Elektrik Faturası Açıklamaları

Güncelleme: 21.11.2023
Yayımlama: 21.01.2021
Paylaş
İçindekiler

Elektrik Faturası Açıklamaları Nelerdir?

Elektrik faturaları tüketilen elektriğin bedelini ve bu bedelin detaylarını gösteren resmi belgelerdir. Ödenmesi gereken fatura tutarı birçok kalemden oluşur. Her kalemin ayrı ayrı anlamı bulunur.

Fatura Tutarı

Tüketim dönemi içerisinde kullanılmış olan elektrik bedeli ile vergi toplamıdır. Tüketicinin ödeyeceği toplam bedel olarak bilinir. Fazla gelen faturaya nasıl itiraz edilir öğrenmek için fazla gelen faturaya nasıl itiraz edilir sayfamızı inceleyin.

Puant - Gündüz - Gece (Endeks)

Faturadaki bu ifadeler üç zaman aralığındaki tüketimleri ifade eder. Bunlar:

  • Puant: Puant dönemi 17.00/ 22.00 saatleri arasındadır. Ancak sayaçları yaz saati uygulamasına göre güncellenmemiş tüketiciler için bu süre Ekim ayı ile Mart ayının son pazar günleri arasında bir saat ileri olup 18.00 / 23.00 şeklindedir.
  • Gündüz: Gündüz dönemi 06.00 / 17.00 saatleri arasındadır. Ancak sayaçları yaz saati uygulamasına göre güncellenmemiş tüketiciler için bu süre Ekim ayı ile Mart ayının son pazar günleri arasında bir saat ileri olup 07.00 / 18.00 şeklindedir.
  • Gece: Gece dönemi 22.00 / 06.00 saatleri arasındadır. Ancak sayaçları yaz saati uygulamasına göre güncellenmemiş tüketiciler için bu süre Ekim ayı ile Mart ayının son pazar günleri arasında bir saat ileri olup 23.00 / 07.00 şeklindedir.

Endüktif/ Kapasitif/ Reaktif

Elektrik kullanılırken elektrik enerjisinin kullanılan kısmı olan aktif güç çekilir. Reaktif güç elektrik enerjisinin işe yaramayan kısmı olan kayıp enerjidir. Reaktif güç, teknik özellikleri bakımından endüktif veya kapasitif şeklinde adlandırılır.

Yüksek güç çekildiğinde örneğin; bobin ile çalışan makinelerin bulunduğu tesisler, aktif gücün aşıldığı ve reaktif gücün ortaya çıktığı durumlar meydana gelir. Bu güç reaktif enerji bedeli, endüktif tutar, kapasitif tutar olarak faturaya yansır.

Enerji Tüketim Bedeli

Esas tüketim miktarı ile birim fiyatın çarpılması sonucu elde edilen tutara denir.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

Güç Bedeli

Çift terimli tarife sınıfına bağlı kullanıcılardan sözleşmede belirtilen güç üzerinden aylık tahsil edilen kW birim bedeline denir.

Toplam Enerji Bedeli

Enerji bedeli, kullanılan enerji miktarı için ödenecek toplam ücreti ifade eder. 

Kesme Bağlama Bedeli

Elektriğin kesilip açıldığı durumlarda bağlanması sırasında uygulanan bedele denir. Elektrik, su, doğal gaz aboneliklerini açtırmak hakkında detaylı bilgiyi elektrik, su, doğal gaz abonelikleri nasıl alınır sayfamızdan edinin. 

Güncel Yuvarlama

Güncel faturada bir önceki fatura döneminden kalan ve güncel faturaya aktarılan + 0,09 TL ile – 0,09 TL arasında değişkenlik gösteren bedeldir.

Vergi ve Fonlar

Kanun gereği alınan ve gerekli kamu kurumlarına aktarılan bedel toplamına denir.

TRT Payı

3093 sayılı Radyo ve Televizyon Gelirleri Kanunu gereği aktif enerji üzerinden %2 alınan ve TRT’ye gelir olarak aktarılan bedeldir.

Damga Vergisi

Yasa kapsamında alınan bir vergidir.

Dönem

Tüketim dönemini ifade eder yıl/ ay şeklindedir.

Son Ödeme Tarihi

Elektrik fatura tutarının gecikme olmaksızın tahsil edileceği son tarihidir. Kredi kartı ile fatura ödeme hakkında detaylı bilgiyi kredi kartı ile fatura ödeme sayfamızdan edinin. 

Trafo Kaybı

Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliğinde bulunan, kayıp katsayıları hesaplama metadolojisine göre hesaplanan, trafolu müşterilerin trafo kaybı tüketim bedelidir.

Ek Tüketim Bedeli

Herhangi bir nedenle yapılan eksik veya fazla ölçümden kaynaklı düzeltmeler bu bedelde görülmektedir.

Güç Aşım Bedeli

Tüketicilerin sözleşmede belirtilen gücü aşmaları durumunda, aşılan güç miktarı üzerinden aylık alınan kilovat birim bedelidir.

Güvence Bedeli

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinin açıklamalarına göre “kullanılan tedarik şirketi kulanım yerinin değişmesi veya sözleşmesinin sona ermesi veya sözleşmesinin feshi gibi durumlarda tüketicinin elektrik tüketim bedelini ödememesi ihtimaline karşılık alınan güvence bedelidir.” hükmüne göre alınan bedeldir. Tüketici tedarik şirketine olan tüm borçlarını ödedikten sonra güvence bedeli iade edilir.

Önceki Yuvarlama

Önceki dönem faturasında bulunan, bir önceki dönemden kalan ve önceki döneme aktarılan fatura toplamı üzerinden + 0,09 TL ve - 0,09 TL arasında değişen bedeldir.

Eski Borç Bakiye

Fatura tarihinden itibaren ödemesi yapılmamış vadesi geçen güncel borç tutarıdır.

Enerji Fonu

3291 Sayılı Kanun'u gereği enerji sektöründe yapılacak olan yatırımlara kaynak sağlamak için %1 oranında alınan ve bakanlık onayıyla enerji fonuna aktarılan bedeldir.

Belediye Tüketim Vergisi (BTV)

İlgili kanun gereği tüketicinin bulunduğu belediye için tarife grubuna göre alınan vergi bedelidir.

Katma Değer Vergisi (KDV)

3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu gereği, KDV matrahı üzerinden hesaplanan vergi miktarıdır. KDV tutarını hesaplamak için KDV hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı

Fatura tarihinden itibaren otomatik ödeme talimatı bulunan bankadır. Otomatik ödeme talimatı hakkında detaylı bilgiyi otomatik ödeme talimatı sayfamızdan edinin.  

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.