Telefon Sigortası Nedir, Nasıl Yapılır?

Güncelleme: 09.11.2022 Yayımlama: 15.02.2019 | Okuma Süresi: 3 dk.

Telefonu Sigortası Nedir?

Cep telefonu sigortası, telefonunuzu olası bir kaza durumunda hasara uğraması, arızalanması veya telefonunuzun çalınması gibi durumlarda oluşabilecek zararlara karşı güvence altına alan bir sigorta türüdür. Yeni alınan telefonun garantisi olması, kırılmaz ekran taktırmanız ya da koruyucu kullanmanız telefonunuzu korumak için yeterli önlemler değildir.

Telefonunuzun başına garanti kapsamı dışında bir hasar geldiğinde, durum kullanıcı hatası sayılır. Haliyle masrafları sizin karşılamanız beklenir. Fakat telefon kaskosu garantinin kapsamadığı hasarları kapsayarak sizin yerinize ödeme yapar. Ayrıca telefon için kredi hakkında detaylı bilgi almak telefon kredisi yazımızı ziyaret edin.

Telefon Sigortası İnfografik

Telefon Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Sigorta hem yeni alınmış sıfır hem de 2. el telefonlar için geçerlidir. Telefon kaskosu bir yıllık olarak düzenlenir ve yıllık ücretlendirilir. 

Cep telefonu sigorta fiyatı, almış olduğunuz telefonun fiyatı üzerinden %10 ile %20 oranında bir fiyat belirlenerek hesaplanır. Bu yüzden sabit bir cep telefonu sigorta ücreti bulunmuyor. 

Cep telefonunu taksitle almak mümkün mü öğrenmek için taksitle cep telefonu nasıl alınır yazımızı inceleyin.

Telefon Kaskosu Neleri Kapsar?

Telefon sigortası aşağıdaki durumlar sonucunda meydana gelen hasarları kapsar:

 • kaza sonucu oluşan hasar
 • çarpma, düşme, kırılma
 • yüksek voltaj, kısa devre 
 • kapalı alanda gerçekleşen hırsızlık, gasp
 • sıvı teması
 • deprem hariç yaşanan doğal afetler
 • yıldırım isabet etmesi, duman sonucu oluşan hasarlar

Telefon Kaskosu Avantajları Nelerdir?

Teminatlara ek olarak cep telefonu sigortası aşağıdaki maddeleri de sağlar:

 • Garanti içerisinde dâhil olmak üzere, teknik destek sağlar.
 • Ücretsiz lojistik desteği verir.
 • Ürünün tamamen hasarlanması sonucu kullanılamaz hale gelmesi ve ikamesinin gerekmesi halinde, eşdeğer (Toplam sigorta bedelini ve cihazın ikinci el rayiç değerini aşmayan kıymette yeni veya yenilenmiş) bir cihaz ile ikame eder.

Cep telefonu garanti kapsamı hakkında detaylı bilgi almak için telefon garantisi sayfamızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Telefon Kaskosu Hangi Durumları Kapsamaz?

Telefon kaskosu aşağıdaki durumları kapsamaz:

 • Kişinin telefonunu bilerek kaybetmesi, unutması, düşürmesi gibi dalgınlıktan dolayı meydana gelebilecek hasarları kapsamaz.
 • Çarşı, pazar, alışveriş merkezleri, hastane, park, otobüs, metro, sinema salonlarında gerçekleşen hırsızlık olayları, hırsızlık olayı kişinin kamusal bir alanda olduğu sırada gerçekleşmesi durumunda karşılamaz.
 • Telefondaki su teması, çarpma gibi hasarlar telefon sahibinin dışında 18 yaş altında biri tarafından gerçekleştirilmesini karşılamaz.
 • Kullanılan telefonun yan ürünleri olan şarj aleti, batarya, sd kart gibi ürünlerin hatalı kullanılması sonucu oluşan hasarları karşılamaz.

Telefon kaskosu için yukarıdaki maddeler sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Poliçe teminatlarını detaylı incelemenizi öneririz. 

Telefon Sigortası Nasıl Yapılır?

Telefonunuz için kasko yaptırabileceğiniz yerler aşağıdaki gibidir:

 • GSM operatör firmaları
 • internet üzerinde bulunan cep telefonu kasko firmaları
 • telefonu satın aldığınız firma 
 • size en yakın sigorta şirketi
 • teknolojik ürün satan firmalar

Alışveriş kredisi ile cep telefonu almak mümkün mü ilgili yazımızdan öğrenin.

Telefon Kaskosu Kaç Yıl Olur?

Cep telefonu kaskosunun geçerlilik süresi bir yıldır. Bir yıl sonra telefon kaskosunu yenilemeniz gerekir. 

Ev Sigortası Cep Telefonunu Kapsar mı?

Ev sigortası poliçede elektronik cihaz teminatı bulunması durumunda limitler dâhilinde kapsar. Elektronik cihaz sigortası hakkında detaylı bilgi almak için elektronik cihaz sigortası nedir yazımızı ziyaret edin. 

Telefon Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oluşabilecek hasar ve zarar durumlarına karşılık poliçe kapsamı ve limitleri sigorta şirketlerince farklılık gösterir ancak aşağıdaki maddelere dikkat edebilirsiniz:

 • Ortalama iki onarım ve tam bir zayi (kayıp-çalıntı) hakkı veriliyor.
 • Satın almış olduğunuz cep telefonunuza ait sigorta poliçesini ve üzerinde seri numarası bulunan ambalajını sigorta bitene kadar atmamanız gerekiyor. 

Sigorta yaptırmadan önce tüm sigorta şirketlerinin poliçelerini okumak ve araştırmak da önemlidir. Garantisi biten cihazların garantisini üstlenme, yazılım güncellemesi, kurulum, destek, gibi hizmetler sunan bazı sigorta şirketleri olduğundan sigorta yaptırırken bu şirketlerin seçilmesinde fayda var.

Telefon Tam Hasar Alırsa Ne Olur?

Telefonda tam hasar olması durumunda, nakit ödeme yapılır. Ancak poliçede muafiyetlere dikkat etmeniz gerekir. Yapılacak ödemeye sigorta bedeli üzerinden %30 muafiyet uygulanır.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et