ASBİS No Nedir?

Güncelleme: 08.05.2024
Yayımlama: 04.01.2019
Paylaş
İçindekiler

ASBİS Numarası, Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi’nin kısaltılmış adıdır. ASBİS ile sıfır ve ikinci el araçların tescil, araç devir ve sürücü belgesi işlemleri yapılabilir. ASBİS No ile tek bir sistem üzerinden bütün bu işlemler hızlı ve rahat şekilde yapılabilir.

19 haneli rakamlardan oluşan ASBİS No, yeni araç alımlarında noterce araç sahibine verilen tescille ilgili geçici belge üzerinde yer alan numaradır. Bu numara ile araç bilgilerine online şekilde ulaşılabilir. ASBİS No, araç tescili yapıldıktan sonra trafik tescil belgesi seri numarasına ya da ruhsat seri numarasına dönüşür.

Trafik Sigortası Fiyatları - 20 Haziran 2024

Allianz Sigorta

İstanbul

6325 TL

Ankara

5790 TL

Diğer iller

5702 TL

Sompo Sigorta

İstanbul

6652 TL

Ankara

6321 TL

Diğer iller

6299 TL

Unico Sigorta

İstanbul

6881 TL

Ankara

7214 TL

Diğer iller

6635 TL

20 sigorta şirketinden 1 dakika içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.

ASBİS No Hangi İşlemler İçin Gereklidir?

Yeni alınan araç için trafik sigortası ya da kasko sigortası teklifi almak istendiğinde ASBİS numarasına gerek duyulur. 2005’de Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde temelleri atılan, 2010’un başlarından bu yana da e-Devlet sisteminde bulunan ASBİS No ile aracın sigorta bilgilerinin eksiksiz bir şekilde görülmesi mümkündür.

ASBİS No Nerede Yazar?

Arabanızın tescilinin olmadığı iki durum olabilir;

  1. Sıfır araç alınması durumunda
  2. 2. El araç alınması durumunda

ASBİS Numarası bu iki durumda noter tarafından verilen “Araç tesciline ilişkin geçici belge” üzerinde yer alır. 

ASBİS No Nedir?

ASBİS No ile Ruhsat Seri No Arasındaki Fark Nedir?

Ruhsat seri numarası, aracın ruhsatında bulunan kayıtlı bilgilere Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) aracılığı ile erişilebilmesini sağlayan numaradır. Ruhsat seri numarası 2 harf, 6 rakamdan oluşur ve ruhsat sahibinin kişisel bilgilerinin bulunduğu sayfanın altında yer alır. Yani ruhsat seri no tescil edilmiş olan araçlarda bulunur.

ASBİS No ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından henüz tescil edilmemiş araçların kayıt işlemlerinin yürütülebilmesi için verilen bir numaradır. ASBİS Numarası ruhsat üzerinde yazmaz. 19 haneden oluşan ASBİS No araç tescili için verilen geçici belge üzerinde yer alır.

İkinci el araç alırken sigorta işlemleri nasıl ilerler merak ediyorsanız İkinci El Araba Alımında Sigorta İşlemleri sayfamızı ziyaret edin.

ASBİS No Nedir?

ASBİS No ile Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sigortası için sigorta firması tarafından; TC. Kimlik No, araç plakası, araç ruhsat belge seri numarası ya da ASBİS numarası istenir.

  • TC. kimlik numarası; yaş, cinsiyet ve kaza geçmişi olup olmadığının sorgulanmasına yarar.
  • Araç plakası, aracın geçmiş bilgilerine ulaşabilmeyi sağlar. 
  • Ruhsat belge seri numarası ya da ASBİS numarası ise aracın tescil bilgilerini öğrenmeye yarar.

Eğer araç tescil edildiyse ruhsat belge seri numarası, tescil edilmediyse ASBİS numarası ile sigorta şirketinden sorgulama gerçekleştirerek sigorta işlemleri başlatılabilir.

Trafik Sigortası Hesaplama Araçları

Trafik Sigortası Hesaplama Araçları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.