Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Güncelleme: 10.09.2021 Yayımlama: 06.11.2019 | Okuma Süresi: 3 dk.

Banka hesabı açmak için ilgili bankaya sadece kimlik ile başvuru yapılması yeterlidir. Banka hesabı açmak için aşağıdaki yollardan bankalara başvuru yapılabilir:

  1. banka şubesi üzerinden,
  2. mevcutta çalışılan bankalar için bankanın online bankacılık kanalı üzerinden,
  3. online işlemlere ağırlık veren bazı bankalar için kurye veya kendi çalışanlarını göndererek imza alınmasıyla,
  4. uzaktan bankacılık kullanarak görüntülü görüşme yoluyla

En Yüksek Mevduat Faiz Oranları:

10.000 TL 32 Gün Vade

Net Bakiye 10.150 TL
Faiz Oranı %18,00
Net Kazanç 150 TL
Net Bakiye 10.150 TL
Faiz Oranı %18,00
Net Kazanç 150 TL
Net Bakiye 10.148 TL
Faiz Oranı %17,75
Net Kazanç 148 TL

Tüm Mevduat Faizlerini Listele

* Tüm bankaların mevduat oranları görmek ve karşılaştırmak için mevduat faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.


Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

  • kimlik belgesi
  • adres bilgisi
  • iletişim numarası

Banka tarafından öncelikle yukarıdaki bilgiler istenir. Daha sonra;

  • Müşteri Bilgi Formu
  • Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi 
  • Temel Bankacılık Ürün Formu

Kişiye iletilerek bilgilerin doldurulması ve gerekli yerlerin imzalanması istenir. Bu formların dikkatlice inceleyerek imzalanması talep edilmeyen ürünlerin kişi adına tanımlanmaması adına önemlidir.

İstenen evrakların doldurularak imzalanmasının ardından hesap açılışı banka tarafından gerçekleşmiş olur.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 900 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Gold
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret 188 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartları sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

İnternetten Banka Hesabı Açmak

İnternet bankacılığının yaygınlaşması ile birlikte banka şubesine gitmeden internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden de hesap açılış işlemleri yapılmaya başlandı. Ancak banka şubesine gitmeden hesap açmak için çoğu banka kişi adına herhangi bir hesap ya da kredi kartı olmasını ister.

Bunun yanında dijital bankacılık hizmet veren Enpara.com, Cepteteb, e-Turuncu vb. gibi bankacılık platformlarından tamamen online hesap açılışı yapabilmek mümkündür.

Bunun yanında 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan uzaktan bankacılık ile görüntülü görüşme yoluyla hesap açma da tercih edilebilir.

Uygulamayı kullanarak müşterisi olmadığınız bankalardan bile online siteleri üzerinden özelliğinden müşteri temsilcisiyle yapacağınız görüntülü görüşme sonrasında adresinize kurye ile gönderilen imza formunu imzalayarak kolayca hesap açılabilir.

Şubeye gitmeden banka hesap açılışının detaylarına internetten banka hesabı açmak sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Şubeye Gitmeden Hesap Açabilen Bankalar

Bu hizmeti sunan bankaların hesap açılış başvurusu internet üzerinden yapılabilir ve kurye aracılığı ile gönderilen belgeler imzalanarak banka hesap açılışı gerçekleştirilmiş olur.

BankaBaşvuru
Enpara.comEnpara Hesap Aç
CEPTETEBCEPTETEB Hesap Aç
Kuveyt TürkKuveyt Türk Hesap Aç
INGING Hesap Aç
İş bankasıİş Bankası Hesap Aç
Garanti BBVAGaranti BBVA Hesap Aç
Yapı KrediYapı Kredi Hesap Aç
OdeabankOdeabank Hesap Aç
Ziraat BankasıZiraat Bankası Hesap Aç

Bu hizmeti sunan bankaların hesap açılış başvurusu internet üzerinden yapılabilir ve kurye aracılığı ile gönderilen belgeler imzalanarak banka hesap açılışı gerçekleştirilmiş olur.

e-Devlet Banka Hesabı Sorgulama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamayla 04.03.2020 tarihinden itibaren e-Devlet sistemi üzerinden Mevduat/Katılım Hesabı bulunan banka sorgulaması yapılabileceği duyuruldu. 

Hizmet kapsamında kişi hangi bankalarda hesabının olduğunu öğrenebilecek. Hesaplara ait detaylar ise görüntülenemeyecek. e-Devlet kapısı üzerinden kullanıcı bilgileri ile giriş yaptıktan sonra sitenin arama bölümüne "Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama" yazarak sorgulama yapılabilir.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

18 yaşın altındaki bir bireyin banka hesabı açabilmesi için velisi ya da vasisinin kimlik fotokopisi, banka hesabı açılmasına izin verdiğine dair imzası gereklidir. Bankalar, bu izinle birlikte 18 yaş altı kişiler için vadeli veya vadesiz hesap açabilir. Vadesiz hesaplardan alınan hesap işletim ücreti hakkında detaylı bilgiyi sayfamızdan edinebilirsiniz.

Öğrenci kredi kartları ile ilgili bilgi için Öğrenciler İçin En Avantajlı Kredi Kartları sayfamızı inceleyin.

Banka Hesap Açma Ücreti

Bankalar hesap açmak için veya kullanılmayan hesap için herhangi bir ücret veya komisyon almamaktadır. Yani banka hesabı açmanın kişiye herhangi bir zararı yoktur. 

Ancak bankaların havale, EFT gibi transfer işlemlerinde aldıkları belirli bir komisyon oranı vardır. Bunun için hesap açılacak bankanın transfer işlemlerinde uyguladığı komisyon oranını hesap açmadan önce öğrenmekte fayda var.

Hesap Açılışından Sonra Banka Kartı Ne Zaman Gelir?

Yeni bir vadesiz hesap için gerçekleştirilen başvuru işlemleri oldukça kısa sürede tamamlanırken, kartın kişiye teslim edilmesi biraz daha zaman alacaktır. Hesaba ait banka kartı, ortalama 14 gün içerisinde belirtilen adrese teslim edilir. 

Kart teslim alındıktan sonra, telefon bankacılığını aracılığıyla kartın şifresi belirlenerek, aktif olarak kullanılmaya başlanabilir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et