Fazla Gelen Faturaya Nasıl İtiraz Edilir?

Güncelleme: 31.05.2022 Yayımlama: 02.02.2021 | Okuma Süresi: 4 dk.

Gelen Faturaya İtiraz Süresi Kaç Gündür?

Faturalar dönemsel olarak ya da gelen zamlarla birlikte bir miktar artabilir, ancak belirli bir ortalamanın çok üzerinde gelen faturalar için kurumlara itiraz edilebilir. Türk Ticaret Yasasının 21/2 maddesine göre faturaya itiraz için verilen süre faturanın kişiye ulaştığı andan itibaren 8 gün ile sınırlıdır. 

Elektrik Faturasına Nasıl İtiraz Edilir?

Türkiye’de elektrik dağıtım hizmeti, 21 özel elektrik dağıtım şirketleri tarafından yapılır. Abonelik işlemleri, sayaç okuma, faturalandırma, kesme bağlama gibi bütün hizmetler de bu şirketler tarafından sağlanır. Faturanın normalden yüksek geldiğini düşünülüyorsa:

 • Hizmet alınan elektrik dağıtım şirketine itiraz dilekçesi yazılır. 
 • Dilekçeyi hizmet birimleri ya da işletme müdürlüklerine doğrudan ulaştırabilir, posta ya da e-posta yoluyla itirazınızı bildirebilir veya müşteri hizmetleri üzerinden kayıt oluşturulabilir.
 • Ayrıca elektrik dağıtım şirketlerinin web sitelerinde yer alan fatura itiraz bölümü üzerinden de bir itiraz kaydı oluşturulabilir. 

Elektrik faturasında bulunan detayların açıklamalarını elektrik faturası açıklamaları sayfamızdan edinin. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı  sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Elektrik Faturasına İtiraz Ederken İstenen Belgeler

Hangi yöntem ile itiraz edilirse edilsin istenen belgeler şunlardır:

 • tüketici kimlik bilgileri 
 • abone sözleşme numarası
 • itiraz edilen fatura dönemi gibi bilgileri
 • doğrudan yapılan itirazlarda fatura ve kimlik belgesi
 • posta ve e-posta üzerinden yapılan itirazlarda belgelerin bir örneği 
 • web siteleri üzerinden itiraz kaydı oluştururken de kimlik bilgileri ile fatura bilgileri

Komisyon ödemeden fatura ödeme yöntemleri hakkında detaylı bilgi için komisyonsuz fatura ödeme yöntemleri sayfamızı ziyaret edin.

Su Faturasına Nasıl İtiraz Edilir?

Su dağıtım ve faturalandırma hizmeti, belediyelere bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlükleri tarafından verilir. Normalin üzerinde gelen su faturalarına itiraz da yine bu kurumlara yapılır. İtiraz için fatura ve kimlikle birlikte en yakın şube müdürlüğüne başvurulabilir. Ayrıca kurumların internet sitelerinde bulunan online işlem sekmelerinde fatura itiraz seçeneği de vardır. 

Su Faturasına İtiraz Hangi Durumlarda Yapılır?

Su faturasına yapılan itiraz, hatalı sayaç okuma durumunda ya da sayaç bozuk ise değerlendirmeye alınır. Dahili tesisatta su kaçağı durumunda itiraz kabul edilmez. Aboneler sayaçlarını kontrol ederek su kullanım miktarını hesaplayabilir. Hatalı okuma yapıldıysa yeniden faturalandırma yapılır. 

Su Sayacı Bozuksa Ne Yapılmalıdır?

Kullanıcılar tesisatta su kaçağı olmadığından eminse ve sayaç okumada da bir yanlışlık yapılmadıysa bozuk sayaç başvurusu yapılır. Başvuru sonrasında sayaç sökülür yetkili kurum olan Ölçüler ve Ayar Amirliğine gönderilir. Sayacın kontrol edilmesinin ardından bir rapor düzenlenir ve rapordaki sonuca göre itiraz ret ya da kabul edilir. 

Ayrıca evde su tasarrufu yapmak ve su faturası nasıl düşürülür öğrenmek için su tasarrufu yazımızı ziyaret edin.

Doğal Gaz Faturasına Nasıl İtiraz Edilir?

Kış mevsiminde yükselen doğal gaz faturaları, yapılan zamların ardından her yıl belirli bir oranda yükselebilir. Ancak gelen doğal gaz faturasının kullanım bedelinin üzerinde olduğunu düşünülüyorsa ilgili doğal gaz dağıtım şirketine itiraz edilir. 

Doğal gaz aboneliği iptali hakkında detaylı bilgiyi doğal gaz aboneliği nasıl kapatılır sayfamızdan edinin.

Doğal Gaz Faturasına İtiraz Nereden Yapılır?

İtiraz işlemi aşağıdaki şekillerle yapılabilir:

 • doğrudan başvuru veya kurumların web siteleri üzerinden
 • e-Devlet üzerinden online olarak
 • kurumların çağrı merkezleri aracılığıyla 

e-Devlet üzerinden abonelikler nasıl iptal edilir öğrenmek için e-Devlet üzerinden abonelik iptali sayfamızı inceleyin.

Doğal Gaz Faturası İtiraz İşlemi En Geç Ne Zaman Sonuçlanır?

Doğal gaz dağıtım şirketi itirazın ardından en geç 10 iş günü içinde yapılan başvuruyu karara bağlamakla yükümlüdür. Yapılan itiraz ilgili kurum tarafından kabul edilmezse anlaşmazlık miktarına göre; 6 bin 920 TL’nin altındaki uyuşmazlıklar Kaymakamlardaki Tüketici Hakem Heyetlerine, 6 bin 920 TL ile 10 bin 390 TL arasındaki anlaşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine, 10 bin 390 TL üzerindeki anlaşmazlıklarda ise Tüketici Mahkemesine başvuru yapılabilir. 

Elektrik, su, doğal gaz abonelikleri alınması hakkında detaylı bilgi için elektrik, su, doğal gaz abonelikleri nasıl alınır sayfamızı inceleyin.

Telefon Faturasına Nasıl İtiraz Edilir?

Fazla geldiği düşünülen ev ya da cep telefonu faturasına itiraz edebilir, dönemsel olarak kullanım bilgileri görülebilir. Telefon faturasına operatörlerin müşteri hizmetleri numarası aracılığıyla itiraz edilebilir. Fatura kullanım detaylarını operatörlerin online ya da mobil kullanıcı sistemleri üzerinden de görüntülenir. Faturaya itiraz etmeniz durumunda da itiraz edilen dönemde yapılan konuşma ve kullanılan internet ve kısa mesaj bilgileri kontrol edilir. 

Faturalı hat devrinin nasıl yapıldığıyla ilgili detaylı bilgiyi faturalı hat devri nasıl yapılır sayfamızdan edinin.

İnternet Faturasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yüksek gelen internet faturasına internet sağlayıcı müşteri hizmetleri üzerinden itiraz edilir. Ayrıca online müşteri sistemleri ve müşteri destek e-posta adresleri üzerinden de itiraz iletilebilir. İnternet sağlayıcı firmalara ait güncel internet paketlerini görmek ve başvuruda bulunmak için internet bağlantısı sayfamızı ziyaret edin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et