Faturalı Hat Devri Nasıl Yapılır?

Güncelleme: 21.11.2023
Yayımlama: 11.10.2021
Paylaş
İçindekiler

Hat Devir İşlemi Nedir?

Mevcutta kullanılan hattı farklı bir şirket veya şahsın üzerine devretme ya da başka birinin halihazırda kullandığı bir hattı üzerine almaya hattın devri işlemi denir. 

İnternet Paketleri

Kayıtlı Hattı Başkasına Devretmek İçin Ne Yapılır?

Devir işlemi yapılan kişiyle birlikte abone olunan operatörün mağazalarına giderek kimlik vermek yeterli olacaktır. İki tarafında devir formunu imzalaması gerekir. Devralacak kişinin yeni abonelik işleminde istenen belgeleri hazırlamış olması beklenir. Bunlar belgeler şunlardır:

  • kimlik belgesi veya pasaport veya ehliyet
  • faturasızdan faturalıya devretmek için son iki ayda gelmiş olan kendi üzerine kayıtlı sabit fatura

Hat Devir İşlemleri Esnasında Yapılan Ödemeler

Hat devir işlemleri esnasında yapılan ödemelerin geneli devlete ödenen vergileri içerir. Operatörler hat devir işlemi esnasında şu ödemeleri talep ederler:

  • varsa kampanya erken iptal ücreti
  • gecikme faizi bedelleri
  • yeni tesis özel işletim vergisi
  • TGM ruhsat ücreti
  • TGM kullanım ücreti

Yeni Abonelik Yerine Neden Hat Devir İşlemi Tercih Edilir?

  • Genellikle hattın tüm haklarının saklı kalmasını amaçlayan ve taahhüt cayma bedelini ödememek için, hattı kapamak yerine başka birine devretmek tercih edilir. Ancak bazı operatörlerde devri yapacak kişinin taahhütü varsa cayma bedeli alınır.
  • Devir işleminin tercih sebeplerinden biri de henüz reşit olmayan kişilerin, ebeveynleri üzerine alınan hatlarda, yaşını doldurduktan sonra, numarasını değiştirmek istemeyen ancak kolaylıkla hatla ilgili işlem yapabilmeyi isteyenler, hattı ailelerinden kendi üstlerine alma hakkını kullanırlar.
  • Vefat eden bir kişinin hattını üzerine almak isteyenler olabilir. Bu kişilerin ölüm belgesiyle birlikte ilgili mağazalara giderek işlem yaptırmaları gerekir.

Elektrik, su, doğal gaz abonelikleri nasıl alınır öğrenmek için elektrik, su, doğal gaz abonelikleri nasıl alınır yazımızı inceleyin. 

Devri Yapılan Hattın Borç Yükümlülüğü Kime Aittir?

Devredilecek olan hatta ait ödenmemiş fatura ya da borç varsa devreden kişi tüm tutarlardan sorumludur. Devralan kişi ise; taahhüt, erken iptal ücreti ve fatura edilmemiş borçlardan sorumludur. Özel iletişim vergisi, telsis kullanım ve ruhsat ücretleri ilk faturaya yansırken, faturasız hatlar için bakiyeden düşer. 

Fazla gelen faturaya nasıl itiraz edilir öğrenmek için fazla gelen faturaya nasıl itiraz edilir sayfamızı inceleyin.

Devri Yapılan Hattın Değişikliği Ne Zaman Tamamlanır?

Devir işleminin gerçekleştiği gün içerisinde hat sahibi değişmiş olur ve tüm yasal yükümlülüklerden sorumludur. e-Devlet üzerinden abonelikler nasıl iptal edilir öğrenmek için e-Devlet üzerinden abonelik iptali sayfamızı inceleyin.

Devir İşlemi Sonrası Onaylanmayan İşlemler

Devir işlemi sonrası 90 gün dolmadan, numara taşıma işlemini ve faturasız hatta geçiş işlemine operatörler onay vermez. Hatta taahhütler olması halinde ek ücretler yansıyabilir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.