EGR Valfi Arızası

Yayımlama: 24.07.2018 Güncelleme: 30.03.2021

EGR valfi, Exhaust Gas Recirculation kelimesinin kısaltılması olan dizel ve benzin motorlarının en önemli parçalarındandır. EGR, motora giren taze havanın az miktarda yanmış egzoz gazıyla bir araya gelmesine yardımcı olarak motorun yanma odasında yanma sıcaklığını ve fazla olan oksijeni azaltmaya yarıyor. Gün geçtikçe önem taşıyan düşük emisyon değerlerine ise büyük katkı sağlıyor. 

 “Egzoz Gazları Devridaimi” olarak bilinen bu valf; silindirlerden atılan egzoz gazlarının %6 - %10 oranında emme manifoldunda temiz hava ile birleşerek silindirlerde yeniden geri dönmesini imkan tanıyor. Egzoz gazlarının kullanım miktarına ise motorun beyni karar veriyor. Elektronik kontrole sahip EGR günümüzde daha çok kullanılıyor.

Trafik Sigortası Fiyatları  Kasko Sigortası Fiyatları 

EGR Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kara taşıtlarının çalışmasında büyük bir öneme sahip olan EGR valfi, zaman içinde yıpranmayla birlikte oluşan kurum ve kirlenme gibi durumlardan dolayı aracın performansının düşmesine ve arızalanmasına sebebiyet verebiliyor. 

Peki, EGR valfi arızasının nasıl anlaşılır? 

  • Sürüş esnasında araç motorunda meydana gelen beklenmedik bir sarsıntı veya motorun çalışmaması 
  • Aracınızın öncekilere nazaran daha çok yakıt tükettiğini düşünüyor olmanız 
  • Araç ile seyir halindeyken aracın çekiç gücünün düşmesi ya da egzozdan siyah bir duman gelmesi 
  • Sürüş esnasında gaz pedalından ayağınızı çekmenizle beraber motorda tekleme yaşanması

Yukarıda belirtilen tüm olumsuzluklar ile birlikte EGR valfinin arızasından söz edilebilir. Bunlardan biri veya birkaçının yaşıyorsanız EGR valfinizde bir sorun var demektir.

Zorunlu araç muayenesi hakkında ayrıntılı bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

EGR Valfi Temizliği

EGR valfinin söküm ve yeniden takma ya da temizlenme işlemleri ciddi sorunların meydana gelmesine sebep olabileceği unutulmamalı. Bundan dolayı EGR valfinde sorun yaşandığı zaman yetkili bir oto servise başvurulması öneriliyor.

EGR valfinin sökme işlemi için özel bir takımın olması gerekiyor. EGR valfinin sökümü doğru şekilde yapıldıktan sonra, temizlik yapılabiliyor. Öncelikle küçük bir fırça ile EGR valfinde toplanan kür ve kurum temizleniyor. Ardından özel sıvılarda bekletilip, kir ve kurumdan tamamen arınması sağlanıyor. Bu işlemlerin sonrasında EGR valfi motora doğru bir biçimde tekrar takılıyor.

EGR Valfi İptali

EGR valfi, bazı kişiler tarafından motor gücünü azaltan bir sistem tarafından anlatılsa da bu durumun gerçekliği yoktur. 

Valfin iptal edilmesiyle birlikte pek çok sistemde gözle görülür şekilde değişiklikler meydana geliyor. Bu değişiklikler arasında en bilinenleri;

  • Araçta Yakıt Sarfiyatı Artar

Yakıt yanmasını düzenleyen EGR valfi, özel olarak düşük devirlerde ısıyı ve yanma miktarını düşürerek en yüksek seviyede tasarruf sağlıyor. Bu sistem iptal edildiğinde yakıt harcaması da belirgin şekilde artıyor.

  • Performans Düşer

Yakıt düzenli bir şekilde yakılmadığı takdirde, araç çekişten düşüyor. Bu düşüşü sürücü de hissedebiliyor.

  • Rölanti ve Tekleme Sorunları Başlayabilir

Yakıt yanma sistemi söz konusu olunca, bu sistem gelişigüzel bir şekilde değiştirilemiyor. Eğer değiştirilme olacaksa bu da; araçta tekleme, gaz yememe, rölantide arızalanmalar ve motorun sarsıntılı bir şekilde çalışması gibi pek çok sorun ortaya çıkabiliyor.

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et