerek kalmadan hesap açılış işlemi yapabilirler. Bunun yanında ilgili bankada bir hesap var ve buna bağlı online bankacılık da aktif ise ikinci hesap sadece online bankacılık üzerinden açılabilir.

Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

  • Kimlik
  • Adres bilgisi
  • İletişim numarası

Banka tarafından öncelikle yukarıdaki bilgiler istenir. Daha sonra;

  • Müşteri Bilgi Formu
  • Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi 
  • Temel Bankacılık Ürün Formu

Kişiye iletilerek bilgilerin doldurulması ve gerekli yerlerin imzalanması istenir. Bu formların dikkatlice inceleyerek imzalanması talep edilmeyen ürünlerin kişi adına tanımlanmaması adına önemlidir.

İstenen evrakların doldurularak imzalanmasının ardından hesap açılışı banka tarafından gerçekleşmiş olur.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret -
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 149 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 150 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartları sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

İnternetten Banka Hesabı Açmak

İnternet bankacılığının yaygınlaşması ile birlikte banka şubesine gitmeden internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden de hesap açılış işlemleri yapılmaya başlandı. Ancak banka şubesine gitmeden hesap açmak için çoğu banka kişi adına herhangi bir hesap ya da kredi kartı olmasını ister.

Bunun yanında dijital bankacılık hizmet veren Enpara.com, Cepteteb, e-Turuncu vb. gibi bankacılık platformlarından tamamen online hesap açılışı yapabilmek mümkündür.

Şubeye Gitmeden Hesap Açabilen Bankalar

BankaDijital PlatformBaşvuru
FinansbankEnpara.comEnpara Hesap Aç
TEBCEPTETEBCEPTETEB Hesap Aç
Kuveyt TürkSenin BankanSenin Bankan Hesap Aç
INGe-Turuncue-Turuncu Hesap Aç

Bu hizmeti sunan bankaların hesap açılış başvurusu internet üzerinden yapılabilir ve kurye aracılığı ile gönderilen belgeler imzalanarak banka hesap açılışı gerçekleştirilmiş olur.

e-Devlet Banka Hesabı Sorgulama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamayla 04.03.2020 tarihinden itibaren e-Devlet sistemi üzerinden Mevduat/Katılım Hesabı bulunan banka sorgulaması yapılabileceği duyuruldu. 

Hizmet kapsamında kişi hangi bankalarda hesabının olduğunu öğrenebilecek. Hesaplara ait detaylar ise görüntülenemeyecek. e-Devlet kapısı üzerinden kullanıcı bilgileri ile giriş yaptıktan sonra sitenin arama bölümüne "Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama" yazarak sorgulama yapılabilir.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Ancak 18 yaşın altındaki bir bireyin banka hesabı açabilmesi için velisi ya da vasisinin kimlik fotokopisi, banka hesabı açılmasına izin verdiğine dair imzası gereklidir. Bankalar, bu izinle birlikte 18 yaş altı kişiler için vadeli veya vadesiz hesap açabilir. Vadesiz hesaplardan alınan hesap işletim ücreti hakkında detaylı bilgiyi sayfamızdan edinebilirsiniz.

Öğrenci kredi kartları ile ilgili bilgi için Öğrenciler İçin En Avantajlı Kredi Kartları sayfamızı inceleyin.

Banka Hesap Açma Ücreti

Bankalar hesap açmak için veya kullanılmayan hesap için herhangi bir ücret veya komisyon almamaktadır. Yani banka hesabı açmanın kişiye herhangi bir zararı yoktur. 

Ancak bankaların havale, EFT gibi transfer işlemlerinde aldıkları belirli bir komisyon oranı vardır. Bunun için hesap açılacak bankanın transfer işlemlerinde uyguladığı komisyon oranını hesap açmadan önce öğrenmekte fayda var.

Hesap Açılışından Sonra Banka Kartı Ne Zaman Gelir?

Yeni bir vadesiz hesap için gerçekleştirilen başvuru işlemleri oldukça kısa sürede tamamlanırken, kartın kişiye teslim edilmesi biraz daha zaman alacaktır. Hesaba ait banka kartı, ortalama 14 gün içerisinde belirtilen adrese teslim edilir. 

Kart teslim alındıktan sonra, telefon bankacılığını aracılığıyla kartın şifresi belirlenerek, aktif olarak kullanılmaya başlanabilir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et