Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Güncelleme: 04.04.2023
Yayımlama: 04.04.2023
Paylaş
İçindekiler

Ağır hasar kaydı, aracın; trafik kazası, doğal afet ya da diğer sebeplerle ağır hasar almasına verilen isimdir. Aracın ağır hasarlı olup olmadığını genellikle ekspertiz servisi tarafından yapılan incelemeler belirler.

Hasar Kaydı Nasıl Belirlenir?

Kaza ya da doğal afet gibi sorunlarla karşılaşmış tüm araçların hasar kaydı, ekspertiz servisleri tarafından yapılır. Satın alınacak araçlara ait tüm bilgiler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) üzerinde kayıtlıdır. İkinci el araç alım satımı için oldukça önemli olan hasar kaydı üç gruba ayrılır;

 • hasar kaydı
 • ağır hasar kaydı
 • pert kaydı

Araç kullanılamaz durumda ya da rayiç bedelin üzerinde masraflarla tamir oluyorsa ise pert kaydı alır.  Ekspertiz tarafından ağır hasar kaydı verilen araçların ise trafiğe çıkması mümkün değildir. Araçlar ancak gerekli değişim ve tamiri yapıldıktan sonra yeniden trafiğe çıkabilir. Hasar kaydı sorgulamasında hasar kaydı çıktıysa bu aracın ufak çaplı kazaya karıştığını ya da tamir işlemi gördüğünü gösterir.

Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Araçlar için hasar kaydı sorgulama işlemi şu şekilde yapılır;

 • 5664’e SMS atarak sorgulama
 • e-Devlet sistemi üzerinden sorgulama
 • SBM Sigortam360 uygulaması üzerinden sorgulama

Hasar sorgulama işlemlerinin tüm detayları için plakadan araç hasar kaydı nasıl sorgulanır yazımızı inceleyin.

Ağır Hasarlı Araçlarda Kasko İşlemleri

Ağır hasarlı bir araç satın alınması durumunda; kasko yaptırılması gerekir. Ağır hasar kaydı bulunan araçlar trafikte tehlike arz eden araç kategorisinde bulunduğu için normal kasko ücretlerinden daha yüksek bir ücret ödemesi gerekebilir.  

20 sigorta şirketinden 1 dakikada trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.

Ağır Hasar Kayıtlı Araç Alınır Mı?

 Ağır hasarlı araç satın alınması durumunda;

 • aracın geçmişi, 
 • servis süreçleri, 
 • aracın kullanım durumunda hayati bir tehlike arz edip etmediği araştırılmalıdır.

Ağır hasarlı araçlar değer kaybettikleri için düşük fiyata satın alınabilir fakat güvenlik durumunun iyi araştırılması ve bu tür araçların satışının zor olduğunun unutulmaması gerekir.

Ceza sorgulama işlemleri ile alakalı detaylı bilgiye ise trafik ceza sorgulama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Hasar Kaydı Nasıl Silinir?       

Araç sorgulaması sırasında hasar kaydı ortaya çıktıysa ve yanlış olduğu düşünülüyorsa Sigorta Bilgi Merkezi (SBM)’nin ilgili sayfasından bu kayda itiraz edilebilir.

 • Hasar kaydına itiraz için;
 • SBM'nin itiraz sayfasına giriş yapın,
 • telefon numarası, araç plakası ve şase numarasını girin,
 • silinmesini talep ettiğiniz hasarın tarihini belirtin,
 • açıklama kısmına hasar kaydının neden silinmesini istediğinizi yazarak formu gönderin.

Yapılan incelemelerin ardından kayıt silme işlemi olumlu ya da olumsuz sonuçlanır. Hasar kaydı itirazlarında dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta; itirazın neden yapıldığı belirtilirken açıklayıcı olmaktır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.