İkinci El Araba Alımında Sigorta İşlemleri 2021

Yayımlama: 14.06.2016 Güncelleme: 30.03.2021
  • Trafik Sigortası İşlemleri
  • Kasko Sigortası İşlemleri

Aracın satışının yapılmasının ardından sigorta ile ilgili bazı işlemler yapılması gerekir. Bunlar içinde en önemlisi yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası işlemleridir. Kasko sigortası ise zorunlu olmamakla birlikte tüm araç sahiplerini güvence altında alması açısından yaptırılması önemlidir.

İkinci el taşıtınızın güncel kasko değerini öğrenmek için Kasko Değer Listesi sayfamızı ziyaret edin.

İkinci El Araba Alımında Sigorta İşlemleri 2018

İkinci El Araçlarda Trafik Sigortası İşlemleri

Noter satışı yapıldıktan sonra mevcut trafik sigortasını, aracın yeni sahibinin 15 gün daha kullanma hakkı mevcuttur. Bu hak, yeni trafik poliçesi kesilene veya 15 gün bitene kadar herhangi bir prim ödemesi yapmadan devam etmektedir. Temelde bu süre, yeni araç sahibine kendisine uygun trafik sigortası şirketini bulması için verilmektedir. Bu sayede amaçlanan, yeni aracın trafik sigortasını beklemeden trafiğe çıkabilmesi ve risk oluşturmamasıdır.

Verilen 15 gün içinde bir kazaya karışılması durumunda aracın eski sahibinin sigortası sizin için geçerli olmaktadır.

En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

40.000 TL 48 Ay Vade

Toplam Maliyet 62.341 TL
Faiz Oranı %1,65
Aylık Taksit 1.299 TL
Toplam Maliyet 60.075 TL
Faiz Oranı %1,50
Aylık Taksit 1.252 TL
Toplam Maliyet 61.278 TL
Kâr Payı %1,58
Aylık Taksit 1.277 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

* Tüm bankaların taşıt kredisi faiz oranlarını görmek ve karşılaştırmak için ikinci el taşıt kredisi hesaplamak için sayfamızı ziyaret edin.  

Aldığım Araca 15 Gün İçerisinde Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Trafik sigortasının olmaması araçlarda ağır kusur sayılmasından dolayı, trafik sigortası olmayan bir araç sigorta yaptırılana kadar trafikten men edilmektedir. Sigorta süresi geciktirilen her 30 gün için, sigorta prim tutarına %5 oranında bir gecikme faizi de uygulanmaktadır.

Durum böyle olunca alınan ikinci el arabaya 15 gün içerisinde trafik sigortası yaptırılmadığı takdirde, araç herhangi bir çevirmede trafikten men edilebilir ve geciktiği her 30 gün için %5 oranında gecikme faizi ödenir.

Trafik Sigortası Araştırmasını Nasıl Yapmalıyım?

Trafik sigortası kapsamı ve tazminat tutarları devlet tarafından belirlendiği için hangi sigorta şirketinden trafik sigortası yapıldığının bir önemi yoktur. Bundan dolayı müşteri açısından asıl önemli olan trafik sigortasının ücretinin ne olduğudur. 

Trafik sigortası prim belirleme yöntemi yeni düzenleme ile tavan fiyat usulüne geçmiştir. Yani, sigorta şirketleri müşterilerine sigorta tekliflerini belirli bir tavan fiyat üzerinden sunmak zorundalar. Sigorta teklifleri acente aracılığı veya internet siteleri üzerinden alınabilir. 

Trafik sigortası fiyatları ve teklifleri için trafik sigortası sayfamızı ziyaret edin. 

İkinci El Araçlarda Kasko Sigortası İşlemleri

Kasko sigortasının kişiye özel yapılmasından ve zorunlu olmamasından dolayı, trafik sigortası gibi herhangi bir süreye sahip değildir. Yani, noter satış sözleşmesini poliçenin yapıldığı acenteye gönderilmesiyle birlikte kaskonun satıştan dolayı iptal edilmesi gerekir.

Kasko sigortasında trafik sigortasından farklı olarak risk kapsamı değişebildiği için, sigorta şirketinin önemi bulunmaktadır. Ancak, yine de temel olarak kasko sigortasında 4 temel ürün çeşidi bulunduğu için, sigorta şirketleri buna göre kıyaslanabilmektedir.

Sonuç olarak, eğer ikinci el araç değişikliklerinde aracınız risklere karşı hemen güvenceye almak istiyorsanız, kasko sigortanızı ikinci el aracınızı alır almaz yaptırmanız gereklidir. 

Kasko sigortası tekliflerini karşılaştırmak için ilgili sayfamızı ziyaret edin. 

Aracı Satan Kişi Sigortadan İade Alabilir mi?

Aracın satış işlemleri noter aracılığı ile yapıldıktan sonra satıcı, satış belgesi ve eski sigorta poliçesi ile birlikte sigorta şirketinden poliçe iptalini talep edebilmektedir. Sigorta şirketi, poliçenizde kullanılan günler ve kullanılmayan günleri hesaplayarak kullanılmayan günlerin iadesini yapar.

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et