Cep Telefonu Kredisi

02.06.2016 Güncelleme: 07.06.2016
Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyız?

Bankacılık Düzenleme ve  Denetleme  Kurumu’nun (BDDK'nın) kredi kartına taksitli cep telefonu satışlarına sınırlama getirmesi ile alt ve orta gelir grubundaki kişiler, özellikle pahalı telefonları almakta sıkıntı yaşamaya başladı. Bu durumun sonucu olarak, telefon satışlarında oldukça büyük bir oranda düşüş yaşanmaya başlayınca, telefon satışlarını artırabilmek için yeni çözüm yolları bulundu.

Günümüzde birçok insan cep telefonu alabilmek için tüketici kredisi kullanıyor. Bu çözüm yolunu kullanan insanların sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Fakat bu uygulamanın en büyük dezavantajlarından biri de şu ki, bankalar sadece büyük teknoloji marketleri ve GSM operatörleri ile işbirliği yapıyor. Yani kredili alışveriş yapmak istediğiniz zaman şimdilik ufak telefoncuları ve yerel işletmeleri kullanamıyorsunuz. 

Teknoloji Marketlerinde Banka Şubeleri

Cep telefonuna getirilen taksit yasağından sonra, kişilerin telefon almak için başvurabileceği birkaç farklı yol bulunmaktadır. Tüketici isteğine göre GSM operatörlerinin telefon kampanyalarını kullanarak, kredi kartına tek çekim ya da nakit seçeneklerinden biri ile alışveriş yapabilmektedir. 

Yakın zamanda kullanılmaya başlanan bir diğer yöntem ise kredi kartı ile tek çekim alışveriş yaptıktan sonra faturanızla bankaya giderek, alışverişinizi taksitlendirebiliyorsunuz. Bankalar ile büyük teknoloji marketleri bir araya gelerek, oldukça zahmetli olan bu yöntemi daha kolay hale getirmek için yeni bir uygulama başladılar. Bu uygulamaya göre; başta cep telefonu olmak üzere tüm elektronik ürünler için ihtiyaç kredisi alabiliyorsunuz.

Müşteriler, mağaza içinde bulunan banka noktalarına gelerek, istediği ürünün tutarı kadar anlaşmalı bankalara kredi başvurusunda bulunuyor. Eğer ki ön onay gelirse müşteri ürününü satın alıyor ve daha sonra banka ile anlaştığı faiz ve vade oranı kadar ödeme yapmaya başlıyor. 

Kredili Satış İşlemi Yapan Teknomarketler 

  • Teknosa- ING Bank: Teknosa ve ING Bank yapmış oldukları anlaşma sonucunda, müşterilerine Tekno Kredi adıyla 500 TL’den 15.000TL’ye kadar, 9-36 ay vade aralıklarında kullanabileceğiniz ihtiyaç kredisi vermektedir. 1000 TL kredi tutarı için 12 ay ödeme, aylık %1,39 olarak belirlenmiş olup, müşterilerinden faiz oranı kredi tahsis ücreti, komisyon, sigorta bedeli talep edilmemektedir.
  • Media Markt-Denizbank: Media Markt içerisinde bulunan Denizbank noktasına giderek, almak istediğiniz ürün için kredi başvurusu yapabilirsiniz. Media Markt müşterilerine sadece anında kredi hizmeti sunmuyor. Aynı zamanda mediamarkt.com.tr üzerinden yapılan online alışverişinizin faturasını Denizbank şubesine 7 gün içinde götürdüğünüzde 36 aya varan vade imkanını da müşterilerine sunuyor.
  • Gold Bilgisayar: Axess, Paraf, Türkiye Finans, Asyacard, HSBC gibi birçok banka ile anlaşmış olup, her bankanın kendine özel taksit ve vade seçeneği bulunmaktadır. 
  • Bimeks Bi’İmza: Bimeks ve Enigma Credit Bureau Bilgi Teknoloji Hizmetleri A.Ş. yaptıkları anlaşma sonucunda, alışverişinizin 750 TL-6000 TL aralığında olması koşulu ile ödemelerinizin %20’sini peşinat olarak ödeyerek, alışverişinizi taksitlendirebilirsiniz.  

Faiz Ödeyeceğinizi Unutmayın

Bankaların sunmuş olduğu bu sistem, kredi kartı ile alışveriş yapmaya göre çok daha farklı bir şekilde işlemektedir. Kredi kartı ile alışveriş yaparken, yapmış olduğunuz taksitler dönem sonu borcunuza yansır ve bunun için herhangi bir faiz ödemek durumunda kalmazsınız. Ancak kredi kullanmak istediğiniz zaman faiz ücreti de ekleneceği için masraflarınız ve geri ödeme miktarınız artacaktır. 

"Güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları görmek için tıklayın »

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3 Puan

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin