İkinci El Araba Sigorta Fiyatları ve İşlemleri

Güncelleme: 29.04.2024
Yayımlama: 14.06.2016
Paylaş
İçindekiler
  • Trafik Sigortası İşlemleri
  • Kasko Sigortası İşlemleri

Aracın satışının yapılmasının ardından sigorta ile ilgili bazı işlemler yapılması gerekir. Bunlar içinde en önemlisi yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası işlemleridir. Kasko sigortası ise zorunlu olmamakla birlikte tüm araç sahiplerini güvence altında alması açısından yaptırılması önemlidir.

İkinci el taşıtınızın güncel kasko değerini öğrenmek için Kasko Değer Listesi sayfamızı ziyaret edin.

Trafik Sigortası Fiyatları - 28 Mayıs 2024

Sompo Sigorta

İstanbul

6260 TL

Ankara

5952 TL

Diğer iller

5904 TL

Allianz Sigorta

İstanbul

6324 TL

Ankara

5776 TL

Diğer iller

5761 TL

Ray Sigorta

İstanbul

8364 TL

Ankara

7901 TL

Diğer iller

7213 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


İkinci El Araçlarda Trafik Sigortası İşlemleri

Noter satışı yapıldıktan sonra mevcut trafik sigortasını, aracın yeni sahibinin 15 gün daha kullanma hakkı mevcuttur. Bu hak, yeni trafik poliçesi kesilene veya 15 gün bitene kadar herhangi bir prim ödemesi yapmadan devam etmektedir. Temelde bu süre, yeni araç sahibine kendisine uygun trafik sigortası şirketini bulması için verilmektedir. Bu sayede amaçlanan, yeni aracın trafik sigortasını beklemeden trafiğe çıkabilmesi ve risk oluşturmamasıdır.

Verilen 15 gün içinde bir kazaya karışılması durumunda aracın eski sahibinin sigortası sizin için geçerli olmaktadır.

* Tüm bankaların taşıt kredisi faiz oranlarını görmek ve karşılaştırmak için ikinci el taşıt kredisi hesaplamak için sayfamızı ziyaret edin.  

Aldığım Araca 15 Gün İçerisinde Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Trafik sigortasının olmaması araçlarda ağır kusur sayılmasından dolayı, trafik sigortası olmayan bir araç sigorta yaptırılana kadar trafikten men edilmektedir. Sigorta süresi geciktirilen her 30 gün için, sigorta prim tutarına %5 oranında bir gecikme faizi de uygulanmaktadır.

Durum böyle olunca alınan ikinci el arabaya 15 gün içerisinde trafik sigortası yaptırılmadığı takdirde, araç herhangi bir çevirmede trafikten men edilebilir ve geciktiği her 30 gün için %5 oranında gecikme faizi ödenir.

Trafik Sigortası Araştırmasını Nasıl Yapmalıyım?

Trafik sigortası kapsamı ve tazminat tutarları devlet tarafından belirlendiği için hangi sigorta şirketinden trafik sigortası yapıldığının bir önemi yoktur. Bundan dolayı müşteri açısından asıl önemli olan trafik sigortasının ücretinin ne olduğudur. 

Trafik sigortası prim belirleme yöntemi yeni düzenleme ile tavan fiyat usulüne geçmiştir. Yani, sigorta şirketleri müşterilerine sigorta tekliflerini belirli bir tavan fiyat üzerinden sunmak zorundalar. Sigorta teklifleri acente aracılığı veya internet siteleri üzerinden alınabilir. 

İkinci El Araçlarda Kasko Sigortası İşlemleri

Kasko sigortasının kişiye özel yapılmasından ve zorunlu olmamasından dolayı, trafik sigortası gibi herhangi bir süreye sahip değildir. Yani, noter satış sözleşmesini poliçenin yapıldığı acenteye gönderilmesiyle birlikte kaskonun satıştan dolayı iptal edilmesi gerekir.

Kasko sigortasında trafik sigortasından farklı olarak risk kapsamı değişebildiği için, sigorta şirketinin önemi bulunmaktadır. Ancak, yine de temel olarak kasko sigortasında 4 temel ürün çeşidi bulunduğu için, sigorta şirketleri buna göre kıyaslanabilmektedir.

Sonuç olarak, eğer ikinci el araç değişikliklerinde aracınız risklere karşı hemen güvenceye almak istiyorsanız, kasko sigortanızı ikinci el aracınızı alır almaz yaptırmanız gereklidir. 

Aracı Satan Kişi Sigortadan İade Alabilir mi?

Aracın satış işlemleri noter aracılığı ile yapıldıktan sonra satıcı, satış belgesi ve eski sigorta poliçesi ile birlikte sigorta şirketinden poliçe iptalini talep edebilmektedir. Sigorta şirketi, poliçenizde kullanılan günler ve kullanılmayan günleri hesaplayarak kullanılmayan günlerin iadesini yapar.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.