HesapKurdu logo

Telefon Kredisi

Güncelleme: 15.09.2023
Yayımlama: 02.06.2016
Paylaş
İçindekiler

Cep Telefonu Kredi Kartı Taksit Sayısı

Telekomünikasyon yani cep telefonu alışverişinin de dâhil olduğu harcamalarda fiyatı 5.000 TL altında olan telefonlar için en fazla 12 ay, fiyatı 5.000 TL üzerinde olan telefonlar için ise en fazla 6 ay taksitlendirme yapılıyor. Daha detaylı bilgi almak için taksitle cep telefonu nasıl alınır sayfamızı inceleyin.

Ancak kredi kartı üzerinden nakit çekim yaparak 12 taksit ile ödeme imkânı mevcut. Bu konuda detaylı bilgi için nakit avans hesaplama sayfamızı ziyaret edin. 

İşleme Göre Kredi Kartı Taksit Sayısı

Kredi Kartı ile Yapılan İşlem
Taksit Sayısı
Nakit çekim, mal ve hizmet alımı
12
Havayolları, seyahat acenteleri, konaklama
12
Sağlık, sağlık ürünü ve sosyal hizmetler
12
Kulüp, dernek ve vergi ödemeleri
9
Elektronik eşya ve bilgisayar alımı
6
Kuyumculukla ilgili harcamalar
4
Telekomünikasyon (cep telefonu)
12 - 6 ay
Gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik,
0
Hediye kart, hediye çeki vb.
0

*Kurumsal/ticari kredi kartları kredi kartlarından ise tüm alışverişlerde 12 ay taksit imkânı bulunuyor.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Telefon Kredilerinde Dosya Masrafı ve Sigorta Var mı?

Genel olarak telefon alımları için verilen kredilerde kredi tahsis ücreti (dosya masrafı) ve sigorta bulunmuyor. Öte yandan bu tarz masrafların olmaması toplam maliyet açısından daha uygun bir kredi olacağı anlamına gelmediği gibi bankalar istemeleri durumunda yasal sınırlar içerisinde bu masrafları kullanıcının bilgi kapsamında yansıtabilir. Kredi işlemlerinde dosya masrafları ile alakalı detaylı bilgi için dosya masrafı hesaplama yazımızı inceleyin.

Cep telefonunuza sigorta yaptırmak mantıklı mı öğrenmek için telefon sigortası sayfamızı ziyaret edin.

En Uygun Telefon Kredisi Faiz Oranları:

*Faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Teknoloji Marketleri ve Alışveriş Siteleri Aracılığı ile Kredi Veren Bankalar

Firma 
Banka
Vade
Tutar Aralığı
Hepsiburada.com
İş Bankası, Fibabanka, Garanti, İş Bankası
48 Ay
750 TL - 15.000 TL
Teknosa
ING Bank
36 Ay
500 TL - 15.000 TL
Media Markt
Deniz Bank
48 Ay
Alışveriş Tutarı Kadar
VatanFibabanka 15 Ay
Alışveriş Tutarı Kadar

Telefon Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar

Telefon veya teknoloji ürünleri için verilen krediler de bir ihtiyaç kredisidir. Eğer bir firma aracılığı ile bankaya başvuruluyorsa, bazı şartlar biraz daha esnek olabilmekle birlikte temelde aynıdır. Bu şartlar:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • SGK olarak çalışmak veya düzenli olarak belgeli gelirin olması,
  • Bankalar ile çalışmaların düzenli olması,
  • Bankalara olan mevcut kredi ve kredi kartı borcunu gelirin karşılayabilmesi,

Cep Telefonu Kredileri İhtiyaç Kredilerinden Uygun mu?

Cep telefonu kredisi veren bankaların genel ihtiyaç kredisi faiz oranlarına kıyasla cep telefonu kredisi faiz oranlarında çok fazla bir değişiklik bulunmuyor. Ancak ülkemizde bireysel kredi alının aktif rekabet içerisinde 20’ye yakın banka bulunuyor. Bu bankaların faiz oranlarını da cep telefonu için kredi kullanırken değerlendirmekte aslında fayda var. Kullanılan telefon kredileri yüksek tutarlı olmadığı için toplam kredi ödemesinde yüksek bir fark çıkmamakla birlikte daha uygun bankaların bulunması da yüksek bir ihtimal. Piyasanın en uygun güncel kredi faiz oranları ise şu şekilde:

Kredi Notumun Düşük Olması Cep Telefonu İçin Kredi Çekmemi Engeller mi?

Bankalar üzerinden yapılan tüm kredi işlemlerinde kredi notu incelemesi yapılıyor. Telefon kredilerinde ise bu kapsamda bankalar otomatik bir değerlendirme ölçütü belirliyor. Bu ölçüt bankadan bankaya değişkenlik göstermekle birlikte ortalama olarak aşağıdaki şekilde yapılıyor:

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Örneğin, tablodakine benzer bir cep telefonu kredisi değerlendirmesi yapan bir banka “en riskli” ve “orta riskli” grup içerisinde yer alan kişilere doğrudan ret vererek “az riskli” grup içerisinde yer alan kişilere gelire göre bir değerlendirme yapabilir. “iyi” ve “çok iyi” grup içerisinden yer alanlara ise doğrudan onay verebilir.

Bu konuda daha detaylı bilgi için kredi notum kaç olmalı yazımızı inceleyin. 

GSM Operatörlerinden Taksitli Telefon Almak Mantıklı mı?

GSM operatörlerinin peşin alıma kıyasla vadeye uyguladıkları fark aslında bankaların uyguladıkları faizden fazla. Ayrıca GSM operatörlerinden alınan telefonların çoğunlukla piyasa fiyatından daha yüksek olması da bu değerlendirmenin daha doğru olması açısından hesaba katılmalı. Aşağıdaki tabloda GMS operatörlerinin uyguladıkları faiz oranı da telefonun genel piyasa fiyatı ile taksitten dolayı alındığı farka göre hesaplandı. 


Kredi Tutarı
Aylık Taksit
Vade
Faiz Oranı
Toplam Maliyet
GSM Operatörü
5.000 TL
517 TL
12 Ay
%2,90
6.202 TL
Banka Kredisi
5.000 TL
474 TL
12 Ay
%1,70
5.688 TL
Fark

43 TL

%1,20
514 TL

Telefon garantisi ile ilgili detaylı bilgiye ilgili sayfamızdan ulaşın.

GSM Operatörleri Kredi Notu Değerlendirmesi Yapıyor mu?

Ülkemizde başlıca faaliyet gösteren GSM operatörleri Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’nun taksitli olarak cep telefonu satışları bulunuyor. Bu satışlarda bankaların kullandığı Kredi Kayıt Bürosunun (KKB’nin) kredi notu GSM operatörleri tarafından baz alınmıyor. Zaten KKB’ye üye kuruluşlar arasında GMS operatörleri de bulunmuyor. Öte yandan GSM operatörleri kendi değerlendirmelerine göre oluşturdukları bir puanlama sistemine göre taksitli cep telefonu veriyor. Özetle bu sistem kişinin kullandığı tarife, hattı kullandığı yıl, ödeme düzeni gibi ölçütlere göre GSM operatörü özelinde oluşan bir puana göre işliyor.

Hediye Çeki Gibi Bir Yöntemle Kredi Kartına Taksit Yapan Bir Kurum Var mı?

Hediye çeki, hediye kartı gibi herhangi bir somut ürün veya hizmet içermeyen ürünlere kredi kartı üzerinden taksit yapmak ilgili yönetmelik kapsamından mümkün değil. Bunun için özellikle kurumsal olmayan firmaların bu doğrultuda kampanyaları olması durumunda ilgi göstermemek ve herhangi bir bilgi vermemek güvenlik açısından önemlidir. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.