HesapKurdu logo

Faturalı Hat Devri Nasıl Yapılır?

Güncelleme: 23.01.2023
Yayımlama: 11.10.2021
Paylaş
İçindekiler

Hat Devir İşlemi Nedir?

Mevcutta kullanılan hattı farklı bir şirket veya şahsın üzerine devretme ya da başka birinin halihazırda kullandığı bir hattı üzerine almaya hattın devri işlemi denir. 

İnternet Paketleri

Kayıtlı Hattı Başkasına Devretmek İçin Ne Yapılır?

Devir işlemi yapılan kişiyle birlikte abone olunan operatörün mağazalarına giderek kimlik vermek yeterli olacaktır. İki tarafında devir formunu imzalaması gerekir. Devralacak kişinin yeni abonelik işleminde istenen belgeleri hazırlamış olması beklenir. Bunlar belgeler şunlardır:

  • kimlik belgesi veya pasaport veya ehliyet
  • faturasızdan faturalıya devretmek için son iki ayda gelmiş olan kendi üzerine kayıtlı sabit fatura

Komisyon ödemeden faturayı nasıl öderseniz öğrenmek için komisyonsuz fatura ödeme yöntemleri sayfamızı ziyaret edin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı

Enpara.com

Kredi Kartı

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı!

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı! Dijital platformlarda yaptığınız harcamaların %50’si bizden!

Akbank Kredi Kartı

Akbank

Axess

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.5

İlk Yıl kart aidatı yok!

Axess’e ilk kez başvuranlara özel %0 faizli 10.000 TL Taksitli Avans imkanı!

QNB Finansbank Kredi Kartı

QNB Finansbank

CardFinans GO

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Dijitalin Aidat Ödetmeyen Kartı CardFinans GO

Ömür boyu kredi kartı ücreti yok!

Hat Devir İşlemleri Esnasında Yapılan Ödemeler

Hat devir işlemleri esnasında yapılan ödemelerin geneli devlete ödenen vergileri içerir. Operatörler hat devir işlemi esnasında şu ödemeleri talep ederler:

  • varsa kampanya erken iptal ücreti
  • gecikme faizi bedelleri
  • yeni tesis özel işletim vergisi
  • TGM ruhsat ücreti
  • TGM kullanım ücreti

Kapanan telefonun yeniden açtırılması hakkında detaylı bilgiyi kapanan telefon hattı nasıl açtırılır sayfamızı inceleyin.

Yeni Abonelik Yerine Neden Hat Devir İşlemi Tercih Edilir?

  • Genellikle hattın tüm haklarının saklı kalmasını amaçlayan ve taahhüt cayma bedelini ödememek için, hattı kapamak yerine başka birine devretmek tercih edilir. Ancak bazı operatörlerde devri yapacak kişinin taahhütü varsa cayma bedeli alınır.
  • Devir işleminin tercih sebeplerinden biri de henüz reşit olmayan kişilerin, ebeveynleri üzerine alınan hatlarda, yaşını doldurduktan sonra, numarasını değiştirmek istemeyen ancak kolaylıkla hatla ilgili işlem yapabilmeyi isteyenler, hattı ailelerinden kendi üstlerine alma hakkını kullanırlar.
  • Vefat eden bir kişinin hattını üzerine almak isteyenler olabilir. Bu kişilerin ölüm belgesiyle birlikte ilgili mağazalara giderek işlem yaptırmaları gerekir.

Elektrik, su, doğal gaz abonelikleri nasıl alınır öğrenmek için elektrik, su, doğal gaz abonelikleri nasıl alınır yazımızı inceleyin. 

Devri Yapılan Hattın Borç Yükümlülüğü Kime Aittir?

Devredilecek olan hatta ait ödenmemiş fatura ya da borç varsa devreden kişi tüm tutarlardan sorumludur. Devralan kişi ise; taahhüt, erken iptal ücreti ve fatura edilmemiş borçlardan sorumludur. Özel iletişim vergisi, telsis kullanım ve ruhsat ücretleri ilk faturaya yansırken, faturasız hatlar için bakiyeden düşer. 

Fazla gelen faturaya nasıl itiraz edilir öğrenmek için fazla gelen faturaya nasıl itiraz edilir sayfamızı inceleyin.

Devri Yapılan Hattın Değişikliği Ne Zaman Tamamlanır?

Devir işleminin gerçekleştiği gün içerisinde hat sahibi değişmiş olur ve tüm yasal yükümlülüklerden sorumludur. e-Devlet üzerinden abonelikler nasıl iptal edilir öğrenmek için e-Devlet üzerinden abonelik iptali sayfamızı inceleyin.

Devir İşlemi Sonrası Onaylanmayan İşlemler

Devir işlemi sonrası 90 gün dolmadan, numara taşıma işlemini ve faturasız hatta geçiş işlemine operatörler onay vermez. Hatta taahhütler olması halinde ek ücretler yansıyabilir.

Benzer Yazılar

Numara TaşımaTaşınabilir İnternete-Devlet Üzerinden Abonelik İptaliGSM Operatörleri İletişim BilgileriKapanan Telefon Hattı Nasıl Açtırılır?

İnternet Bağlantısı Hesaplama Araçları

Kredi HesaplamaErken Ödeme HesaplamaNe Kadar Kredi Çekebilirim HesaplamaEmekli Ne Kadar Kredi Çekebilir?Kredi Ödeme Planı HesaplamaMemur Ne Kadar Kredi Çekebilir?

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.