KREDİ BAŞVURUSU

Telefon Kredisi

Güncelleme: 20.11.2017
Telefon Kredisi

Banka Kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği’nin Eylül 2016’da çıkan son değişikliği de cep telefonları için uygulanan taksit yasağı değişmedi. İlgili yönetmeliğe göre ürün bazında taksit sayısı aşağıdaki şekilde:

Kredi Kartı Taksit Sayısı

Kredi Kartı ile Yapılan İşlem
Taksit Sayısı
Nakit çekim, mal ve hizmet alımı
12
Havayolları, seyahat acenteleri, konaklama
9
Sağlık, sağlık ürünü ve sosyal hizmetler
9
Kulüp, dernek ve vergi ödemeleri
9
Elektronik eşya ve bilgisayar alımı
6
Kuyumculukla ilgili harcamalar
4
Telekomünikasyon (cep telefonu)
0
Gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik,
0
Hediye kart, hediye çeki vb.
0

*Kurumsal/ticari kredi kartları kredi kartlarından ise tüm alışverişlerde 12 ay taksit imkânı bulunuyor.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Banka ve Ürünü Yıllık Aidatı

Akbank Axess
95 TL
Başvur »
CEPTETEB Kredi Kartı
75 TL
Başvur »
Garanti Bankası Bonus
90 TL
Başvur »

* Tablo, Hesapkurdu.com kredi kartı sayfası üzerinden başvuran kişilerin onaylanma oranlarına göre oluşturuldu.

Telefon Kredilerinde Dosya Masrafı ve Sigorta Var mı?

Genel olarak telefon alımları için verilen kredilerde kredi tahsis ücreti (dosya masrafı) ve sigorta bulunmuyor. Öte yandan bu tarz masrafların olmaması toplam maliyet açısından daha uygun bir kredi olacağı anlamına gelmediği gibi bankalar istemeleri durumunda yasal sınırlar içerisinde bu masrafları kullanıcının bilgi kapsamında yansıtabilir. Kredi işlemlerinde dosya masrafları ile alakalı detaylı bilgi için Dosya Masrafı Hesaplama yazımızı inceleyin.

Cep Telefonu Kredileri İhtiyaç Kredilerinden Uygun mu?

Cep telefonu kredisi veren bankaların genel ihtiyaç kredisi faiz oranlarına kıyasla cep telefonu kredisi faiz oranlarında çok fazla bir değişiklik bulunmuyor. Ancak ülkemizde bireysel kredi alının aktif rekabet içerisinde 20’ye yakın banka bulunuyor. Bu bankaların faiz oranlarını da cep telefonu için kredi kullanırken değerlendirmekte aslında fayda var. Kullanılan telefon kredileri yüksek tutarlı olmadığı için toplam kredi ödemesinde yüksek bir fark çıkmamakla birlikte daha uygun bankaların bulunması da yüksek bir ihtimal. Piyasanın en uygun güncel kredi faiz oranları ise şu şekilde:

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
QNB Finansbank %1,79’dan başlayan faiz oranlarıyla ihtiyaç krediniz QNB Finansbank'ta %1,79 336 TL
İş Bankası Yaz Kredisi Kampanyası, %1,80'den başlayan faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,80 337 TL
CEPTETEB Avantajlı faiz oranlarına sahip, dosya masrafsız; hızlı, kolay CEPTETEB İhtiyaç Kredisi’ne hemen başvur, kredin ayağına gelsin. %1,95 349 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele

*Faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için banka faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Notumun Düşük Olması Cep Telefonu İçin Kredi Çekmemi Engeller mi?

Bankalar üzerinden yapılan tüm kredi işlemlerinde kredi notu incelemesi yapılıyor. Telefon kredilerinde ise bu kapsamda bankalar otomatik bir değerlendirme ölçütü belirliyor. Bu ölçüt bankadan bankaya değişkenlik göstermekle birlikte ortalama olarak aşağıdaki şekilde yapılıyor:

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Örneğin, tablodakine benzer bir cep telefonu kredisi değerlendirmesi yapan bir banka “en riskli” ve “orta riskli” grup içerisinde yer alan kişilere doğrudan ret vererek “az riskli” grup içerisinde yer alan kişilere gelire göre bir değerlendirme yapabilir. “iyi” ve “çok iyi” grup içerisinden yer alanlara ise doğrudan onay verebilir. Bu konuda daha detaylı bilgi için Kredi Notum Kaç Olmalı yazımızı inceleyin. 

Kredi Kartı Üzerinden Aldığım Cep Telefonuna Taksit Yapılabiliyor mu?

Kredi kartı üzerinden alınan telefonlara taksit yapılamıyor. Ancak kredi kartı üzerinden limit yeterli olması durumunda ilgili bankanın ATM’si veya çağrı merkezi üzerinden en fazla 12 ay taksitli nakit avans kullanımı yapılabiliyor. Bu durumda kullanılan taksitli nakit avans kredi kartına yatırılarak bir yerde 12 ay taksitle cep telefonu alınmış oluyor. Ancak bu işlemden dolayı bir faiz ve vergi ödemesi yapılıyor. Öte yandan bu konuda daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için Nakit Avans Hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

GSM Operatörlerinden Taksitli Telefon Almak Mantıklı mı?

GSM operatörlerinin peşin alıma kıyasla vadeye uyguladıkları fark aslında bankaların uyguladıkları faizden fazla. Ayrıca GSM operatörlerinden alınan telefonların çoğunlukla piyasa fiyatından daha yüksek olması da bu değerlendirmenin daha doğru olması açısından hesaba katılmalı.


Kredi Tutarı
Aylık Taksit
Vade
Faiz Oranı
Toplam Maliyet
GSM Operatörü
4.150 TL
140 TL
48 Ay
%1,80
6.720 TL
Banka Kredisi
4.150 TL
123 TL
48 Ay
%1,29
5.904 TL
Fark

17 TL

%0,51
816 TL

*GSM operatörünün faiz oranı vadeye göre ödenecek taksit tutarı üzerinden hesaplandı.

Örnek hesaplama için kullanılan cep telefonu, GSM operatöründe 4.150 TL’ye satılırken, birebir aynı özellikler ile online alışveriş sitelerinden 3.820 TL’ye yani 330 TL daha düşük fiyata alınabiliyor. Bu durumda örnek hesaplamadaki banka kredisi ile operatörden alım farkı, anapara düşmesinden dolayı 133 TL ödenecek faizin de azalması hesaba katıldığında toplamda (816 TL + 330 TL + 133) 1.279 TL oluyor. Vadelere göre en uygun güncel faiz oranları ise şu şekilde:

10.000 TL ihtiyaç kredisi için vadelere göre en uygun faiz oranı:

Vade En İyi Faiz Oranı Aylık Taksit Toplam Geri Ödeme
12 Ay % 1,79 954 TL 11.503 TL
24 Ay % 1,79 538 TL 12.955 TL
36 Ay % 1,79 402 TL 14.514 TL
48 Ay % 1,79 336 TL 16.176 TL

GSM Operatörleri Kredi Notu Değerlendirmesi Yapıyor mu?

Ülkemizde başlıca faaliyet gösteren GSM operatörleri Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’nun taksitli olarak cep telefonu satışları bulunuyor. Bu satışlarda bankaların kullandığı Kredi Kayıt Bürosunun (KKB’nin) kredi notu GSM operatörleri tarafından baz alınmıyor. Zaten KKB’ye üye kuruluşlar arasında GMS operatörleri de bulunmuyor. Öte yandan GSM operatörleri kendi değerlendirmelerine göre oluşturdukları bir puanlama sistemine göre taksitli cep telefonu veriyor. Özetle bu sistem kişinin kullandığı tarife, hattı kullandığı yıl, ödeme düzeni gibi ölçütlere göre GSM operatörü özelinde oluşan bir puana göre işliyor.

Hediye Çeki Gibi Bir Yöntemle Kredi Kartına Taksit Yapan Bir Kurum Var mı?

Hediye çeki, hediye kartı gibi herhangi bir somut ürün veya hizmet içermeyen ürünlere kredi kartı üzerinden taksit yapmak ilgili yönetmelik kapsamından mümkün değil. Bunun için özellikle kurumsal olmayan firmaların bu doğrultuda kampanyaları olması durumunda ilgi göstermemek ve herhangi bir bilgi vermemek güvenlik açısından önemlidir. 

Teknoloji Marketleri ve Online Alışveriş Siteleri Aracılığı ile Kredi Veren Bankalar

Firma 
Banka
Vade
Tutar Aralığı
Hepsiburada.com
İş Bankası
48 Ay
750 TL - 15.000 TL
Teknosa
ING Bank
36 Ay
500 TL - 15.000 TL
Media Markt
Deniz Bank
48 Ay
Bulunmuyor.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4,3 Puan