Araç Sigortası Cam Kırılmasını Karşılar mı?

Güncelleme: 09.11.2023
Yayımlama: 28.12.2018
Paylaş
İçindekiler

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın hasarını karşılayarak, araç sahiplerine maddi olarak destek olur. Bu sebeple kaza esnasında cam kırılması gibi zararlar karşı tarafın trafik sigortası tarafından karşılanır. Fakat trafik kazaları her zaman iki araç arasında gerçekleşmediğinden cam hasarı da sadece kaza esnasında meydana gelmez.

Trafik sigortası yalnızca karşı araçta oluşan zararlara karşı maddi destek sağlar. Sigorta sahibine, kendi aracında terör, yangın, çalınma gibi hallerde oluşacak zararlara karşı koruma sağlayan sigorta ise kasko sigortasıdır.

Cam Kırılması Halinde Kasko Sigortası

Kasko, çeşitli kazalara ve hesapta olmayan hallere karşı aracı koruma altına alır. Yangın, yangın söndürme ve kurtarma gibi durumlarda meydana gelen hasarlar, bina ve mahallede bulunan inşaat, tadilat gibi sebeplerle oluşan zararlar, toplumsal hareketler, grev veya lokavt halinde araçta oluşabilecek her çeşit zarar ile terör olayları veya bu olaylara müdahale esnasında güvenlik güçlerinin aldığı önlemlerden ve müdahale sırasında oluşacak zararlara karşı kasko sigortası araç sahiplerini korur.

Aracın çalınmasından, araba camı zararına kadar oluşabilecek türlü maddi kayıplara karşı hazırlıklı olmak için kasko sigortası yaptırılması gerekiyor.

Araba Camı Neden Çatlar?

Araç camları çeşitli nedenlerden çatlayabilir: 

  • Araba ile seyir halindeyken araçların tekerleri arasına sıkışan taşlar, aracın ön camına şiddetli bir biçimde çarparak ön camın çatlamasına sebep olabiliyor.
  • Gerek mevsimsel gerekse yapısal özelliklerden  cam kendiliğinden çatlayabilir. 

Araba Camı Çatlarsa Nasıl Giderilir?

Camda herhangi bir sebepten ötürü meydana gelen çatlaklar nedeni ile tüm camın değiştirilmesine gerek yok. Çatlakların arasında meydana gelen havanın alınması ile bu boşluk solüsyonla dolduruluyor ve bunun ardından ışık dalgası ile kurutulup araç camında oluşan çatlaklar gideriliyor.

Çatlağa Ne Zaman Müdahale Edilmeli?

Herhangi bir sebepten dolayı meydana gelen çatlak, küçük ve tamir edilebilir derecede ise zarara anında müdahale edilmesinde yarar bulunuyor. Çünkü taşlık bir yolda, sert dönüşlerde ya da aracın tekerleğinin çukura düşmesi ile küçük çatlaklar genişleyebiliyor. 

Aracın ön camında meydana gelebilecek bu tip çatlaklara tamirat veya değiştirme yoluyla hemen müdahale edilmesi gerekiyor olması, ön camın araçların yapısal bir parçasını oluşturuyor olmasından dolayı önem teşkil ediyor. Araç camındaki çatlağa anında müdahale edilmesinin bir diğer sebebi ise; çatlaktan aracın içine su sızma ihtimalinin bulunuyor olması olarak belirtiliyor.

Cam Hasarı Durumunda Yapılması Gerekenler

  1. Meydana gelen kaza sonrasında önce can güvenliği sağlandıktan sonra araçta oluşan zararın fotoğrafı çekilmeli, hasar ihbarı için kayıt altında tutulmalı 
  2. Araba cam hasarı için sigorta firması ile iletişime geçilmeli, hasarın hızlı şekilde giderilmesi için gereken belgelerin kısa sürede hazırlanarak sigorta firmasına ulaştırılmalı.

       Ulaştırılması gereken belgeler: 

  • Kasko poliçesinin aslı veya fotokopisi, 
  • Sigortalı beyanı, 
  • Kasko primi makbuzu,
  • Kırılan camın detayları, 
  • Zararın fotoğrafları 

Gerekli belgelerin sigorta firmasına eksiksiz ve hızlı bir şekilde ulaştırılmasının ardından hasar karşılama işlemleri daha hızlı ve sorunsuz biçimde gerçekleşir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.