Telefon Sigortası

Yayımlama: 15.02.2019 Güncelleme: 09.04.2021

Cep telefonları günlük hayatta en sık kullandığımız cihazlar olduğundan en çok sorun yaşadığımız cihazlar da olabilirler. Son yapılan araştırmalarda, bir kullanıcının günde her 13 dakikada bir akıllı telefonuna baktığı ortaya çıkmıştır. Bu durum daha yoğun kullanımda ise artıyor. Hal böyle olunca akıllı telefonlarda ki bozulma ve hasar alma riskini de artırıyor. 

Yeni alınan telefonlarla beraber gelen garanti kapsamı, bazı hasarları kapsamıyor. Özellikle hasar, garanti kapsamı dışında kullanıcı hatasından dolayı ise teknik servis telefonu garanti kapsamı dışında sayarak işlem yapmıyor veya ekstra ücrete tabi tutuyor. 

Telefonu Sigortası Nedir?

Cep telefonu sigortası, yeni alınan telefonun herhangi bir durumda başına gelebilecek hasarlara karşı alınan bir önlemdir. Aldığınız yeni cep telefonunuzun garantisi olması, kırılmaz ekran taktırmanız ya da koruyucu kullanmanız telefonunuzu korumak için yeterli önlemler değildir.

Telefonunuzun başına teknik servis tarafından desteklenmeyecek bir hasar geldiğinde, kullanıcı hatası sayılacağından dolayı onarım ücretli olacaktır. Fakat sigorta yaptırdığınızda hasarınız telefon sigortanız tarafından karşılanacaktır.

Telefon kredisi hakkında bilgi almak için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Telefon Kaskosu Neleri Kapsar?

Telefonunuza cep telefonu sigortası yaptırdığınızda, sigorta şirketiniz telefonunuzu birçok riske karşı koruyacaktır. Bunlar sırayla;

 • Kaza sonucu hasarlanma,
 • Çarpma, düşme, kırılma,
 • Yüksek voltaj, kısa devre,
 • Kapalı alanda gerçekleşen hırsızlık, gasp,
 • Sıvı teması,
 • Deprem hariç yaşanan doğal afetler,
 • Yıldırım isabet etmesi, duman, is gibi etkenlerdir.

Teminatlara ek olarak cep telefonu sigortası;

 • Garanti içerisinde dahil olmak üzere telefon üzerinde meydana gelebilecek herhangi bir arıza olduğunda teknik destek sağlar.
 • Ücretsiz lojistik desteği verir.
 • Ürünün tamamen hasarlanması sonucu kullanılamaz hale gelmesi ve ikamesinin gerekmesi halinde, eşdeğer (Toplam sigorta bedelini ve cihazın ikinci el rayiç değerini aşmayan kıymette yeni veya yenilenmiş) bir cihaz ile ikame eder.

Cep telefonu garanti kapsamı hakkında detaylı bilgi almak için Telefon Garantisi sayfamızı ziyaret edin.

Telefon Kaskosu Hangi Durumları Kapsamaz?

Sigorta şirketleri bazı durumları kapsam dışında tutmuştur. Bunlar;

 • Kişinin telefonunu bilerek kaybetmesi, unutması, düşürmesi gibi dalgınlıktan dolayı meydana gelebilecek hasarlar,
 • Çarşı, pazar, alışveriş merkezleri, hastane, park, otobüs, metro, sinema salonlarında gerçekleşen hırsızlık olayları, hırsızlık olayı kişinin kamusal bir alanda olduğu sırada gerçekleşmesi, 
 • Telefondaki su teması, çarpma gibi hasarlar telefon sahibinin dışında 18 yaş altında biri tarafından gerçekleştirilmesi,
 • Kullanılan telefonun yan ürünleri olan şarj aleti, batarya, sd kart gibi ürünlerin hatalı kullanılması

Telefon Kasko Fiyatları

Sigorta, yeni alınmış olan sıfır telefonlar için geçerlidir ve yıllık olarak ücretlendirilen bu sigortadan 1 yıl süresince faydalanılıyor.

Cep telefonu sigorta fiyatı, almış olduğunuz telefonun fiyatı üzerinden %10 ile %20 oranında bir fiyat belirlenerek hesaplanıyor. Bu yüzden sabit bir cep telefonu sigorta ücreti bulunmuyor. 

Cep telefonunu taksitle almak mümkün mü öğrenmek için Cep Telefonlarına Taksit yazımızı inceleyin.

Telefon Sigortası Nasıl Yapılır?

Telefonunuz için kasko yaptırabileceğiniz yerler;

 • GSM operatör firmaları
 • İnternet üzerinde bulunan cep telefonu kasko firmaları
 • Telefonu satın aldığınız firma 
 • Size en yakın sigorta şirketi
 • Teknolojik ürün satan firmalar

Yukarıda yer alan yerlerin herhangi birinden telefonunuz için sigorta işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Alışveriş kredisi ile cep telefonu almak mümkün mü ilgili yazımızdan öğrenin.

Telefon Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oluşabilecek hasar ve zarar durumlarına karşılık, sigorta şirketlerince farklılık göstermesiyle birlikte ortalama iki onarım ve tam bir zayi (kayıp-çalıntı) hakkı veriliyor. Satın almış olduğunuz cep telefonunuza ait sigorta poliçesini ve üzerinde seri numarası bulunan ambalajını sigorta bitene kadar atmamanız gerekiyor. 

Sigorta yaptırmadan önce tüm sigorta şirketlerinin poliçelerini okumak ve araştırmak da önemlidir. Garantisi biten cihazların garantisini üstlenme, yazılım güncellemesi, kurulum, destek, gibi hizmetler sunan bazı sigorta şirketleri olduğundan sigorta yaptırırken bu şirketlerin seçilmesinde fayda var.

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et