İkinci El Araba Alımında Sigorta İşlemleri

14.06.2016 Güncelleme: 20.02.2017
İkinci El Araba Aldıktan Sonra Sigorta İşlemleri

Noter satışı yapıldıktan sonra aracın mevcut trafik sigortasını, aracın yeni sahibinin 15 gün daha kullanma hakkı mevcuttur. Bu hak, yeni trafik poliçesi kesilene veya 15 gün bitene kadar herhangi bir prim ödemesi yapmadan devam etmektedir. Temelde bu süre, yeni araç sahibine kendisine uygun trafik sigortası şirketini bulması için verilmektedir. Bu sayede amaçlanan yeni aracın trafik sigortasını beklemeden, trafiğe çıkabilmesi ve risk oluşturmamasıdır.

Aldığım Araca 15 Gün İçerisinde Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Trafik sigortasının olmaması araçlarda ağır kusur sayılmasından dolayı, trafik sigortası olmayan bir araç sigorta yaptırılan kadar trafikten men edilmektedir. Bunun yanında sigorta süresi geciktirilen her 30 gün için, sigorta prim tutarına %5 oranında bir gecikme faizi de uygulanmaktadır.

Durum böyle olunca alınan ikinci el arabaya 15 gün içerisinde trafik sigortası yaptırılmadığı takdirde, araç herhangi bir çevirmede trafikten men edilebilir ve geciktiği her 30 gün için %5 oranında gecikme faizi ödenir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama aracına ulaşmak için tıkla »

Trafik Sigortası Araştırmasını Nasıl Yapmalıyım?

Trafik sigortası kapsamı ve tazminat tutarları devlet tarafından belirlendiği için hangi sigorta şirketinden trafik sigortası yapıldığının bir önemi yoktur. Bundan dolayı müşteri açısından asıl önemli olan trafik sigortasının ücretinin ne olduğudur. 

Öncelikle trafik sigortası prim belirleme usulü tamamen serbesttir. Yani, sigorta şirketleri müşterilerine istedikleri sigorta tekliflerini sunabilirler. Bundan dolayı her sigorta yenileme döneminde, neredeyse tüm sigorta şirketlerinden teklif almak gereklidir. Bu teklifleri acente aracılığı veya internet siteleri üzerinden alınabilir. Sadece burada dikkat edilmesi gereken acente veya internet sitesinin çalışmadığı sigorta şirketi varsa, onlardan da teklif almak gereklidir. 

Trafik sigortası tekliflerini kıyaslamak için tıkla »

Kaza Riskine Karşı Kasko Sigortasını Hemen Yaptırmalı mıyım?

Kasko sigortasının kişiye özel yapılmasından ve zorunlu olmamasından dolayı, trafik sigortası gibi herhangi bir süreye sahip değildir. Yani aracın sahibi değiştiği anda kasko sigortası da iptal olmaktadır.

Kasko sigortasında trafik sigortasından farklı olarak risk kapsamı değişebildiği için, sigorta şirketinin önemi bulunmaktadır. Ancak, yine de temel olarak kasko sigortasından 4 temel ürün çeşidi bulunduğu için, sigorta şirketleri buna göre kıyaslanabilmektedir.

Kasko sigorta ürün çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak için Kasko Ürün Çeşitleri Nelerdir? yazımıza bakabilirsiniz.  

Sonuç olarak, eğer ikinci el araç değişikliklerinde aracınız risklere karşı hemen güvenceye almak istiyorsanız, kasko sigortanızı ikinci el aracınızı alır almaz, yaptırmanız gereklidir. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin