Çekilen Kredi İptal Edilebilir mi? (Kredi Cayma Hakkı)

Güncelleme: 30.03.2021 Yayımlama: 27.05.2016 | Okuma Süresi: 2 dk.

Bireyler bazen sabit gelirlerinin tamamının karşılayamadığı finansal ihtiyaçları için bankalara kredi talebinde bulunurlar. Bankalar bu imkânı tüketicilere, belirli kredi faiz oranları ve vade seçenekleri karşılığında vermektedir. Bu konu hakkında merak edilen konulardan biri ise yeni kullanılan kredinin iptalinin söz konusu olup olmadığıdır.

Kredi İptalinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankadan kullanmış olduğunuz krediyi isteğiniz doğrultuda iptal edilebilirsiniz. Ancak kredinizi iptal etmek istiyorsanız, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

  1. Kredinizi iptal etmeye karar verdiğiniz zaman eğer sözleşmeyi imzalamadıysanız, bankaya bunu bildirerek zahmetsiz ve masrafsız bir şekilde iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  2. Eğer kredi için sözleşme imzaladıysanız ve dosyanız resmi olarak işleme konulduysa, kredinizi hiç ek masraf ödemeden iptal etmek, yani caymak için 14 gününüz var demektedir.

Krediden Cayma Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

  • Cayma hakkı süresi, sözleşmenin kurulduğu tarihte başlar.
  • Tüketici, anaparayı ve kredinin kullanıldığı tarihten anaparanın geri ödendiği tarihe kadar olan sürede tahakkuk eden faizi en geç cayma bildirimini kredi verene göndermesinden sonra 30 gün içinde geri öder.
  • Banka, tüketiciden hesaplanan faiz, kamu kurum ve üçüncü kişilere ödenmiş olan ücretler dışında herhangi bir bedel talep edilemez. Bu bedeller dışında kalan ve tüketiciden tahsil edilen her türlü ücret, tüketicinin anapara ile tahakkuk eden faizi, kredi verene geri ödediği tarihten itibaren 7 gün içinde tüketiciye iade edilir.

Bu konuda daha detaylı bilgiye kredi sözleşmelerinde yapılan değişiklikler  yazımızdan ulaşabilirsiniz.

3. Eğer ödeme tarihi üzerinden 14 gün geçtiyse, ihtiyaç kredilerinden kredinin kapatıldığı tarihe kadar olan faiz ve bankanın kredi için yapmış olduğu tüm masrafla bankaya ödenerek, kredi kapatılır. Konut kredilerinde ise ihtiyaç kredilerinde ödenen masraflara ek olarak erken kapama cezası ödenmektedir.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Erken Ödeme Cezası Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

  • Öncelikle erken ödeme cezası sadece konut kredilerinden alınmaktadır. Bunun haricinde diğer kredi türlerinden herhangi bir erken ödeme cezası alınmamaktadır.
  • Erken ödeme cezası kalan anapara üzerinden vadesi 36 aydan az olanlar için %1, vadesi 36 aydan fazla olanlar için ise %2 olarak uygulanmaktadır. Bu para kredi kapatma işlemi sırasında bankaya peşin olarak ödenmektedir. 

Erken ödeme cezası hakkında daha fazla bilgi ve hesaplama işlemi yapmak için erken kapama cezası hesaplama aracımıza bakabilirsiniz. 

Sonuç olarak:

Yeni kullanmış olduğunuz krediyi hiçbir ek masraf ödemeden 14 gün içinde iptal edebiliyorsunuz. Ayrıca kredi kullanmanızın üzerinden 14 günden fazla bir zaman geçmiş ve ek masraflar ödeyecek olsanız bile, kredi erken ödemesi faizden düşüldüğü için neredeyse her durumdaki erken ödeme de müşteri kârlı çıkmaktadır. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et