HesapKurdu logo

Seyahat Sigortası İstisnai Durumlar

Güncelleme: 18.01.2023
Yayımlama: 03.07.2019
Paylaş
İçindekiler
Seyahat Sigortası Ücretleri

Seyahat sigortası yurt içi, yurt dışı seyahatlerıniz sırasında oluşabilecek beklenmedik durumlar karşısında sizi güvence altına almayı planlayan sigorta türüdür. 

Sigorta seyahat sırasında poliçenin geçerlilik tarihleri arasında meydana gelen bir kaza ya da hastalık, bagajın kaybolması halinde poliçede belirtilen teminatları sağlar. Seyahat sigortası alırken, yapılacak seyahatin başlangıç ve bitiş süresinin bilinmesi gerekir. Ayrıca poliçenin neleri kapsayacağı ihtiyaçlara göre belirlenebilir.

Seyahat Sigortası İstisnai Durumlar Nelerdir?

Sigortalının hileli halleri: Sigortadan ekonomik açıdan fayda sağlayabilmek amacı ile sigorta şirketine bilerek yaşanmamış bir durumun yaşanmış gibi gösterilmesi.

Doğa olayları: Sel, deprem, volkanik patlama, heyelan, fırtına gibi olaylarda çıkabilecek zararlar.

Ülkenin bulunduğu durum: Savaş, ihtilal, isyan, ayaklanma ve bunlardan dolayı oluşabilecek iç karışıklıklar.

Tehlikeli durumlar: Sigortalının kendini bile bile tehlikeye sokacak şekilde tehlikede bulunan kişileri veya eşyaları kurtarmaya çalışması halinde.

İsteğe bağlı alınan ilaçlar: Reçete dışında alınan alkol, ilaçlar, zehirli maddeler uyuşturucular veya tıbbi ürünlerin gönüllü tüketimi ile ortaya çıkan hastalıklar.

Tıbbi durumlar: Poliçenin başlangıç tarihinden önce var olduğu tespit edilen tıbbi bir durum ve buna bağlı olarak ortaya çıkan akut kriz.

Sigortalının kasti davranışları: Sigorta yaptıran kişinin intihar etmesi veya intihar teşebbüsünde bulunması.

Bazı hastalıklar: Akıl hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar ve salgın hastalıklar.

Spor ve eğlence amaçlı yapılan faaliyetler: Her türlü yarış, ralli veya benzeri faaliyetler, avlanmak, derin dalışlar, yolcu taşımacılığı yapmak amacıyla tasarlanmamış deniz araçlarıyla uluslararası sularda dolaşma, binicilik, dağcılık, atış talimleri, boks, güreş sporları, dövüşme sanatları, paraşütçülük, sıcak hava balonculuğu, serbest düşme, yamaç paraşütü gibi tehlikeli faaliyetler.

Motorlu taşıtlar: Yolcu taşıma yetkisine sahip olmayan bir hava taşıtının ve helikopterlerin bir yolcu veya mürettebat sıfatıyla kullanılması gibi durumlar sigorta kapsamı dışındadır.

Bu maddelerden bazıları sigorta şirketi ile anlaşarak teminat altına alınabilir. Her sigorta şirketinin farklı teminat seçenekleri mevcuttur.

Seyahat Sigortası Kapsamında Yer Alan Teminatlar

  • Kaza sonucu vefat,
  • Vefat eden sigortalının nakli,
  • Kaza sonucu sürekli sakatlık,
  • Teminat konusu tüm haller ile ilgili acil mesajların gönderilmesi giderleri,
  • Seyahat sırasında hastalanma veya yaralanma halinde tıbbi merkeze nakil giderleri,
  • Sigortalının taburcu olduktan sonra ikametgâh adresine nakli,
  • Acil ilaç getirilmesi veya gönderilmesi,
  • Yurt dışı seyahatleri sırasında hastalık veya yaralanma nedeniyle konaklama süresinin uzatılmasına bağlı giderler teminat kapsamındadır.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için Seyahat Sigortası Neleri Kapsar yazımızı inceleyin.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?
Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Kaynaklar:

Hesapkurdu.com Seyahat Sigortası Neleri Kapsar

01.03.2006 Tarihli Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Seyahat Sağlık Sigortası Genel Şartları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.