Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?

Güncelleme: 05.09.2017
Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?

Bütçeniz yeni araç almak veya var olan aracınızı değiştirmek için yeterli değilse, bankaların tüketiciler için sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi imkânlarından herhangi birini seçerek yeni araç sahibi olabilirsiniz. 

Kullanılacak olduğunuz kredi çeşidine karar vermeden önce size sağlayacağı faydaları belirlemelisiniz. Kullanacağınız kredi miktarını, kredinin vadesini, masraflarını, ödenecek faiz tutarını ve vergileri karşılaştırdıktan sonra almak istediğiniz kredinin avantajlarını ve dezavantajları karşılaştırmalısınız. Kullanmak istediğiniz her kredi türünü bu şekilde inceleyerek kredi türüne karar verebilirsiniz. 

Peki, taşıt alırken ihtiyaç kredisi mi kullanmalıyız yoksa taşıt kredisi mi? Bu kararı vermeden önce kredi türlerinin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajlarını inceleyelim.

Taşıt Kredisinin Avantajları

 • Taşıt kredilerinde belirlenen vade süresi oldukça yüksek olduğundan dolayı sıfır araç alımları daha kolay olmaktadır. Gelirinizin küçük bir kısmı ile uzun vadede yeni bir araç sahibi olabilirsiniz.
 • Kişilerin taşıt kredisi kullanacağı bankalar ile araba satıcıları arasında özel bir anlaşması varsa, bankların size sunacakları özel faiz oranları ile oldukça uygun fiyatlarda yeni bir araç satın alabilirsiniz.
 • Aynı zamanda kaskonuzu bankanızda yaptırmanız durumunda, taşıt kredilerinde faiz indirimi de yapılmaktadır.

En uygun teklifi almak için taşıt kredisi hesapla»

Taşıt Kredisinin Dezavantajları

 • Taşıt kredisi kullanacak olan kişilerin belirli bir miktar da nakit paraya ihtiyaçları vardır. Çünkü aracınız banka tarafından ipotek edildiği zaman ortaya ekstra masraflar çıkmaktadır. 
 • Aynı zamanda bankalar araç tesliminde bedelin en fazla %50’si ile %70‘i arasında kredi vermektedir. (Otomotiv firmalarının kendi finansmanları hariç) Bu nedenle kredi ödemeleri bitmeden aracınızın ipoteğini ortadan kaldıramazsınız. Yani eğer aracınızı satmak isterseniz öncelikle kredi ödemelerinizi bitirmeniz gerekmektedir.

 İhtiyaç Kredisinin Avantajları 

 • İhtiyaç kredilerinin birçok banka tarafından aktif olarak kullanılıyor olması ile birlikte rekabet arttığı için bankalar dönem dönem çok düşük oranda faizle kredi verebiliyor.
 • Buna ek olarak kasko zorunluluğunuz bulunmaması da sizin için önemli bir avantaj olacaktır. 
 • İhtiyaç kredisinde herhangi bir peşinata gerek olmaksızın kredi kullanarak, araç sahibi olabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisinin Dezavantajları

 • Aracınızı ipotek vermediğiniz için, kredinizin onaylanma ihtimalinin kredi notunuz ve gelirinize bağlı olarak düşebilmesi.
 • İhtiyaç kredisi üst limitlerinin herhangi bir ipotek verilmemesinden dolayı, taşıt kredisine göre daha düşük olması sebebi ile istenilen kredinin çıkmama ihtimali. 
 • İhtiyaç kredisinin en fazla 48 ay vade ile verilmesinden dolayı (taşıt kredisinde 48 ay) kullanılabilecek kredi limitinin düşmesi.

Sonuç olarak;

Yani araç almak isteyenler taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi kullanmalıyım kararını verirken, sadece faiz oranlarını değil bu maddeleri de dikkate almalıdır. Böylece krediyi toplam maliyeti ile değerlendirip, sizin için en uygun kredi türüne karar vermiş olacaksınız. 

Tüm bu seçeneklerin dışında senetle araba almak için ilgili sayfamızı ziyaret edin.


Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır