Konut Sigortası Hasar Ödemesi Nasıl Yapılır?

Güncelleme: 15.09.2022 Yayımlama: 05.10.2021 | Okuma Süresi: 2 dk.

Konutta hasarın gerçekleşmesi durumunda, sonra sigortalı 5 iş günü içerisinde poliçeyi satın aldığı sigorta şirketine hasar bildirimi yapması gerekir. 

Konut Sigortası Hesaplama

Konut Sigortası Hasar Ödemesi Nasıl Yapılır?

 • Konut sigortası poliçesi sahibi sigortalının evinde hasar meydana gelmesi durumunda hasar bildirimi yapılır.
 • Hasar sigorta firmasına bildirildikten sonra, konut hasarı tutanağı tutulur.
 • Tutanakta belirtilen tüm beyanların gerçek ve o anki durumu yansıtır şekilde olması önemlidir. Verilen bilgilerin doğru olmaması durumunda konut sigortası fesh edilerek geçersiz hale getirilebilir.
 • Yanlış beyanlarla poliçe devam etse dahi daha sonra karşılaşacak hasarlar kısmen ya da tamamen reddedilebilir.
 • Tutanağın eksiksiz olarak doldurulmasından sonra ekspertiz işlemleri gerçekleştirilir.
 • Hasar tutarı tarafların anlaşmasıyla belirlendikten sonra hasar ödemesi daha çabuk sonuç verir. Uğramış olunan zararın en iyi şekilde karşılanması ve poliçenin devam etmesi için, tutanakta belirtmiş olunan tüm beyanların doğru olması önemlidir.

DASK ile Konut Sigortası arasındaki farkı öğrenmek için DASK ile konut sigortası arasındaki farklar sayfasını ziyaret edin.

Konut Sigortası Hasar Ödeme Süresi 

Sigortalı hasar bildirimi yaptıktan sonra süreç; eksper atama, evrak inceleme, ve hasar tazminatı ödemesi şeklinde ilerler. Sigorta şirketi; hasar ihbarı ve oluşan hasara göre sigortalının teslim ettiği belgelerin kendisine verilmesinden en geç 15 gün içinde hasarı ve tazminat tutarını belirleyip sigortalıya bilgi vermesi gerekir. Dosyaya onay gelmesinin ardından ortalama 30 iş günü içerisinde sigortalıya hasar ödemesi yapılır.

Konut Sigortası Deprem Hasarını Öder mi?

Konut sigortasının deprem hasarını karşılaması için sigorta poliçesinde deprem ve yanardağ püskürmesi teminatının bulunması gerekir. Konut sigortası deprem hasarını karşılar mı detaylı bilgi almak için konut sigortası deprem hasarını karşılar mı sayfamızı ziyaret edin.

Oluşan Hasarın Özelliğine Göre İstenen Belgeler

Konutta oluşan hırsızlık, yangın ya da doğal afetler için sigorta firması başlıca standart olan ve varsa ek belgeler talep eder. İstenen belgeler ise şunlardır;

 • Sigorta poliçesi,
 • Hasara ilişkin faturalar,
 • Hasarın fotoğrafları,
 • Cumhuriyet Savcılığı tarafından verilmiş takipsizlik kararı,
 • Polis, itfaiye veya jandarma tutanağı,
 • İş yeri için vergi levhası,
 • Tapu belgeleri,
 • Kiracı varsa kira kontratı.

Hasar ödemesinin sigortalıya ödenme süresi, ekspertiz raporu ile birlikte sigorta firmasına gönderilecek tüm belgelerin eksiksiz olmasına bağlıdır. Belgeler ne kadar kısa sürede gönderilirse ödemede o kadar çabuk gerçekleşir. Hasar tespiti ve hasar sonrası istenen belgeler hakkında daha detaylı bilgi almak için konut sigortası hasar tespiti sayfamızı ziyaret edin.

Konut Sigortası Hasarının Ödemesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut hasar tutanağı eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduktan sonra, şirket tarafından eksper gönderilir. Eksper, ekspertiz işlemini gerçekleştirdikten sonra, hasar tutarı taraflarca anlaşmalı olarak belirlenir. Konut sigortası hasar tazminatının hızlıca ödenmesi için, sigorta firmasının ve sigortalının tutar konusunda anlaşmaya varmış olması gerekir.

 1. Sigortalı tarafından tutulan hasar tutanağı ve tahmini hasar miktarı içeren belgeler, eksper tarafından hazırlanan ekspertiz raporuna eklenerek sigorta firmasına gönderilir. 
 2. Belgeler sigorta firmasına ulaştıktan sonra, hasar ödemesinin yapılabilmesi için sigorta firması işlemleri başlatır. 
 3. Konut hasar ödemesinin sigortalıya hızlıca yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. 

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et