HesapKurdu logo

Online Kredi Başvurusu

Güncelleme: 05.04.2023
Yayımlama: 14.11.2017
Paylaş
İçindekiler

Online Kolay Kredi Veren Bankalar

ING Bank E-Kredi
Değerlendirme sonucu istenebiliyorKefil istenmiyor
N Kolay Kredi (Aktif Bank)
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
CEPTETEB
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
Enpara.com
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor

Tablomuzda yer alan bankalar, evraksız ve kefilsiz tamamen online olarak kredi kullandırımı yapıyor. Ayrıca internet sitemiz (Hesapkurdu.com) üzerinden başvuran müşterilerimizden elde ettiğimiz verilere göre kredi notu değerlendirmesinde daha esnek davranarak diğer bankalara nispeten daha kolay kredi veriyorlar. Bu konuda daha detaylı bilgi için Kolay Kredi yazımızı inceleyin. 

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

Online Kredi Veren Bankalar

Kredi Detayları
Kullandırım Süreleri
Banka 
Kredi Limiti
Mevcut Müşterisi
Yeni Müşterisi
ING Bank Online Kredi
100.000 TL
5-10 Dakika
1-2 İş Günü
Odeabank Online Kredi
100.000 TL
5-10 Dakika
1-2 İş Günü
Fibabanka Online Kredi
70.000 TL
5-10 Dakika
1-2 İş Günü
Finansbank Online Kredi
65.000 TL
5-10 Dakika
1-2 İş Günü
Enpara Online Kredi
60.000 TL
5 Dakika - 8 Saat
2-4 İş Günü
İş Bankası Online Kredi
50.000 TL
5-10 Dakika
1-2 İş Günü
Akbank Online Kredi
40.000 TL
5-10 Dakika
1-2 İş Günü
CEPTETEB Online Kredi
30.000 TL
5-10 Dakika
2-4 İş Günü
Aktif Bank Online Kredi
30.000 TL
5-10 Dakika
7-10 İş Günü
VakıfBank Online Kredi
30.000 TL
5-10 Dakika
1-2 İş Günü
TEB Online Kredi
30.000 TL
5-10 Dakika
1-2 İş Günü
Yapı Kredi Online Kredi
30.000 TL
5-10 Dakika
1-2 İş Günü

*Tabloda yer alan kredi limitleri 25.03.2020 tarihinde güncellendi. Ayrıca kredi limiti başvuruda bulunan kişinin kredi notu ve gelirine göre farklılık gösterebilir.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

Online Krediye Başvuru Yolları

Online krediye bankaların internet siteleri ve uygulamaları ile kredi karşılaştırma siteleri üzerinden başvuruda bulunulabilir. Diğer bankaların faiz oranlarını ve özel kredi kampanyalarını görmek açısından en uygun online kredi başvuru yolu ise kredi karşılaştırma siteleridir.

Kredi başvurusu nasıl yapılır tüm başvuru kanallarını incelemek için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Online Kredi Başvurularında Kredi Notu Değerlendirmesi

Kredi notu online kredi işlemlerinde en temel değerlendirme ölçütüdür. Online olarak krediye başvurulduğunda banka otomatik olarak kredi notu değerlendirmesi yapar ve sonucu başvuruda bulunan kişiye anında bildirir. Öte yandan online kredi veren bankalar açısından en temel ölçüt kredi notu olsa da piyasa faiz oranlarının biraz daha üzerine çıkarak kredi notu değerlendirmesinde daha esnek davranan bankalar da mevcut.

Kredi Notu
Risk Grubu
Kredi Kullanma İhtimali
Kefil veya İpotekle
0 (Sıfır)
Az Riskli
Düşük
Kredi Kullanma İhtimali Var
1-699
En Riskli
Çok Düşük
Çok Düşük
700-1099
Orta Riskli
Düşük
Kredi Kullanma İhtimali Var
1100-1499
Az Riskli
Gelire Bağlı
Kredi Kullanma İhtimali Var
1500-1699
İyi
Yüksek
Genel Olarak Talep Edilmez
1700-1900
Çok İyi
Çok Yüksek
Genel Olarak Talep Edilmez

Tablo, bankaların online kredi değerlendirmesine göre bir genelleme olarak oluşturuldu. Bir genelleme olduğu için de kredi başvurusunda bulunan kişinin gelirine ve çalıştığı kuruma göre istisnaları olabilir. Ayrıca kredi notunun oluşturulması ile alakalı daha detaylı bilgi için kredi notu neden düşer yazımızı inceleyin. 

Online Kredi Masrafları 

Online kredi masrafları bankların aktif kampanyası göre genel olarak değişkenlik gösteriyor. Öte yandan ilgili mevzuat gereğince alınacak kredi tahsis ücreti kullanılan kredinin en fazla binde 5’i olabiliyor. Örneğin 20 bin TL kredi kullanılması durumunda en fazla 100 TL kredi tahsis ücreti alınabilir. Bunun yanında kredi işleminde dolayı üçüncü kişi ve kurumlara ödenecek olan masraflar binde 5’lik kredi tahsis ücretinin dışında tutuluyor. Yani sigorta, ipotekli krediler için eksper ve ipotek masrafları üçüncü kişi ve kurumlara ödenen masraflar olduğu için bankaların alabilecekleri masraf kısıtlamalarına tabi olmuyor. Bu konuda daha detaylı bilgi için dosya masrafı hesaplama yazımızı inceleyin.

Online Olarak Şubesiz Konut Kredisi Başvurusu 

Konut kredisi başvurusu online olarak yapılabiliyor. Ancak ihtiyaç kredisinden farklı olarak konut kredisi değerlendirmesinde alınacak evin fiyatı ve krediye uygun şartları da konut eksperi tarafından değerlendirildiği için onay işlemi bankanın ilgili şubesi veya genel müdürlüğü tarafından yapılıyor. Bunun için konut kredisi başvurusu online olarak istenilen zamanda yapılabilse de işlemler ilk iş gününde başlıyor. 

Online Kredi Başvurularında Gelir Değerlendirmesi Nasıl Yapılıyor?

Online kredi başvuruları için de aslında gelir değerlendirmesi yapılıyor. Ancak tamamen online kredi kullandıran bankalar herhangi bir gelir belgesi talep etmediği için gelir değerlendirmesini, kredi notu risk raporundan yer alan toplam kredi limiti, kendi verileri (kendilerine yatan maaş, kira, kâr payı vb.) veya müşterilerinin beyanı gibi yöntemler ile yapıyorlar. Ayrıca gelir belgesiz kredi işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için gelir belgesiz kredi sayfamızı ziyaret edin.

Online Kredi İnfografik

Online Olarak Kredi Kartı Üzerinden Kredi Kullanılabiliyor mu?

Kredi kartı üzerinden taksitli olarak nakit kullanım işlemi genel olarak taksitli nakit avans olarak ifade ediliyor ve ilgili mevzuat gereğince en fazla 12 ay vade ile kullanılabiliyor. Kullanım işlemi ise ilgili bankanın ATM’si, internet şubesi veya çağrı merkezi üzerinden kredi kartı limiti yeterli olması durumunda 7/24 olarak anında yapılabiliyor. Bu konuda detaylı bilgi almak ve faiz hesaplaması yapmak için nakit avans hesaplama aracımızı kullanın.  

Şubeye Gitmeden Online Kredi Kullanmak Güvenli mi?

Online yapılan kredi işlemleri şubeden yapılan kredi işlemlerden farksız ve en az şubeler yapılan işlemler kadar güvenlidir. Bunun nedeni kişisel bilgi ve cep telefonu onayı ile giriş yapılıyor ve kredi kullanılması durumunda kredi kullanılan kişinin adına olan banka hesabına kredi tutarı yatırılıyor. Aslında bankanın şubesine gitmeniz durumunda da aynı işlem yapılıyor. Sadece bu aşamada arada işlemleri teyit edecek bir insan olmadığı için kullanılacak kredi tutarı ve vadesine işlemleri onaylamadan önce ayrıca dikkat etmek gerekiyor. 

Şubesi Olmayan, Adı Genel Olarak Duyulmayan Bankalar Güvenli mi?

Ülkemizde bireysel krediler için yeni faaliyete başlayan ya da yeni kurulan bankaların şubeleri genel olarak çok az ya da bulunmuyor. Bunun nedeni bankalar açısından şube açmanın maliyetli olması ve kredi işlemleri de dâhil bankacılık işlemlerinin ağırlığının online tarafa kaymasıdır. Öte yandan ülkemizde banka kurmanın ciddi bir maliyeti var ve finans sektörü ise çok sıkı bir şekilde denetleniyor. Bunun için şubesiz olarak faaliyette bulunan bankaları şubeleri olan bankalardan farklı görmek veya güvensizlik duymak, başvurulan kurumun banka lisansı varsa aslında yersizdir. 

Resmi Tatil ve Hafta Sonları Online Kredi Kullanılabiliyor mu?

Resmi tatil veya hafta sonlarında internet bankacılığı aktif olan kişiler kredi kullanabiliyor. Bankaların çoğunluğunda ise internet bankacılığını aktif duruma getirebilmek için bankada mevcut hesabın olması ve güncel cep telefonu numarasının kayıtlı olması yeterli oluyor. Öte yandan mevcut cep telefonu bilgisi bankada kayıtlı değil veya farklı ise güvenlik açısından ancak bankanın şubesi üzerinden veya gönderilen kurye ile cep telefonu numarası teyit işlemi yapılabiliyor.

Online Kredi Başvurularında Hesap Açılışı Nasıl Yapılıyor?

Online kredi başvurusu yapılan bankada kredinin onaylanması fakat hesabın bulunmaması durumunda hesap açılışı Aktif Bank, CEPTETEB, Enpara ve ING Bank’ta müşterinin istediği yere kurye veya şube personeli gönderilerek imza alınması şekilde yapılıyor, diğer bankalarda ise şubeye davet edilerek imza alınıyor. Öte yandan kurye veya şube personelini müşteriye göndererek hesap açılışı yapan bankaların sayısı artıyor ve banka uygulaması olmasa bile bazı şubeler kendi inisiyatiflerinde çalışanlarını müşterilerine gönderebiliyor.   

Online Kredi Kullanım Süresi Ne Kadar?

Online kredi başvurusunda bulunulan bankada internet bankacılığının aktif olması durumunda 5 ila 10 dakika arasında kredi başvurusu sonuçlanıyor. Eğer internet bankacılığı aktif duruma getirilemiyorsa bu süre ortalama 1 iş günü, en fazla ise kurye gönderimi gibi işlemlerden dolayı 7 iş gününe kadar uzayabiliyor. Kredi ön onayı hakkında bilgi için kredi ön onayı nedir yazımızı ziyaret edin.

Online Kredi ile Alışveriş Yapılabiliyor mu?

Alışveriş yapılacak ilgili kurumun banka ile bir anlaşması olması durumunda yapılan online alışveriş işleminde ödeme kredi kullanarak yapılabiliyor. Ancak alışveriş online olarak yapılırsa yine ilgili bankanın internet bankacılığının aktif olması gerekiyor. Bunun yanında alışveriş online olarak değil de banka ile anlaşması olan teknoloji marketleri üzerinden yapılması halinde hesap açılış işlemleri bizzat teknoloji marketlerinde yapılabiliyor.

Alışveriş kredisi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Online, Dijital Olarak Kullanılan Kredinin İptal Edilmesi

Kredinin kullanıldığı günden başlayarak 14 gün içerisinde krediden cayma hakkı mevcut. Cayma hakkının kullanılması durumunda ise sadece kredinin kullanıldığı günlerin faiz ödemesi yapılıyor. Kredi kullanımı üzerinden 14 gün geçtikten sonra da kredinin kapama işlemi yapılabiliyor. Bu durumda yine kullanılan gün üzerinden faiz hesaplaması yapılmakla birlikte konut kredisinde erken ödeme cezası da alınıyor. Bu konuda detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için Kredi Erken Kapama aracımızı kullanın. 

Bankaların Aktif Online Kredi Kampanyaları

Bankların kredi kampanyaları sürekli olarak değişkenlik gösteriyor. Öte yandan aşağıdaki tablolarımız günlük olarak güncelleniyor ve 20 banka içerisinden vadeye göre en uygun bankanın güncel faiz oranlarına göre aktif kampanyalarını gösteriyor.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.