Ex Gratia/Lütuf Ödemesi Nedir, Neden Yapılır?

Güncelleme: 15.10.2021 Yayımlama: 21.06.2019 | Okuma Süresi: 2 dk.

Ex Gratia/Lütuf Ödemesi Nedir?

Lütuf, önem verilen birilerinden veya bir yerlerden gelen iyilik demektir. Dünya sigorta literatüründe ex gratia olarak bilinen lütuf ödemesi ise, sigorta şirketlerinin sigortalıları için teminat kapsamına girmeyen ya da teminat kapsamında olup olmadığı tartışmalı hasarlarda yaptığı ödemelerdir. Lütuf ödemesi, hasarın tamamını veya bir kısmını karşılayabilir. 

Trafik Sigortası Fiyatları Kasko Sigortası Fiyatları

Lütuf Ödemesi Neden Yapılır?

Sigorta şirketleri için herhangi bir rizikonun gerçekleşmesi durumunda önemli olan konu, rizikonun poliçede yer alan teminatların kapsamında olmasıdır. Ancak bazı durumlarda sigorta şirketleri poliçede yer alan teminat dışında kalan hasarları da lütuf ödemesi kapsamında karşılayabilir. 

Sigorta şirketinin lütuf ödemesi nedenleri arasında aşağıdaki durumlar sayılabilir:

  • sigorta şirketinin sigortalıları ile içinde bulunduğu iyi ilişkileri
  • ticari itibarını koruma düşüncesi

Sigorta şirketleri kendilerine her yıl büyük miktarlarda prim ödeyen veya daimî müşterileri olan kişilerin aslında ödenmemesi veya yüksek risk unsuru taşıyan ve normal şartlar altında sigortalanmaması gereken bir varlığını sigortalayabilir. 

Ayrıca, sigorta şirketinin lütuf ödemesinin yapmasında müşterisinin uzun süreden beri sigortalısı olması ya da sigorta şirketinin pek çok ürününü satın alıyor olması olabilir. Hasarın oluş şekline göre sigortalının hasarın oluşmasında subjektif kusurunun fazla olmaması gibi sebeplerle teminat altında olmayan hasarların da ödendiği görülür.

Ex Gratia Durumunda Rücu Hakkına Ne Olur?

Lütuf ödemesi gerçekleştiren sigorta şirketleri rücu hakkını kaybeder. Çünkü mahkemelerin "teminat dışında kalan sebeplere dayalı ödemelerde sigorta şirketinin 3. kişilere rücu hakkına dayalı dava açamayacağını, bu durumda mahkemenin poliçe hükümlerine göre yapılan ödemenin lütuf ödemesi olup olmadığını araştırması gerekeceği, eğer ki lütuf ödeme olduğunun tespit edilmesi halinde hakların başka birilerine geçmesine bağlı talebin reddi gerekeceği " yönlü içtihatları mevcuttur. 

Sigortada rücu hakkında bilgi almak için sigorta rücu hakkı yazımızı ziyaret edin. 

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Hangi Haller Lütuf Ödemesi Kapsamına Girer?

Sigorta genel şartlarına göre genelde teminat dışında kalanlar “savaş, her türlü savaş olayları, istila, yabancı düşman hareketleri, çarpışma, iç savaş, ihtilal, isyan, ayaklanma ve bunların gerektirdiği hareketler nedeniyle meydana gelen zararlar" maddesine göre sigortalının sigortalattığı mallarına bu gibi nedenlerle zarar gelmesi dahilinde olan hasarları sigorta şirketi karşılamaz. Sigorta şirketinin poliçesinde yer almayan fakat hasarı karşılamayı kabul ettiği tüm haller lütuf ödemesi kapsamına girer.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et