Seyahat Sigortasının Geçerlilik Süresi

Güncelleme: 13.04.2021 Yayımlama: 02.05.2019 | Okuma Süresi: 2 dk.
Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Seyahat sağlık sigortası; pasaport ile yurt dışına çıkıldığı an başlar, ülkemiz sınırları içerisine girildiği an ise sonlanır. Yurt içinde yapılan seyahat sigortalarında başlama ve sonlanma tarihi ise poliçede belirlenen tarihtir.

Yaptırdığınız poliçe süresi uzun ise Türkiye sınırları içerisine giriş yapıp tekrar yurt dışına çıktığınızda poliçeniz tekrar aktif olur ve teminat süreniz yeniden başlar. 

Seyahat esnasında karşılaşabileceğiniz hastalıklar, yaralanmalar, kazalar, valiz kaybı gibi kişisel eşyaların kaybolması durumunda seyahat sigortası sizi güvence altına alır. Daha detaylı bilgi almak için seyahat sigortası nedir sayfamızı ziyaret edin.

En Çok Tercih Edilen Kredi Kartları

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm bankalarını kredi kartı kampanyalarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Seyahat Süresinin Geçerlilik Süresi Nasıl Belirlenmeli?

Seyahat sigortası aksi belirtilmedikçe öğlen 12.00’de başlatılır. Bu durumda o günün sadece yarısı sigorta kapsamında olmaktadır. Bu yüzden sigorta başlama tarihi seyahate başlamadan bir gün öncesinden başlayıp dönüş gününüzden bir gün sonra bitecek şekilde hazırlanması tavsiye edilir.

Seyahat sigortası primleri, sigortada belirtilen teminatlara, kapsadığı günlere göre değişiklik gösterir. Sigorta yaptırılmadan önce sigorta şirketinizle gideceğiniz ülkenin sağlık koşullarını, ihtiyaç durumlarını öğrenmeli ona göre poliçe hazırlanmasını istemelisiniz. Önceden var olan rahatsızlıklar ve yaralanmalar, motosikletten düşme sebebiyle yaralanmalar veya vahşi hayvan avcılığı yaparken yaralanmalar seyahat sigortası kapsamına girmemektedir. Seyahat sigortasının neleri kapsamadığını öğrenmeli, tüm tedbirlerinizi yaşanabilecek durumlara göre önceden almalısınız.

Seyahat Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat sigortası, sadece yurt dışında yaşayabileceğiniz hastalıklara, yaralanmalara karşı değil uçuşların rötar yapması, uçağa geç kalınması dahilinde uçuşu kaçırılması gibi durumları da karşılar. Aynı zamanda ilaç getirilmesi veya götürülmesi durumunda da seyahat sigortası tüm giderleri karşılayacaktır.  Sadece yurt dışına yapılacak seyahatlerde değil, yurt içi seyahatlerinde de yapılan seyahat sigortası hakkında detaylı bilgiyi Yurt İçi Seyahat Sigortası sayfamızdan edinin. 

Seyahat sigortası kapsamı hakkında daha detaylı bilgi için Seyahat Sigortası Neleri Kapsar yazımızı inceleyin.

Seyahat Sigortası Zorunlu Mudur?

Yurt dışına çıkarken vize başvurusu sırasında bazı ülkeler seyahat sigortasını belgesini talep edilen belgeler arasına eklemişlerdir. Örneğin; Schengen sınırlarında yer alan ülkeler ile Amerika ve Kanada vize başvurularında seyahat sigortasını zorunlu olarak ister. 

Bununla birlikte seyahat sigortası vize istemeyen ülkelere giderken zorunlu tutulmayabilir. Balkan ülkeleri ve diğer vizeden muaf ülkelere giderken de yurt dışı seyahat sigortası yaptırmak çok önemlidir. Gidilecek olan ülkenin sağlık standartları çok düşük olabilir. Bu durumda yaptıracağınız sigorta, bulunduğunuz şartlar içerisinde en iyi düzeyde sağlık yardımı almanızı sağlar. Sağlık sistemi ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği için seyahat sigortası yaptırmak oluşabilecek risklere karşı önceden önlem alarak sizi güvence altında tutar. Yurt dışı seyahat sigortası zorunlu mu daha detaylı bilgi almak için yurt dışı seyahat sigortası zorunlu mu sayfamızı ziyaret edin. 

Seyahat Sigortası İptal Edilebilir mi?

Sigortalı seyahate gidemediği takdirde, poliçe başlamadan 24 saat önce bildirmesi durumunda seyahat sigortasını iptal ettirebilir. 

Seyahat sağlık sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için Seyahat Sigortası İptal Edilebilir mi ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Kaynak:

01.03.2006 Tarihli Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Seyahat Sağlık Sigortası Genel Şartları


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et