Trafik Sigortalarını Karşılaştır

İkinci El Araba Alımında Sigorta İşlemleri

Güncelleme: 30.10.2017
İkinci El Araba Aldıktan Sonra Sigorta İşlemleri

Noter satışı yapıldıktan sonra aracın mevcut trafik sigortasını, aracın yeni sahibinin 15 gün daha kullanma hakkı mevcuttur. Bu hak, yeni trafik poliçesi kesilene veya 15 gün bitene kadar herhangi bir prim ödemesi yapmadan devam etmektedir. Temelde bu süre, yeni araç sahibine kendisine uygun trafik sigortası şirketini bulması için verilmektedir. Bu sayede amaçlanan, yeni aracın trafik sigortasını beklemeden trafiğe çıkabilmesi ve risk oluşturmamasıdır.

Aldığım Araca 15 Gün İçerisinde Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Trafik sigortasının olmaması araçlarda ağır kusur sayılmasından dolayı, trafik sigortası olmayan bir araç sigorta yaptırılana kadar trafikten men edilmektedir. Sigorta süresi geciktirilen her 30 gün için, sigorta prim tutarına %5 oranında bir gecikme faizi de uygulanmaktadır.

Durum böyle olunca alınan ikinci el arabaya 15 gün içerisinde trafik sigortası yaptırılmadığı takdirde, araç herhangi bir çevirmede trafikten men edilebilir ve geciktiği her 30 gün için %5 oranında gecikme faizi ödenir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama aracına ulaşmak için tıkla »

Trafik Sigortası Araştırmasını Nasıl Yapmalıyım?

Trafik sigortası kapsamı ve tazminat tutarları devlet tarafından belirlendiği için hangi sigorta şirketinden trafik sigortası yapıldığının bir önemi yoktur. Bundan dolayı müşteri açısından asıl önemli olan trafik sigortasının ücretinin ne olduğudur. 

Trafik sigortası prim belirleme yöntemi yeni düzenleme ile tavan fiyat usulüne geçmiştir. Yani, sigorta şirketleri müşterilerine sigorta tekliflerini belirli bir tavan fiyat üzerinden sunmak zorundalar. Sigorta teklifleri acente aracılığı veya internet siteleri üzerinden alınabilir. Sadece burada dikkat edilmesi gereken acente veya internet sitesinin çalışmadığı sigorta şirketi varsa, onlardan da teklif almak gereklidir. 

Trafik sigortası tekliflerini kıyaslamak için tıkla »

Kaza Riskine Karşı Kasko Sigortasını Hemen Yaptırmalı mıyım?

Kasko sigortasının kişiye özel yapılmasından ve zorunlu olmamasından dolayı, trafik sigortası gibi herhangi bir süreye sahip değildir. Yani, noter satış sözleşmesini poliçenin yapıldığı acenteye gönderilmesiyle birlikte kaskonun satıştan dolayı iptal edilmesi gerekir.

Kasko sigortasında trafik sigortasından farklı olarak risk kapsamı değişebildiği için, sigorta şirketinin önemi bulunmaktadır. Ancak, yine de temel olarak kasko sigortasında 4 temel ürün çeşidi bulunduğu için, sigorta şirketleri buna göre kıyaslanabilmektedir.

Kasko sigorta ürün çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak için Kasko Ürün Çeşitleri Nelerdir? yazımıza bakabilirsiniz.  

Sonuç olarak, eğer ikinci el araç değişikliklerinde aracınız risklere karşı hemen güvenceye almak istiyorsanız, kasko sigortanızı ikinci el aracınızı alır almaz yaptırmanız gereklidir. 

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Vakıfbank Vakıfbank 2. El Taşıt Kredisi %1,65 1.299 TL
Halkbank Halkbank 0 km Taşıt kredisi %1,60 1.283 TL
Ziraat Bankası Ziraat Bankası 2. EL Taşıt kredisi %1,63 1.292 TL
40.000 TL Taşıt Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan