Sovtaj Nedir?

Yayımlama: 07.11.2018 Güncelleme: 08.02.2021

Sovtaj, sigortacılık sektöründe hasar gören malın hasar almayan bölümünün sigortacı tarafından alınarak gelir haline getirilmesine denir. Aynı zamanda hasarlı malın değer taşıyan bölümünün sigortalıya bırakılarak, sigorta şirketinin bu değeri tazminat ödemesinden düşmesi de sovtaj olarak nitelendirilir.

Trafik Sigortası Teklifleri Kasko Sigortası Teklifleri

Hangi Durumlarda Sovtaj Devreye Girer?

Özel olarak kasko poliçelerinde çok sık rastlanan sovtajda, sigorta şirketi perte çıkmış ya da hasarlı aracın belli bir kısmını bizzat kendisi ya da vekalet yoluyla satışını gerçekleştirerek tazminat ödemesinin bir kısmını bu şekilde karşılıyor. Örnek verecek olursak; rayiç bedeli 75.000 TL olan kaskolu bir aracın meydana gelen kazanın ardından eksper raporu ile perte çıktığını düşünelim. Bu şekilde sigorta şirketi, sigortalıya aracın kaza yaşandığı günkü rayiç bedeli olan 75.000 TL’yi öder. Bu işlemlerin ardından pert olan aracın kullanım ve satış hakkı ise sigorta şirketine geçer. Sigorta şirketi bu şekilde ödediği tazminat bedelinin bir bölümünü sovtaj bedeli yoluyla karşılamış olur. Araç rayiç bedeli hakkında detaylı bilgiyi araç rayiç bedeli nedir sayfamızdan edinin. 

Kullanılamaz hale gelen araçların yeniden dönüşüme kazandırılmasını sağlaması ve sigorta şirketlerinin zararlarının büyük bir bölümünün karşılaması sebebiyle sovtaj, ülke ekonomisine oldukça büyük katkı sağlıyor.

Pert araç ve hurda araç arasındaki farka da değinecek olursak, pert araç ve hurda araç aslında aynı anlama gelmiyor. Perte çıkan aracın trafik tescil kaydının silinmiyor. Bu duruma sigorta şirketi ya da aracın sonraki sahibi buna karar verebiliyor. Hurdaya çıkartılmış aracın ise trafik tescil kaydının silinmesi gibi bir mecburiyet bulunuyor.

Kasko sigortası hasar ödemesi hakkında bilgi sahibi ol.

Sovtajın Sigorta Şirketlerine Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Herhangi bir şekilde kaza meydana geldiğinde sigorta şirketleri, kasko sözleşmesi kapsamına giren bütün maddi kayıpları karşılarken, sovtaj usulü ile kendi kayıplarını elden geldiğince minimum seviyeye çekiyor. Daha açıklayıcı bir şekilde anlatmak gerekirse; hasar gören aracın size ödenen sigorta tazminat bedeli kadar bir ödeme ile sigorta şirketinin mülkiyetine geçmesi olarak açıklayabiliriz. Bu noktada kaza yapan aracınızın sigorta sözleşmesinde beyan edilen tüm kayıplarını maddi bir şekilde sigorta şirketinden alabiliyorsunuz. Bu durumda hiçbir zara söz konusu olmuyor. Sigorta şirketi sovtajdan yararlanarak hasarlı araç için size yaptığı tazminat ödemesi ile uğradığı zararı en aza indiriyor. Bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda sovtajın hasara uğrayan ve bundan dolayı sigorta tazminatı ödenen aracın mülkiyetinin sigorta şirketine geçtiği hükmü netleşmiş oluyor.

Sovtaj Nedir?

Sovtaja Ne Zaman ve Hangi Konularda Başvurulur?

Sovtaj, genel olarak kasko poliçelerinin konusu olan ulaşım araçlarının kaza vb. sebeplerle hasara uğraması halinde devreye giriyor. Hasar gören veya perte çıkan sigortalı araçlarınızın hasara uğrayan bölümünün sigorta şirketince doğrudan veya vekil atanarak satışa çıkarılması, sovtajın uygulama şeklini anlatıyor. Aracın hasarlı kısımlarını veya tamamını satışa sunan sigorta şirketi, araç sahibine ödediği sigorta tazminatı masraflarının bir bölümünü böylelikle karşılamış oluyor. Bu şekilde araç sahibine ödenen toplam tazminat yükü biraz azaltılmış oluyor. 

Araç Pert İşlemleri sayfamızdan konu hakkında detaylı bilgiye ulaşın.

Sovtaj Neden Uygulanıyor?

Genel olarak kaza sebebiyle pert hale gelen araçların tamamen ortadan kaldırılmasının önüne geçebilmek için sovtaj, büyük yararlar sağlıyor. Atıl halde bulunan malların kısmen kullanılabilir hale getirilmesini sağlayan sovtaj, ülke ekonomisine de oldukça büyük katkıda bulunuyor. Sovtaj, ekonominin bir üyesi olarak görülen sigorta şirketlerini, üstlendikleri ağır risklere karşı biraz da olsa koruyucu bir işlev görüyor. 

Kasko Sigortasında Sovtaj Bedeli Nasıl Hesaplanıyor?

Sovtaj bedeli, ekspertiz yoluyla belirleniyor. İlk olarak aracın piyasa değeri belirleniyor. Daha sonra aracın hurdasının kime bırakılacağı hususunda sigortalı tercih hakkını kullanıyor. Eğer sigortalı aracın hurdasını almak isterse, tazminat miktarından sovtaj bedeli düşürülerek kendisine sigorta şirketi ödeme yapıyor.

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et