Konut Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Güncelleme: 15.09.2022 Yayımlama: 06.11.2019 | Okuma Süresi: 2 dk.

Konut Sigortasında İndirim Yapılabilir mi?

Sigorta şirketlerinin konut sigortasında indirim uyguladığı iki durum bulunur. Bunlar; konut sigortası hasarsızlık indirimi ve konutta yer alan alarm sistemi kaynaklı indirimdir.

Konut sigortasının ne olduğunu ve kapsamları konusunda detaylı bilgi almak için konut sigortası nedir sayfamızı ziyaret edin.

Konut Sigortası Teklifleri

Konut Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Konut sigortası yaptıran bireylerin süreklilik durumunda daha indirimli sigorta yaptırması mümkündür. Sigortalının poliçe bitimine kadar konutunda herhangi bir hasar durumu yaşamayıp hasar bildirimi yapmaması halinde sigorta şirketleri kişiye yeni dönemde indirim tanımlar. Buna hasarsızlık indirimi adı verilir. Konut sigortasında hasarsızlık indirimi her sigorta şirketi tarafından uygulanan bir indirim değildir.

Konut Sigortası Alarm İndirimi Nedir?

Konut sigortası alarm indirimi, konut içerisinde çalışır durumda bir alarm olması halinde uygulanacak olan indirim türüdür.

Alarm indiriminden faydalanmak için sadece alarmın olması yeterli değildir. Alarm sisteminin çalışır vaziyette olması gerekir. Alarm indirimi de her sigorta şirketi tarafından uygulanan indirim türü değildir. 

Konut Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Kazanılır?

Konutun sigortalandığı bir yıllık süre içerisinde hasara uğramaması halinde poliçesini yeniletmek isteyen sigorta sahipleri hasarsızlık indirimi hakkı kazanır. 

Sigortalı poliçesini devam ettirdiği ve poliçe dönemini hasarsız geçirdiği müddetçe indirim oranı yıldan yıla artış gösterir. Bu indirim oranı sigorta şirketlerince farklılık gösterse de sigortalıya %65’e varan hasarsızlık indirimi sunulabilir. Böylelikle kişi her hasarsız geçirdiği yıl için daha yüksek indirim oranına sahip olur ve sonraki yıllarda daha az prim ödeyebilir. 

Konut sigortası hasar gerçekleştiğinde hasar tespiti ve istenen belgeler hakkında detaylı bilgiyi konut sigortası hasar tespiti sayfamızdan edinin.

Hasarsızlık İndirimi Sadece Aynı Sigorta Şirketinde mi Geçerlidir?

Hasarsızlık indiriminden yararlanmak için aynı sigorta şirketi tarafından sigortalanma şartı bulunmaz. Sigortalının adına tanımlı bu indirim her yeni poliçede uygulanabilir. İndirim hakkı sabittir ancak sigorta şirketine göre uygulanan indirim oranları değişim gösterebilir. 

Sigorta şirketlerinin çağrı merkezleri için sigorta şirketleri çağrı merkezleri  sayfasını ziyaret edin.

Hasarsızlık İndirimi Kazanmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Poliçe süresi boyunca, sigortaya tabii olan konutun hasara uğramaması için dikkat edin.
  • Her sigorta şirketinde hasarsızlık indirimi uygulaması olmayabilir, sigorta şirketinizden hasarsızlık indirimi olup olmadığını detaylı öğrenin.
  • Hasara uğrayan konutlarda hasarsızlık indiriminin tamamının kayıp edilmediği durumlar olabilir, mutlaka sigorta şirketinize bu konuda danışın. 

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et