Konut Sigortası Kombi Arızasını Kapsar mı?

Güncelleme: 16.04.2021 Yayımlama: 23.03.2020 | Okuma Süresi: 2 dk.

Konut sigortasının kombi arızasını kapsaması için elektronik ev eşyalarının poliçeye dâhil edilmesi gerekir. Aksi halde konut sigortası kombi arızasını kapsamaz. Yani poliçede, elektrikli eşya arızası sigorta kapsamındaysa, sigorta kombi arızasını kapsar.

Konut Sigortası Hesaplama

Sigorta Şirketlerince Kapsanan Kombi Arızaları Nelerdir?

Kombi arızası hem dış etmenlerden hem de kullanıcı hatası gibi birçok nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Bu durumda her sigorta şirketi her kombi arızasını kapsamayabilir. Elektonik cihazları kapsayan sigorta hakkında detaylı bilgi için elektronik cihaz sigortası sayfamızı ziyaret edin.

 • Düşük veya yüksek voltaj nedeni ile meydana gelen elektrik akımı arızaları,
 • Kombinin kullanıcı etkisi ile değil, dış etmenlere bağlı olarak düşmesi, 
 • Dış etkilere bağlı olarak kombinin zarar görmesi, kombiye dış etmenlerin düşerek hasar vermesi,
 • Kombi arızası yıldırım düşmesinin elektrik akımına zarar vereceğinden dolayı meydana gelirse bu arıza da sigorta kapsamına girer. Bu durumdan zarar gören diğer sigortalı elektronik eşyaların hasarını da sigorta şirketi karşılar. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 900 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Gold
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret 188 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kombi Bakım Hizmeti Nedir?

Konut sigortası yapan birçok sigorta firması poliçeye ek ücretsiz kombi bakım hizmeti sunar. Kombi bakımı çalışır durumda veya garanti süresi bitmiş ev tipi kombilere yapılır ve konut sigortası hasarsızlığını bozmaz. Eğer bu hizmet yok ise istemekte fayda vardır. 

 • Bu hizmet yılda bir veya iki defaya mahsustur ve ücretsizdir. 
 • Her bir sigorta poliçesi bir kombi bakım hizmetini kapsar. Daha fazla kombi varsa bile sadece bir kombinin bakımını kapsar. 
 • Sigortalı sigortanın geçerli olduğu süre boyunca bu hizmetten faydalanabilir. 
 • Bu işlem sigorta şirketinin bilgisi dâhilinde yapıldığı takdirde ücretsizdir. 
 • Bu bakım sırasında kombinin fanı, eşanjörü, elektirik kaçağı olup olmadığı kontrol edilir. 
 • Gaz basınç ölçümü yapılarak gaz basıncı kontrol edilir. 
 • Tozlanma kontrolü yapılır, gerekirse temizlenir.
 • Kombinin içi temizlenir. 

Bacalı kombilerde;

 • Hermatik cihazlarda bacalimit sensörü kontrol edilir.
 • Eski tip bacalı kombilerde bulunan baca çekişi kontrol edilir.

Yoğuşmalı kombilerde;

 • Kalorifer gidiş hattında biriken çamur, ayrıştırıcı filtreler ile temizlenir.

Kombi Arızasında Sigorta Ek Ücret Talep Eder mi?

Elektronik eşya sigortası yapılırken teminat bedeli ve muafiyet miktarı belirlenir. Eğer kombi hasarı teminat bedeli içerisindeyse meydana gelen hasarı sigorta şirketi karşılar. Fakat hasar poliçedeki teminat kapsamına girmiyorsa sigorta şirketi ek ücret talep edebilir. Bu durumlar poliçenin hazırlandığı sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Poliçe yapılmadan önce bu şartların detaylı değerlendirilmesinde fayda vardır. 

Hasar Tazminatı Nasıl ve Ne Zaman Ödenir?

Hasar tazminatı ödemesi için öncelikle sigorta şirketine bilgi verilmesi gerekir. Bu bilgiler kesinlikle doğru bilgiler olmalıdır. Sonrasında sigorta şirketi hasarın incelenip tutanak tutulması için bir uzman gönderir. İncelemeden sonra sigorta şirketinin belirlediği süre içerisinde sigortalıya ödeme yapılır. Konut sigortası hasar tespiti nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgiyi konut sigortası hasar tespiti sayfamızdan edinin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et