LPG'li Araçlarda Kasko Sigortası

Güncelleme: 09.11.2022 Yayımlama: 04.08.2020 | Okuma Süresi: 2 dk.

Kasko sigortası genel şartlarını karşılayan tüm araçlar yakıp tipi fark etmeksizin sigortalanır. LPG aracın bir aksesuarı olarak tanımlanmalıdır. Araçta daha önceden LPG sistemi yokken yapılan kasko sigortasına LPG taktırıldıktan sonra yapılan değişiklikleri sigortası şirketine bildirilmelidir. Yapılan bildirim sonucunda ilave prim ödemesi sigorta şirketi tarafından sigortalıya yansıtılır. Diğer yakıt türleri hakkında merak edilen notları benzin mi dizel mi sayfamızdan edinin.

LPG'li Araçlara Kasko Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Kasko sigortası yaptırılmak istenen araç LPG’li ise önceden bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilir;

 • Sigorta prim ücreti
 • Sigorta şirketine bildirim
 • LPG sızdırmazlık raporu

Kasko Sigortası Fiyatları - 09 Aralık 2022

İstanbul 7172 TL
Ankara 6981 TL
Diğer İller 6463 TL
İstanbul 7713 TL
Ankara 6969 TL
Diğer İller 6559 TL
İstanbul 9078 TL
Ankara 8458 TL
Diğer İller 7650 TL

Tüm Kasko Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Sigorta Prim Ücreti

Sigorta şirketleri ve sundukları kasko sigortası paketleri arasında farklılık olsa da, sigorta prim ücreti LPG’li araçlarda genelde daha fazladır. Araca takılan LPG sistemi, ek bir aksesuar olarak değerlendirilir ve bu da kasko sigortası poliçesine daha fazla prim ödenmesine sebep olur. Poliçe devam ederken araca LPG sistemi taktırıldığında da poliçenin kalan süresi için ek prim ödemesi yapılması gerekir. Sürprim hakkında detaylı bilgiyi sürprim nedir sayfamızdan edinin.


Yıllık araba masrafınızı Hesapkurdu yıllık araba masrafı hesaplama aracımız ile aracın 10 yıl boyunca toplam masraf tutarınızı aylık olarak güncellenen enflasyon oranlarına göre hesaplayın.


LPG'li Araçlarda Kasko Sigortası İnfografik

Sigorta Şirketine Bildirim

Kasko sigortası genel şartlarında yer alan sigortalının beyan yükümlülüğü gereğince, sigortalanacak araca dair tüm bilgiler, eksiksiz ve doğru olarak sigorta şirketine bildirilmelidir. LPG yakıt sistemi de sigorta şirketine bildirilmesi gerekenlerden biridir. 

 • LPG sistemi, kurallara uygun şekilde yapıldığında araç ruhsatına işlenir.
 • Kasko sigortası poliçesi oluşturulurken sigorta şirketi tarafından ruhsat kontrol edilir.
 • Hali hazırda devam eden bir kasko sigortası poliçesi varken, daha sonra araca LPG sistemi taktırılırsa bu durumu da ayrıca sigorta şirketine bildirilmesi gerekir. Aksi takdirde LPG sistemi ile ilgili olsun ya da olmasın, olası bir hasar durumunda ödeme alınmaz. 

Sigorta şirketlerinin çağrı merkezleri hakkında detaylı bilgiyi sigorta şirketleri çağrı merkezleri sayfamızdan edinin. Araca hatalı akaryakıt doldurulması durumunda olacaklar hakkında detaylı bilgiyi kasko sigortası hatalı akaryakıt dolumu teminatı sayfamızdan edinin.

  LPG Sızdırmazlık Raporu

  Kasko sigortası yaptırılmak istenen araç LPG’li ise sigorta şirketi, ek belgeler talep edebilir. Bu belgelerden biri de LPG sızdırmazlık raporudur. LPG sızdırmazlık raporu, LPG montajı yapılmış olan araçlarda gaz kaçağının olup olmadığını belgeler. Diğer belgeler ise şunlardır;

  • Makine Mühendisleri Odası (MMO) tarafından verilen Gaz Sızdırmazlık ve Son Kontrol Raporları
  • Montaj Tespit Raporu ve MMO Motorlu Taşıt LPG - CNG Ruhsatı

  Bu belgelerin verilmemesi durumunda, sigorta şirketi LPG sisteminin sebep olacağı durumlarda ortaya çıkacak zararları karşılamaz. Sızdırmazlık raporunun süresi bulunmamaktadır. 

  Sızdırmazlık raporu almak için gereken belgeler şunlardır;

  • Trafik sigortası
  • Ruhsat ve nüfus cüzdanı aslı
  • Trafik tescil müraacat formu
  • Tadilat projesi ve hesaplamaları 
  • Takılan tüpün garanti belgesi

  Araçlarda yakıt tasarrufu hakkında merak edilenleri araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır sayfamızdan edinin.


  Yazar Hakkında

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

  Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
  Kabul Et