İkinci El Araba Alımında Sigorta İşlemleri 2021

Güncelleme: 19.10.2021 Yayımlama: 14.06.2016 | Okuma Süresi: 2 dk.
  • Trafik Sigortası İşlemleri
  • Kasko Sigortası İşlemleri

Aracın satışının yapılmasının ardından sigorta ile ilgili bazı işlemler yapılması gerekir. Bunlar içinde en önemlisi yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası işlemleridir. Kasko sigortası ise zorunlu olmamakla birlikte tüm araç sahiplerini güvence altında alması açısından yaptırılması önemlidir.

İkinci el taşıtınızın güncel kasko değerini öğrenmek için Kasko Değer Listesi sayfamızı ziyaret edin.


Trafik Sigortası Fiyatları - 27 Ekim 2021

İstanbul 859 TL
Ankara 922 TL
Diğer İller 867 TL
İstanbul 866 TL
Ankara 831 TL
Diğer İller 787 TL
İstanbul 917 TL
Ankara 864 TL
Diğer İller 821 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


İkinci El Araçlarda Trafik Sigortası İşlemleri

Noter satışı yapıldıktan sonra mevcut trafik sigortasını, aracın yeni sahibinin 15 gün daha kullanma hakkı mevcuttur. Bu hak, yeni trafik poliçesi kesilene veya 15 gün bitene kadar herhangi bir prim ödemesi yapmadan devam etmektedir. Temelde bu süre, yeni araç sahibine kendisine uygun trafik sigortası şirketini bulması için verilmektedir. Bu sayede amaçlanan, yeni aracın trafik sigortasını beklemeden trafiğe çıkabilmesi ve risk oluşturmamasıdır.

Verilen 15 gün içinde bir kazaya karışılması durumunda aracın eski sahibinin sigortası sizin için geçerli olmaktadır.

* Tüm bankaların taşıt kredisi faiz oranlarını görmek ve karşılaştırmak için ikinci el taşıt kredisi hesaplamak için sayfamızı ziyaret edin.  

Aldığım Araca 15 Gün İçerisinde Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Trafik sigortasının olmaması araçlarda ağır kusur sayılmasından dolayı, trafik sigortası olmayan bir araç sigorta yaptırılana kadar trafikten men edilmektedir. Sigorta süresi geciktirilen her 30 gün için, sigorta prim tutarına %5 oranında bir gecikme faizi de uygulanmaktadır.

Durum böyle olunca alınan ikinci el arabaya 15 gün içerisinde trafik sigortası yaptırılmadığı takdirde, araç herhangi bir çevirmede trafikten men edilebilir ve geciktiği her 30 gün için %5 oranında gecikme faizi ödenir.

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Trafik Sigortası Araştırmasını Nasıl Yapmalıyım?

Trafik sigortası kapsamı ve tazminat tutarları devlet tarafından belirlendiği için hangi sigorta şirketinden trafik sigortası yapıldığının bir önemi yoktur. Bundan dolayı müşteri açısından asıl önemli olan trafik sigortasının ücretinin ne olduğudur. 

Trafik sigortası prim belirleme yöntemi yeni düzenleme ile tavan fiyat usulüne geçmiştir. Yani, sigorta şirketleri müşterilerine sigorta tekliflerini belirli bir tavan fiyat üzerinden sunmak zorundalar. Sigorta teklifleri acente aracılığı veya internet siteleri üzerinden alınabilir. 

İkinci El Araçlarda Kasko Sigortası İşlemleri

Kasko sigortasının kişiye özel yapılmasından ve zorunlu olmamasından dolayı, trafik sigortası gibi herhangi bir süreye sahip değildir. Yani, noter satış sözleşmesini poliçenin yapıldığı acenteye gönderilmesiyle birlikte kaskonun satıştan dolayı iptal edilmesi gerekir.

Kasko sigortasında trafik sigortasından farklı olarak risk kapsamı değişebildiği için, sigorta şirketinin önemi bulunmaktadır. Ancak, yine de temel olarak kasko sigortasında 4 temel ürün çeşidi bulunduğu için, sigorta şirketleri buna göre kıyaslanabilmektedir.

Sonuç olarak, eğer ikinci el araç değişikliklerinde aracınız risklere karşı hemen güvenceye almak istiyorsanız, kasko sigortanızı ikinci el aracınızı alır almaz yaptırmanız gereklidir. 

Aracı Satan Kişi Sigortadan İade Alabilir mi?

Aracın satış işlemleri noter aracılığı ile yapıldıktan sonra satıcı, satış belgesi ve eski sigorta poliçesi ile birlikte sigorta şirketinden poliçe iptalini talep edebilmektedir. Sigorta şirketi, poliçenizde kullanılan günler ve kullanılmayan günleri hesaplayarak kullanılmayan günlerin iadesini yapar.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et