Yabancı Uyruklular Türkiye'de Araç Kiralayabilir mi?

Güncelleme: 08.11.2023
Yayımlama: 22.05.2019
Paylaş
İçindekiler

Ülkemizi her yıl binlerce yabancı uyruklu misafir ziyaret ediyor. Kimileri işleri gereği ülkemize gelirken kimileri de turistik ziyaret amacıyla ülkemizde konaklayabiliyor. Yabancı uyruklu kişilerin, ülkemizi ziyaret ettikleri esnada araç kiralama ihtiyaçları da olabiliyor. Bu sebeple araç kiralama hizmeti veren firmaları ziyaret ederek hizmet alabiliyorlar.

Araç kiralama hizmetlerinden T.C. vatandaşlarının yararlanabildiği gibi yabancı uyruklu kişiler de aynı şekilde yararlanabilirler. Ancak yurtdışı sürücü belgesi olan kişilerin ülkemizde araç kullanabilmeleri için izlemeleri gereken bazı prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürlere dikkat edip imzaladıkları sözleşmenin içeriğine de dikkat etmelilerdir. Bilinmesi gereken bir önemli nokta da kişinin uyruğu ne olursa olsun sözleşmenin dilinin uluslararası bir dil olan İngilizce olması gerekir.

Yabancı uyruklu kişilerin büyük çoğunluğu hava yolu ile ülkemize giriş yapmaktadır. Giriş yaptıkları esnada, rahatlıkla araç kiralayabilmeleri için pasaportlarına giriş kaşesi vurdurmaları gerekir. Yabancı uyruklu kişiler hava alanlarında bulunan araç kiralama hizmeti veren şirketlerden de faydalanabilirler. 

Yabancı Uyrukluların Sürücü Belgelerini Türkiye’de Kullanabilme Kriterleri

Yabancı uyruklu kişiler, Türkiye’ de kendi sürücü belgeleri ile en fazla 6 ay süre ile araç kullanabilirler. Ülkemizde 6 aydan daha çok konaklayacak kişilerin bu süre sonunda Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilmiş olan bir sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Araç kiralama şirketlerinin ve sigorta şirketlerinin kanuni ek talepleri de olabilmektedir. Bazı araç kiralama firmaları İngilizce düzenlenmiş olan sürücü belgelerini kabul ederken, bazı firmalar da belirli ülkelerde düzenlenen sürücü belgelerini kabul etmektedir. 

Araç kiralanacak firmanın Türkiye seyahatinden önce, nasıl bir yol izlediklerini araştırıp bilgi edinilmesi daha doğru olacaktır.

Araç kiralama işlemleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Yabancı Uyrukluların Araç Kiralarken Dikkat Etmesi Gerekenler

Yabancı uyruklu kişiler araç kiralarken, pasaportlarında ülke kaşesinin olması, pasaportlarının ve sürücü belgelerinin sözleşmenin imzalanacağı esnada yanlarında bulundurulması gerekir. 

Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise şunlardır: 

  • Kiralama işleminin yapıldığı sözleşmenin dilinin İngilizce olması,
  • Aracı kiralayacak olan kişinin 21 yaşını doldurmuş olması,
  • Eğer A, B, F grubu araç kiralanacak ise en az 1 yıllık sürücü belgesinin olması,
  • Pasaportunda mutlaka Türkiye’ye giriş yaptığı zamana ait giriş kaşesinin bulunması,
  • Ödeme ve depozit işlemleri için yanlarında Türkiye’de de geçerli olabilecek en az bir adet kredi kartı bulundurulması gerekmektedir.

Geçici süreli ülkemizi ziyaret eden misafirler haricinde Türk vatandaşı olup uzun yıllar yurt dışında yaşamış vatandaşlar da olabilir. Bu kişilerin Türkiye’ye kesin dönüş yaptıktan sonra en geç bir yıl içerisinde sürücü belgesi değişikliği yapmaları gerektiğini unutmamaları gerekiyor.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.