Araçla Yurt Dışına Çıkmak İçin Gerekli Belgeler

Güncelleme: 09.11.2022 Yayımlama: 19.02.2020 | Okuma Süresi: 4 dk.

Arabayla yurt dışına çıkmak için gerekli belgeler şunlardır:

 • uluslararası ehliyet (çipli (yeni) ehliyetler uluslararası geçerliliğe sahip)
 • Schengen vizesi (Avrupa ülkeler için)
 • pasaport
 • araç ruhsatı
 • yeşil kart sigortası (bilgi almak için yeşil kart sigortası sayfasına gidin)
 • seyahat sağlık sigortası (online olarak satın almak için seyahat sigortası sayfasına gidin)
 • yurt dışı çıkış harç pulu (ilgili banka veya gümrük kapılarından alınabilir)
 • evlilik cüzdanı (bazı ülkeler istemekte)

Yurt dışında yaşayanların kredi şartları için yurt dışındaki türkler için kredi şartları yazımızı ziyaret edin. Arabayla yurt dışına çıkış belgeleri hakkında detaylı bilgiler şu şekilde:


Trafik Sigortası Fiyatları - 03 Aralık 2022

İstanbul TL
Ankara 2820 TL
Diğer İller 2611 TL
İstanbul 2790 TL
Ankara 2779 TL
Diğer İller 2638 TL
İstanbul 3103 TL
Ankara 2891 TL
Diğer İller 2618 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Uluslararası Ehliyet

Arabayla yurt dışına çıkmak isteyenlerin uluslararası sürücü belgesi ya da çipli ehliyete sahip olması gerekir. Bu belge yeşil kart sigortası alımında da gereklidir. Yurt dışına çıkmak için yanınızda mutlaka olması gereken çipli ehliyettir. Çipli ehliyet yerine kullanılabilecek bir diğer seçenek ise uluslararası geçerliliğe sahip ehliyet olacaktır.

Schengen Vizesi

Ülkeler arası anlaşmalara göre vize durumu da kişiler tarafından kontrol edilmelidir. Avrupa birliği ülkelerine gerçekleştirilecek seyahatler için araçta yer alan kişilerin Schengen vizesi sahibi olması gerekir. Schengen vizesi hakkında merak edilenleri öğrenmek Schengen vizesi sayfamız ziyaret edin.


Yurt dışı ülkelerinin plaka kodlarını öğrenmek için yurt dışı plaka kodları aracımızı kullanın.


Pasaport

Kimlik kartı ile seyahat edilebilen ülkeler vardır. Ancak genellikle ülkeler, giriş yapan araçta bulunan kişilerden pasaport talep eder. Son düzenlemelerin de içinde bulunduğu pasaport işlemleri hakkında detaylı bilgiyi sayfamızdan edinin. Pasaport kontrolü sırasında ibraz edilmesi gereken çıkış pulu hakkında detaylı bilgi için yurt dışı çıkış pulu sayfamızı ziyaret edin.

Araç Ruhsatı

Araç sürücüye ait ise araç ruhsatı sınır geçişlerinde ibraz edilmesi gereken belgelerden biridir. Araç başka birinin ya da şirket üzerine kayıtlıysa yetkili kişiler eşliğinde noterden alınan yurt dışı araç vekaletnamesi ile seyahat gerçekleştirilebilir. 

Yeşil Kart Sigortası

Yurt içinde yapılan zorunlu araç sigortası yurt dışı seyahatlerinde geçerli olmadığı için yolculuk sırasında aracın yeşil kart sigortasına sahip olması gerekir. Yeşil kart sigortası, 15 gün ile bir yıl arasında istenilen süre aralığında yaptırılabilir. Yeşil kart sigortası hizmeti üye devletler arasında geçerlidir. Ayrıca mevcut araç sigortası poliçesine yeşil kart sigortası eklettirebilir. Trafik sigortasının yurt dışında geçerliliğini öğrenmek için trafik sigortası yurt dışında geçerli mi sayfamızı ziyaret edin.

Uluslararası Seyahat Sigortası

Yurt dışına çıkıldığında herhangi bir sağlık sorun ile karşı karşıya kalınması durumunda sağlık giderlerini karşılayan seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunlu sigortadır. Bir haftadan bir yıla kadar değişik sürelerde alınabilen seyahat sigortası, seyahat edecek tüm kişileri kapsamalı ve vize tarihleri ile uyumlu olmalıdır. 

Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu

Yurt dışı çıkış harç pulu gidilen ülkenin sınırından alınabilir. 30836 sayılı Resmi Gazete ile yurt dışı çıkış harç ücreti 150 TL olarak belirlenmiştir. Ülkelerin sınırlarından alınabileceği gibi bazı bankalar online olarak yurt dışı çıkış harcı verme konusunda yetkilidir.

Evlilik Cüzdanı

Aracıyla İran’a gitmek isteyen evli kişilerin evlilik cüzdanlarını yanında bulundurmaları faydalıdır.

İsteğe Bağlı Belgeler

 • Kasko sigortasına yurt dışı teminatı eklemek. Yurt dışında karşı tarafı koruyan yeşil kart sigortası var fakat herhangi bir kaza durumunda araç sahibini koruyan bir sigorta türü yoktur. Bu yüzden Türkiye’de kullanılan kasko sigortasına yurt dışı teminatı eklenebilir. Detaylı bilgiyi sigorta şirketinizden alabilirsiniz.
 • Noterden araç ruhsatı vekaleti alındıysa bu belgenin yabancı devletler tarafından tanınması için kaymakamlık aracılığıyla apostil ile onaylatılmalıdır. Kısa ve ücretsiz bir işlem olan apostil, yabancı ülkelerde bulunan resmi kurumlara; “Bu evrak gerçektir ve devlet olarak onaylanmıştır.” anlamına gelir.
 • Araç vekaletinin İngilizce’ye, Yunanca’ya ya da Bulgarca’ya çevrilmesi zorunlu olmayan durumdur. İsteğe bağlı belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir bu yüzden vekaletnamenin çevirisi zorunlu olmayan belgeler arasında yer alır.

Yeşil Kart Sigortası Nedir?

Yeşil kart sigortası, sisteme üye olan 46 ülke içerisinde geçerli olan uluslararası motorlu taşıt sigortasıdır. Sürücülerin sisteme üye ülkelere yapacakları seyahat sırasında olası bir kazada aracın bulunduğu ülkenin zorunlu trafik sigortası limitlerince korunmasını sağlar. Böylelikle kişiler hataları sonucu zarar görebilecek diğer araçları teminat altına alır. Yeşil Kart sigortası hakkında detaylı bilgi almak için Yeşil Kart sigortası sayfamıza gidin.

Uluslararası Geçerliliğe Sahip Ehliyet Nedir?

Uluslararası geçerliliğe sahip ehliyet, sürücülerin yurt dışında araç sürmelerine olanak sağlar. Çipli ehliyete sahip sürücüler de yurt dışında araç kullanma hakkına sahiptir. Ancak eski tip sürücü belgesi bulunan kişilerin Turing üzerinden uluslararası sürücü belgesi başvurusu yapması gerekir. Uluslararası ehliyet, kişinin vatandaşı olduğu ülkede geçerliliğe sahip değildir. Sürücüler uluslararası sürücü belgesini yalnızca turist olarak gittiği ülkelerde kullanabilir. Ehliyet hakkında detaylı bilgiyi uluslararası ehliyet sayfamızdan edinin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et