Sovtaj Nedir, Sovtaj Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Güncelleme: 06.05.2022 Yayımlama: 07.11.2018 | Okuma Süresi: 3 dk.

Sovtaj Nedir?

Sovtaj, sigortacılık sektöründe hasar gören malın hasar almayan bölümünün sigortacı tarafından alınarak gelir haline getirilmesine denir. Aynı zamanda hasarlı malın değer taşıyan bölümünün sigortalıya bırakılarak, sigorta şirketinin bu değeri tazminat ödemesinden düşmesi de sovtaj olarak nitelendirilir.


Trafik Sigortası Fiyatları - 28 Eylül 2022

İstanbul 2419 TL
Ankara 2276 TL
Diğer İller 2229 TL
İstanbul 2500 TL
Ankara 2357 TL
Diğer İller 2277 TL
İstanbul 2949 TL
Ankara 2775 TL
Diğer İller 2643 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


Hangi Durumlarda Sovtaj Devreye Girer?

Özel olarak kasko poliçelerinde çok sık rastlanan sovtajda, sigorta şirketi perte çıkmış ya da hasarlı aracın belli bir kısmını bizzat kendisi ya da vekalet yoluyla satışını gerçekleştirerek tazminat ödemesinin bir kısmını bu şekilde karşılıyor.

Örneğin, rayiç bedeli 75.000 TL olan kaskolu bir aracın meydana gelen kazanın ardından eksper raporu ile perte çıktığını düşünelim. Bu şekilde sigorta şirketi, sigortalıya aracın kaza yaşandığı günkü rayiç bedeli olan 75.000 TL’yi öder. Bu işlemlerin ardından pert olan aracın kullanım ve satış hakkı ise sigorta şirketine geçer. Sigorta şirketi bu şekilde ödediği tazminat bedelinin bir bölümünü sovtaj bedeli yoluyla karşılamış olur. Araç rayiç bedeli hakkında detaylı bilgiyi araç rayiç bedeli nedir sayfamızdan edinin. 

Pert Araç ve Hurda Araç Farkı

Pert araç ve hurda araç aslında aynı anlama gelmez.

  • Perte çıkan aracın trafik tescil kaydı silinmez. Bu duruma sigorta şirketi ya da aracın sonraki sahibi buna karar verebiliyor.
  • Hurdaya çıkartılmış aracın ise trafik tescil kaydının silinmesi zorunludur.

Pert araç sigortası için pert kasko sigortası yazımızı ziyaret edin. Ayrıca kasko hasar ödemesi hakkında bilgi için kasko sigortası hasar ödemesi yazımızı ziyaret edin.

Sovtaj Ne İşe Yarar?

  • Kullanılamaz hale gelen araçların yeniden dönüşüme kazandırılmasını sağlar. 
  • Sigorta şirketlerinin zararlarının büyük bir bölümünü karşılar.
  • Ülke ekonomisine oldukça büyük katkı sağlar. 

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Sovtajın Sigorta Şirketlerine Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Herhangi bir şekilde kaza meydana geldiğinde sigorta şirketleri, kasko sözleşmesi kapsamına giren bütün maddi kayıpları karşılarken, sovtaj usulü ile kendi kayıplarını elden geldiğince minimum seviyeye çekiyor. 

Hasar gören aracın size ödenen sigorta tazminat bedeli kadar bir ödeme ile sigorta şirketinin mülkiyetine geçmesi olarak açıklayabiliriz. Bu noktada kaza yapan aracınızın sigorta sözleşmesinde beyan edilen tüm kayıplarını maddi bir şekilde sigorta şirketinden alabiliyorsunuz. Bu durumda hiçbir zarar söz konusu olmuyor. Buna göre sovtajın hasara uğrayan ve bundan dolayı sigorta tazminatı ödenen aracın mülkiyetinin sigorta şirketine geçtiği hükmü netleşmiş oluyor.

Sovtaj Nedir?

Sovtaja Ne Zaman ve Hangi Konularda Başvurulur?

Hasar gören veya perte çıkan sigortalı araçlarınızın hasara uğrayan bölümünün sigorta şirketince doğrudan veya vekil atanarak satışa çıkarılması, sovtajın uygulama şeklini anlatıyor. Aracın hasarlı kısımlarını veya tamamını satışa sunan sigorta şirketi, araç sahibine ödediği sigorta tazminatı masraflarının bir bölümünü böylelikle karşılamış oluyor. Bu şekilde araç sahibine ödenen toplam tazminat yükü biraz azaltılmış oluyor. 

Araç pert işlemleri konusunda detaylı bilgi için araç pert işlemleri sayfamızı ziyaret edin.

Sovtaj Neden Uygulanıyor?

Sovtaj, genel olarak kaza sebebiyle pert hale gelen araçların tamamen ortadan kaldırılmasının önüne geçebilmek için uygulanır. Atıl halde bulunan malların kısmen kullanılabilir hale getirilmesini sağlar. Sovtaj, ekonominin bir üyesi olarak görülen sigorta şirketlerini, üstlendikleri ağır risklere karşı biraz da olsa koruyucu bir işlev görüyor. 

Kasko Sigortasında Sovtaj Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Sovtaj bedeli, ekspertiz yoluyla belirlenir. Aracın piyasa değeri belirlendikten sonra hurdasının kime bırakılacağı hususunda sigortalı tercih hakkını kullanır. Eğer sigortalı aracın hurdasını almak isterse, tazminat miktarından sovtaj bedeli düşürülerek kendisine sigorta şirketi ödeme yapar.

Aracın kasko değerini öğrenmek için kasko değer aracımızı kullanın. 

Kaynak:

Vikipedi Sovtaj 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et