Seyahat Sigortasının Geçerlilik Süresi

Güncelleme: 03.07.2019

Yurtiçi veya yurtdışı seyahatler yapmak yoğun ve stresli iş hayatı karşısında oldukça dinlendirici aktivitelerdir. Fakat seyahatler her ne kadar güzel olsa da seyahate çıkmadan önce alınması gereken önlemler olacaktır. Bu önlemlerin başında da seyahat sigortası gelir. 

Seyahat esnasında herhangi bir olumsuzluk yaşanabilir, karşılaşılabilecek aksilikler sonucu hiç beklemediğimiz durumlara götürebilir. Seyahat esnasında karşılaşabileceğiniz hastalıklar, yaralanmalar, kazalar, valiz kaybı gibi kişisel eşyaların kaybolması durumunda seyahat sigortası sizi güvence altına alır. 

Seyahat Sigortası Teklifi Al »

Seyahat Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat sigortası, sadece yurtdışında yaşayabileceğiniz hastalıklara, yaralanmalara karşı değil uçuşların rötar yapması, uçağa geç kalınması dahilinde uçuşu kaçırılması gibi durumları da karşılar. Aynı zamanda ilaç getirilmesi veya götürülmesi durumunda da seyahat sigortası tüm giderleri karşılayacaktır.  

Seyahat sigortası kapsamı hakkında daha detatlı bilgi için Seyahat Sigortası Neleri Kapsar yazımızı inceleyin.

Seyahat Sigortası Zorunlu Mudur?

Yurtdışına çıkarken vize başvurusu sırasında bazı ülkeler seyahat sigortasını belgesini talep edilen belgeler arasına eklemişlerdir. Örneğin; Schengen sınırlarında yer alan ülkeler ile Amerika ve Kanada vize başvurularında seyahat sigortasını zorunlu olarak ister. 

Bununla birlikte seyahat sigortası vize istemeyen ülkelere giderken zorunlu tutulmayabilir. Balkan ülkeleri ve diğer vizeden muaf ülkelere giderken de yurtdışı seyahat sigortası yaptırmak çok önemlidir. Gidilecek olan ülkenin sağlık standartları çok düşük olabilir. Bu durumda yaptıracağınız sigorta, bulunduğunuz şartlar içerisinde en iyi düzeyde sağlık yardımı almanızı sağlar. Sağlık sistemi ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği için seyahat sigortası yaptırmak oluşabilecek risklere karşı önceden önlem alarak sizi güvence altında tutar. 

Seyahat sigortası iptal edilebilir mi öğrenmek için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Seyahat Süresinin Geçerlilik Süresi Nedir?

Seyahat sigortası, pasaport ile yurtdışına çıkıldığı an başlar, ülkemiz sınırları içerisine girildiği an ise sonlanır. Yurtiçinde yapılan seyahat sigortalarında başlama ve sonlanma tarihi ise poliçede belirlenen tarihtir. Yaptırdığınız poliçe süresi uzun ise Türkiye sınırları içerisine giriş yapıp tekrar yurtdışına çıktığınızda poliçeniz tekrar aktif olur ve teminat süreniz yeniden başlar. 

Seyahat sigortası aksi belirtilmedikçe öğlen 12.00’de başlatılır. Bu durumda o günün sadece yarısı sigorta kapsamında olmaktadır. Bu yüzden sigorta başlama tarihi seyahate başlamadan bir gün öncesinden başlayıp dönüş gününüzden bir gün sonra bitecek şekilde hazırlanması tavsiye edilir.

Seyahat sigortası primleri, sigortada belirtilen teminatlara, kapsadığı günlere göre değişiklik gösterir. Sigorta yaptırılmadan önce sigorta şirketinizle gideceğiniz ülkenin sağlık koşullarını, ihtiyaç durumlarını öğrenmeli ona göre poliçe hazırlanmasını istemelisiniz. Önceden var olan rahatsızlıklar ve yaralanmalar, motosikletten düşme sebebiyle yaralanmalar veya vahşi hayvan avcılığı yaparken yaralanmalar seyahat sigortası kapsamına girmemektedir. Seyahat sigortasının neleri kapsamadığını öğrenmeli, tüm tedbirlerinizi yaşanabilecek durumlara göre önceden almalısınız.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır