Hibrit Araba Nedir?

Yayımlama: 01.11.2018 Güncelleme: 30.03.2021

Hem akaryakıt hem de elektrikli motor sahip olup her ikisiyle de çalışabilen arabalara "hibrit" denir. Ayrıca bir arabanın elektrikli araba olarak nitelendirilebilmesi için aracın hiç yakıt deposunun olmaması yani tamamen elektrikle çalışması gerekir. Elektrikli arabaların ÖTV ve MTV oranları daha düşük olduğu için bu fark önemlidir.

Trafik Sigortası Fiyatları Kasko Sigortası Fiyatları

Hibrit Arabalar Nasıl Çalışıyor?

Günümüzde elektrikli otomobiller daha çok trafikte yer almaya başladı. Elektrikli otomobiller, ilk zamanlarda benzinli ve diğer motor tiplerine karşı oldukça dezavantajlara sahip olarak görülüyordu. Bu dezavantajların başında; elektrikli arabalarda yer alan uzun şarj süresi ve dolu bir bataryayla alınan en uzun mesafe geliyor. Benzin motorlu otomobillerde ise çevreye verilen zarar ve yüksek fiyatlar, otomobil sahipleri için başlıca sorun olarak görülüyor.

Farklı motor tiplerini bir araya getiren hibrit arabalar, iki motor tipindeki dezavantajları en alt seviyeye indiriyor. Bu özelliğin, arabaya hem performans hem de yakıt tüketimi için önemli avantajları da bulunuyor.

Hibrit arabalarda elektrikli otomobillerdekine benzer şarj etme şartı bulunmuyor. Hibrit araçlarda aracın kendisi elektrik motorunun güç kaynağı oluyor. Hibrit arabalar, elektrikli motor ile de güç alabiliyor. Bu durumda klasik benzin motorlu araçların aksine büyük bir motora ihtiyaç duyulmuyor. Böylelikle araç hafifliyor. Bu şekilde daha yüksek performans ve daha düşük yakıt tüketimini beraberinde getiriyor.

Hibrit Araba

Hibrit Arabanın Avantajları

 • Hibrit arabalar, sürücüsüne düşük yakıt tüketimine karşın yüksek performans başta olmak üzere pek çok avantaj sağlıyor.
 • Gürültüsüz ve performans kaybına sebep olmayan bir vites geçişi sağlıyor.
 • Kendi elektrik enerjisini, kendi ürettiği için şarj edilmeye gerek duymuyor.
 • Otomobil üzerinde priz vs. gibi aksesuarların bulunmuyor.
 • Frene basıldığında kendini şarj eden hibrit sistemi bulunuyor.
 • Trafikte ve kırmızı ışıkta arabanın harekete geçmesiyle ortaya çıkan aşırı yakıt tüketimini önüne geçiyor.
 • Motorda ses ve gürültü en az seviyeye iniyor.
 • Düşük oranda zararlı gaz salınımı yapıyor.

Hibrit Arabanın Dezavantajları

 • Sıradan arabalara göre maliyeti oldukça fazla.
 • Yeni bir sistem olduğundan olası bir arıza onarım işlemlerinin maliyeti yüksek olabiliyor.
 • Hibrit arabalar, şehir içi trafiği için kullanışlı olsa dahi hız isteyenlerin beklentilerini pek karşılayamıyor.

Hibrit araç için ne kadar vergi ödeyeceğinizi Araç ÖTV ve KDV Hesaplama sayfamızdan öğrenin»

Hibrit Otomobillerin Tarihi

Toyota, günümüzde hibrit arabaları, otomobil dünyasına tanıtan ve bu alanda ilk ciddi üretimi yapan marka olarak biliniyor. Ancak dilediğiniz zaman elektrikli, dilediğiniz de ise benzinli motorla çalışan otomobillerin kökeni çok daha eski zamanalara dayanıyor. 1902’de Ferdinand Porsche tarafından geliştirilen bir otomobilde bu sistemin ilk olarak basit hali ile kullanıldığı biliniyor. Hibrit arabalar konusunda ticari olarak ilk adımı atan ise yine Toyota oluyor. 1997’de geliştirilen Toyota Prius modeli ile seri üretim yapmaya başlayan Toyota, geride kalan 19 senede 9 milyonu aşan hibrit otomobil satışı yapıyor. Toyota, hibrit arabaları dünya otomobil sektörüne Prius modeliyle tanıttı. İlerleyen zamanlarda da benzer segmentte bulunan arabalarında da hibrit teknolojisini kullanmaya başladı. Toyota’nın dışında Honda da özellikle Civic modeli ile hibrit araba piyasasında önemli satışlar ile yerini aldığı biliniyor.

Hibrit Araç Yakıt Tüketimi

Hibrit arabalar, sürüş sırasında benzin motorlu arabaların kalkış, yoğun trafik gibi şartlarda harcadığı yüksek yakıt tüketimine engel oluyor. Buna benzer durumlarda hibrit arabalarda elektrik motoru devreye giriyor ve böylelikle arabaya hem performans hem de yakıt tüketiminde büyük avantaj sağlıyor. Hibrit otomobiller ortalama olarak şehir içinde muadili olan benzinli ya da dizel modellerden 1.5 ile 2 litre daha az yakıt tüketiyor.

Yakıt Tüketimi Hesaplama sayfamızdan aracınız için yakıt tüketimi hesaplamanızı yapın»


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret -
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 149 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 150 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Hibrit Araba ile Elektrikli Araba Arasındaki Fark Nedir?

Elektrikli araçlar, adından da anlaşılabileceği üzere yalnızca elektrikli motor ile çalışıyor ve bu elektrikli motorun ürettiği güç ile çalışıyor. Bu nedenle elektrikli arabaları şarj etmek gerekiyor. Hibrit araçlarda ise elektrikli motor ve benzinli motor beraber çalıştığından bazı modeller dışında neredeyse bütün hibrit arabalar, şarj edilmeye ihtiyaç duymadan çalışıyor.

Elektrikli araçlar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Elektrikli Araba yazımızı inceleyin.

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et