Araç Kiralama İşlemleri

Güncelleme: 08.11.2023
Yayımlama: 24.12.2018
Paylaş
İçindekiler

Araç Kiralama Şirketleri

Günümüzde artık çok fazla firma günlük veya aylık araç kiralıyor. Hal böyle olunca çok fazla seçenek ortaya çıkıyor. Araç kiralama firmalarından öne çıkanlar ise şöyledir;

 • Garenta
 • Yolcu360
 • Rentalcars
 • Avis
 • Budget
 • Enterprise
 • Hertz 

Araç Kiralamak İçin Gereken Şartlar

Araç kiralamak için gereken şartlar şunlardır: 

 • Araç kiralayacak sürücünün yaşının en az 21 olması (Orta ve üst sınıf araçlar için 25, lüks ve büyük araçlar için bu yaş 28’dir.)
 • Kiralanan aracı kullanacak kişinin ehliyet süresinin ekonomik sınıf araçlar için en az 1 yıl, orta ve üst sınıf araçlar için en az 2 yıl, lüks ve büyük araçlar için en az 3 yıllık ehliyetinizin olması 
 • Kiralanan aracı ikinci bir ek sürücü kullanacaksa bu durumun araç kiralanırken mutlaka bildirilmesi 
 • Araç kullanılırken, azami hız sınırlarına dikkat edilmesi, aracın alkol veya uyuşturucu almadan kullanılması
 • Sözleşmede belirtilen sürücü dışında 3. kişilere araç kullandırılmaması

Yabancı uyruklu vatandaşlar Türkiye'de araç kiralaması hakkında bilgiyi yabancı uyruklular Türkiye'de araç kiralayabilir mi  yazımızdan inceleyin.

Trafik Sigortası TeklifleriKasko Sigortası Teklifleri

Araç Kiralamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Aracın km’sini kontrol edin
 • Araçta bir kusur, çizilme, kırılma var mı kontrol edin
 • Aracın farlarını, yakıt lambasını mutlaka kontrol edin ve bir eksiklik gördüğünüzde yetkiliye bu durumu bildirin
 • Araçta bulunan herhangi bir kusuru fotoğraflayın ve teslim edene kadar fotoğrafı saklayın
 • Çocukla seyahat ediyorsanız, çocuk koltuğunu istemeyi unutmayın
 • Aracı mutlaka yasal bir firmadan kiralayın
 • Olası durumlara karşı yasal haklarınızdan haberdar olun

En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

Araç Nereden Kiralanır?

Araç kiralama işlemleri 3 farklı şekilde yapılabilir;

 • Firmaların web adresleri üzerinden online rezervasyon yapılarak
 • Havaalanında araç kiralama ofislerinde
 • Firmaların şehir içi adreslerinde 

Günümüzde artık pek çok firma internet üzerinden araç kiralama işlemini online olarak gerçekleştirmektedir. Türkiye’de kiralanan bir araç ile yurt dışına çıkış yapamazsınız, yurt dışında araç kiralamak için gideceğiniz ülke sınırları içerisinde aracınızı kiralamalısınız. 

Araç Kiralamada Nasıl Ödeme Yapılır?

Araç kiralama işlemlerini tamamlayabilmeniz için bir kredi kartına veya banka kartına ihtiyacınız vardır. Kredi kartı ile kiraladığınız aracın kira tutarının tamamını veya bir kısmını (ön ödeme tutarını) ödemeniz gerekir. 

Rezervasyon işlemlerinde; nakit, mail order ve havale gibi ödemeler kabul edilmez. Kiraladığınız aracı kullandığınız süre boyunca olası kazalara, trafik cezalarına, eksik yakıt gibi sigorta kapsamında olmayan ihtimallere karşı kiralayan şirket kredi kartınızdan teminat alınır. Bu teminata provizyon denir. Provizyon; kredi kartınızın belirli bir tutarını bloke etmesidir. Kredi kartınızdan harcama yapılmaz fakat kullanılabilir limitini azaltır. Kiralama sonucunda ortaya çıkan fatura tutarı farklı ise o noktada kiralayan kişiden tutar tahsil veya iade edilir. 

Kredi kartı provizyon nedir öğrenmek için kredi kartı provizyon nedir, nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.

Araç Kiralama Süresi

Araç kiralama şirketleri kiralanan aracın gün sayısında farklılık göstermektedirler. Bazı firmalar minimum kiralama süresini 1 gün (24 saat) olarak belirtirken, bazı firmalar bu süreyi 3 gün (72 saat) olarak belirlemişlerdir.  Maksimum kiralama süresi de firmadan firmaya değişiklik gösterir. Bazı firmalar maksimum kiralama süresini 23 gün olarak, bazı firmalar ise süresiz olarak bildirmişlerdir.

Kiralanan gün sayısından fazla sürede araç kiracı tarafından kiralayan firmaya geç teslim edebilir. Kiralayan, kiralama süresini tek taraflı uzatamayacaktır. Bu sürede her kiralama şirketleri için durum değişse de;

 • Her ek saat için günlük kiralama ücretinin 1/3’ünü,
 • 3 saati aşkın gecikmelerde ise bir günlük ücretin %50'sini kiralayandan tahsil eder.

Kiralık Araç Kasko ve Trafik Sigortası

Kiralama şirketleri kiralanacak olan araçlarına kasko ve trafik sigortası yaptırır. Fakat kiracının talep etmesi doğrultusunda sigorta kapsamını genişleten bazı ek sigortalar satın alabilir. Bu gibi durumlarda kiralayan kişi kendini ve aracı olası kazalara karşı korur ve önlemini alır.

Kiralayan kişi;

 • Mini hasar sigortası yaptırarak, bu sigorta kapsamında yer alan hasarlara karşı önlem almış olur,
 • Araçta bulunan standart kasko sigortasının karşılamadığı, lastik, cam ve far sigortası ile bu aksamlara gelebilecek zarara karşı önlem alır,
 • 3. şahıslara karşı ihtiyarı mali mesuliyet sigortası ile 3. kişileri güvence altına alır,
 • Ferdi kaza sigortası ile sürücü kendini ve araç içerisinde bulunan kişileri güvence altına alır.

Alkol, uyuşturucu alınarak araç kullananlarda oluşabilecek kazalara karşı sigorta hasarı kapsamaz. Aynı şekilde yasal hız sınırlarına dikkat etmeyerek araç kullanmak, aracın azami alabileceği yükü aşmak, aracı kara yolları dışında kullanmak da geçerli sigortaları geçersiz kılar.

Kiralık Araç HGS/OGS – Otomatik Geçiş Ücretleri

Kiralama şirketleri kiraladıkları tüm araçlarda HGS ve OGS bulundururlar. Kiralayan kişi bu sayede tüm geçişlerden sorunsuzca geçebilir. Kiralayan kişi aracı teslim ettiğinde kara yolları tarafından kiralama firmasına HGS kullanım bilgisi aktarılır ve bu tutar kiracının kredi kartından tahsil edilir. OGS kullanarak geçiş yapan sürücüler, kaçak geçiş ceza bedelini ödemekle yükümlüdürler. 

Plakadan trafik cezası ve sorgulama işlemlerini trafik ceza sorgulama ve ödeme  sayfamızdan yapabilirsiniz.

Kiralık Araç İptal ve Değişiklik İşlemleri

Araç kiralama işlemlerinde, aynı günde yaptığınız iptallerde herhangi bir ücret talep edilmez ve kredi kartından ödenen tüm tutar tekrar hesaba yatırılır. Fakat kiralamış olduğunuz aracın alış saatine 24 saatten az bir süre varsa veya iptal edilmeksizin araç alınmadıysa 3 günlük kiralama ücreti alındıktan sonra iade yapılır. Rezervasyon süresi 3 günden az ise iade yapılmayabilir. 

Bazı firmaların tercihine bağlı olarak; rezervasyonlarında alış şube değişikliği dışında araç grubu ve rezervasyon tarihini değiştirebilir, ek ürün ekleyebilir veya çıkartabilirsiniz. Kiralanan aracın kiralanan günden daha erken teslim edilmesi durumunda aracın kullanıldığı gün sayısı tekrar hesaplanır ve fazla kişiye iade edilir. Bu durum firmalar arasında farklılık gösterebilir. Bu nedenle araç kiralamadan önce kiralama sözleşmesini mutlaka dikkatlice okumak gerekir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.