HesapKurdu logo

Sigorta Acentesi Nedir, Ne İş Yapar?

Güncelleme: 09.11.2022
Yayımlama: 03.12.2020
Paylaş
İçindekiler

Sigorta Acentesi Nedir?

Sigorta şirketleri adına ve hesabına aracılık eden ve bunu meslek haline getirmiş, sigorta sözleşmelerinin başından sonuna tüm işlemleri gerçekleştiren ve tazminat ödemesinde yardımcı olan kişidir. 

Sigortacı Nedir?

Sigortacı, sigortacılık alanında yasal olarak faaliyette bulunan, sigorta ile ilgili işlemleri yapan, poliçe ile ilgili tüm sorunlarda müşterilerine destek sağlayan kişilerdir. Sigortacı, sigortalıyı koruma yükümlülüğüne sahiptir. 

Sigorta hakkında detaylı bilgi için sigorta nedir sayfamızı inceleyin. 

Sigorta Acentesi Ne İş Yapar?

 • Sigorta acenteleri bağlı oldukları sigorta şirketleri ile yaptıkları sözleşmeler içerisinde hizmet verirler. 
 • Acenteler sigorta şirketlerine bağlı iseler o şirketlerin ürünlerinin tanıtımını pazarlamasını ve satışını yaparlar. 
 • Sigorta yaptırmak isteyen kullanıcılara sigorta şirketleri vasıtasıyla kullanıcının istediği sigorta türünde güvence sağlar. 
 • Sigorta acentelerinin verebileceği güvenceler; tamamlayıcı sağlık sigortası, hayat sigortası, bireysel emeklilik, trafik sigortası, kasko sigortası, konut sigortası, işçi, mal, hasar gibi güvencelerdir. 
 • Tüm bunların yanı sıra acenteler, hırsızlık, nakliyat, havacılık, iş yeri ferdi kazaları gibi hayatın her alanında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbir sağlar. 
 • Acenteler, sözleşme yapmak isteyen kişilere bağlı oldukları sigorta şirketlerini ve bu şirketlerce kendilerine tanınan hakları yetkililere bildirir veya internet sayfalarında yayımlar. 

Sigorta acentesi ile broker arasındaki farkı öğrenmek için sigorta acentesi ile broker arasındaki fark nedir sayfamızı inceleyin.

Sigorta Acentesi Özellikleri Nelerdir?

 • Acenteler tüzel veya gerçek kişi olabilirler. 
 • Sigorta acenteleri, kendileri sigorta üreten şirket olarak gösteremezler, sadece anlaşmalı oldukları sigorta şirketlerinin poliçelerini kullanıcılara ulaştırırlar. 
 • Sigorta acentesi sigorta şirketi değildirler sigorta kuruluşlarının tüm ürünlerinin tanıtımını, pazarlamasını yapan ve bağlı olduğu kuruluştan talimatlar alan temsilci kuruluştur.
 • Sigorta acenteleri hem sigortacı adına hem de sigortalı adına aradaki görevi üstlenir.
 • Acentelik yetkisi sigorta şirketlerince verilir ve bu yetki özel bir vekâletnameyle sağlanır. Bu yetkiler devredilemez yetkilerdir.
 • Yetki verilen vekâletnamelerde acentenin hangi sigorta dallarında faaliyette bulunacağı ve sigorta dallarının kapsamı belirtilir. Vekâletnameler usul dairesinde tescil ve ilan ettirilir. 

Sigorta acenteliği sırasında gerekenler hakkında detaylı bilgiyi sigorta acentelik başvurusu için gerekenler sayfamızdan edinin.

Acenteler Sigorta Şubesi Açabilirler mi?

 • Acenteler, merkez şubeleri dışında başka bir şube açabilirler. 
 • Sigorta acenteleri şubeleri şube olduğunu belirtmek şartıyla bağlı oldukları sigorta şirketlerinin isimlerini alabilir. 
 • Acente şubeleri unvanlarında “sigorta aracılığı” veya “sigorta acenteliği” ifadelerinden herhangi birisini kullanabilir.
 • Acenteler acentecilik mevzuatına aykırı olmamak şartıyla unvanlarında ek ifadeler de kullanabilir.

Kaynaklar:

03.06.2007 Tarihli 26552 Sayılı SK Sigortacılık Kanunu 

Türkiye Sigortalar Birliği TSB Sigorta Acenteleri Yönetmeliği

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.