Kasko Araçtaki Arızayı Karşılar mı?

Güncelleme: 19.01.2023
Yayımlama: 17.06.2021
Paylaş
İçindekiler

Standart kasko sigortası, yalnızca kaza durumunda ya da üçüncü şahısların eylemleri sonrasında meydana gelen hasarları karşılar. Bu durumların dışında meydana gelen arızalar kasko sigortası ana teminatları kapsamına girmez.

Kasko Sigortası Fiyatları

Kasko Sigortası Ana Teminatları Nedir?

Kasko sigortası poliçelerinde yer alan ana teminatlar şunlardır:

 • trafikte hareket halindeyken herhangi bir kara ya da demir yolu aracıyla çarpışma halinde ortaya çıkan zararlar
 • hareketli ya da hareketsiz durumdayken araca bir cismin çarpması, aracın devrilmesi, yuvarlanması veya düşmesi durumunda ortaya çıkan zararlar
 • yangın sebebiyle ortaya çıkan hasarlar
 • aracın çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi durumunda ortaya çıkan hasarlar

Kasko sigortası yanma teminatı hakkında detaylı bilgiyi kasko sigortası yanma teminatı sayfamızı ziyaret edin.

Ek Teminatlar Araçtaki Arızayı Karşılar mı?

Kaza, yangın ve çalınma dışında sigorta şirketi tarafından poliçeye eklenebilen olası zararlar ek teminatlar olarak adlandırılır. Ek teminatlar, kişilerin kendi tercihlerine göre sonradan ekstra prim ödenerek poliçeye ekletilir.

 • Sigorta şirketlerinin müşterilerine sunduğu ek teminatlardan olan mini onarım teminatı kapsamında, küçük ölçekli hasarlar, kasko sigortası tarafından karşılanır.
 • Mini onarım teminatı, ana teminatlar dışında ortaya çıkan durumlarda belirlenen azami limitlerde küçük ölçekli hasarları karşılar.
 • Mini onarım teminatı, poliçe süresince belirlenen sayıda ve azami limitler kapsamında kullanılabilir.
Mini Onarım Nedir, Neleri Kapsar?
Mini Onarım Nedir, Neleri Kapsar?

Mini Onarım Teminatı Kapsamı Nedir?

Poliçesinde mini onarım teminatı bulunan genişletilmiş ya da tam kasko sigortası sahipleri, aşağıdaki hizmetlerden faydalanabilir:

 • Leke çıkarma: Araçların kapı, koltuk ya da tavan gibi bölümlerinde, döşeme kumaşlarında ki lekelerin temizlenmesi işlemidir.
 • Ön cam tamiri: Dışarıdan gelen darbeler sonucunda ön camda belirli bir boyuta kadar oluşan kırık ve çatlakların onarılması işlemidir.
 • İç döşeme tamiri: İç döşemelerde yapılan küçük çaplı onarım işlemleridir.
 • Plastik tampon ve parça tamiri: Tampon ve plastik akşamlarda meydana gelen küçük çaplı çizik ve hasarların onarılması işlemidir.
 • Boya tamiri, mini yama: Üçüncü şahısların sebep olduğu; kapı, çamurluk ve tamponda oluşan, kaporta onarımına ihtiyaç duyulmayan küçük ölçekli boya tamiri ve mini yama işlemidir. 
 • Boya hasarlı kaporta göçük düzeltme: Dışarıdan gelen darbeler sebebiyle aracın kaportasında meydana gelen, boyanın da hasar gördüğü küçük ölçekli göçüklerin onarılması işlemidir.
 • Boyasız kaporta göçük düzeltme: Dışarıdan gelen darbeler sebebiyle aracın kaportasında meydana gelen, boyanın da hasar görmediği küçük ölçekli hasarların onarılması işlemidir.

Mini Onarım Hasarsızlık İndirimini Etkiler mi?

Mini onarım teminatı kapsamına giren onarım işlemleri, hasarsızlık indirimini etkilemeyen küçük ölçekli onarım işlemleridir. Ancak bu durum, tüm sigorta şirketleri ve kasko sigortaları için geçerli değildir. Mini onarım teminatı kapsamındaki işlemlerin detayı, limiti ve hasarsızlık indirimi bozulmadan yapılabilen işlemler, poliçe oluşturulurken kontrol edilmelidir.

Mini onarım hakkında tüm detayları mini onarım nedir, neleri kapsar sayfamızdan edinin. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.