Ex Gratia/Lütuf Ödemesi Nedir?

Yayımlama: 21.06.2019 Güncelleme: 08.02.2021

Lütuf; kelime manası ile önem verilen birilerinden veya bir yerlerden gelen iyilik demektir. Sigorta kavramı olarak belirtilen ve dünya sigorta literatüründe ex gratia olarak bilinen lütuf ödemesi ise; sigorta şirketlerinin sigortalıları için teminat kapsamına girmeyen ya da teminat kapsamında olup olmadığı tartışmalı hasarlarda yaptığı ödemelerdir. Lütuf ödemesi, hasarın tamamını veya bir kısmını karşılayabilir. 

Trafik Sigortası Fiyatları Kasko Sigortası Fiyatları

Lütuf Ödemesi Neden Yapılır?

Sigorta sözleşmelerinde belirtilen rizikolara karşı sigorta şirketlerinin teminatları çok önemli olmaktadır. Sigorta yaptırmak isteyen kişiler sigorta sözleşmelerinde yer alan teminatlar hakkında her türlü bilgiye sahip olmalıdırlar. Sigorta şirketleri için herhangi bir rizikonun gerçekleşmesi durumunda önemli olan konu, rizikonun poliçede yer alan teminatların kapsamında olmasıdır. Ancak bazı durumlarda sigorta şirketleri poliçede yer alan teminat dışında kalan hasarları da lütuf ödemesi kapsamında karşılayabilir. 

Sigorta şirketinin lütuf ödemesi kapsamında hasarı karşılaması sigorta şirketinin, kendi sigortalıları ile içinde bulunduğu iyi ilişkilerini veya ticari itibarını koruma düşüncesi, lütuf ödemesinin nedenleri arasında gösterilebilir. Sigorta şirketleri kendilerine her yıl büyük miktarlarda prim ödeyen veya daimî müşterileri olan kişilerin aslında ödenmemesi veya yüksek risk unsuru taşıyan ve normal şartlar altında sigortalanmaması gereken bir varlığını sigortalayabilir. 

Tüm bunların yanı sıra, sigorta şirketinin lütuf ödemesinin yapmasında müşterisinin uzun yıllar sigorta şirketine karşı sadakati, yani uzun süreden beri sigortalısı olması ya da sigorta şirketinin pek çok ürününü satın alıyor olması da önemli konuların başında gelmektedir. Hasarın oluş şekline göre sigortalının hasarın oluşmasında subjektif kusurunun fazla olmaması gibi sebeplerle teminat altında olmayan hasarların da ödendiği görülmektedir. 

Sigorta rücu hakkı ile ilgili detaylı bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Hangi Haller Lütuf Ödemesi Kapsamına Girer?

Lütuf ödemesi konusu sigorta şirketleri açısından oldukça hassas bir konudur. Sigorta şirketleri itibarlarını veya müşterilerini kaybetmek istemediklerinde lütuf ödemesini gerçekleştirebilirler. Lütuf ödemesi gerçekleştiren sigorta şirketleri rücu hakkını kaybeder. Çünkü mahkemelerin; "teminat dışında kalan sebeplere dayalı ödemelerde sigorta şirketinin 3. kişilere rücu hakkına dayalı dava açamayacağını, bu durumda mahkemenin poliçe hükümlerine göre yapılan ödemenin lütuf ödemesi olup olmadığını araştırması gerekeceği, eğer ki lütuf ödeme olduğunun tespit edilmesi halinde hakların başka birilerine geçmesine bağlı talebin reddi gerekeceği " yönlü içtihatları mevcuttur. 

Sigorta poliçelerinde yer alan Sigorta Genel Şartlarında geçen Teminat Dışı Haller başlığı ile sunulan “savaş, her türlü savaş olayları, istila, yabancı düşman hareketleri, çarpışma, iç savaş, ihtilal, isyan, ayaklanma ve bunların gerektirdiği hareketler nedeniyle meydana gelen zararlar" maddesine göre sigortalının sigortalattığı mallarına bu gibi nedenlerle zarar gelmesi dahilinde olan hasarları sigorta şirketi karşılamamaktadır. Sigorta şirketinin poliçesinde yer almayan fakat hasarı karşılamayı kabul ettiği tüm haller lütuf ödemesi kapsamına girmektedir. 

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et