TAŞIT KREDİSİ HESAPLAMA

Taşıt İpoteği ile Kredi

Güncelleme: 30.10.2017
Taşıt İpoteği ile Kredi

Taşıt ipoteği ile ihtiyaç kredisi, sıfır ve ikinci el araç alımlarıyla mevcut aracın ipotek olarak verilmesi şeklinde de kullanılabiliyor. Sıfır ve ikinci el araç alımlarında neredeyse tüm bankaların 48 aya kadar kredi seçenekleri mevcut olsa da taşıtın ipotek olarak verilmesi ile kredi kullanılması her banka tarafından yapılmamaktadır. Bunun nedeni, fazla kullanılan bir kredi türü olmaması ve gayrimenkul ipoteği kadar bankalar açısından risk faktörünü azaltmaması yatmaktadır.

Araç İpoteği Karşılığında Ne Kadar Kredi Kullanılabiliyor?

Sıfır araçlarda fatura bedelinin, ikinci el araçlarda ise kasko bedelinin yasal olarak en fazla 50.000.TL’ye kadar olan kısmı için %70’ine, 50.000.TL’yi aşan kısmı için ise %50’sine kadar kredi verilmektedir. Örneğin, 100.000 TL’lik bir araç alınması durumunda, ilk kısmı için 50.000 TL *%70 = 35.000 TL,  ikinci kısmı için ise 50.000 TL*%50 =25. 000 TL yani toplamda 60.000 TL bir kredi kullanılabilmektedir. 

Ayrıca mevcut aracın ipotek verilmesi durumunda da aynı yasal prosedür geçerli olmakla birlikte, bankaların bazılarında aracın kasko değeri ne olursa olsun, %50’sine kadar kredi verilmektedir. Gelirinize göre ise ne kadar kredi çekebileceğinizi, "Ne Kadar Kredi Çekebilirim?" hesaplama aracımız yardımıyla anında öğrenebilirsiniz. 

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Başvurusu %2,05 1.429 TL
Vakıfbank Taşıt Kredisi Başvurusu %2,08 1.439 TL
Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu %2,36 1.534 TL
40.000 TL Taşıt Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

Araç İpotekli Kredi Kullanılması Durumda Kasko İsteniyor mu?

Teminat olarak verilen aracın güvenceye alınması açısından bankalar tarafından araca kasko sigortası yapılması istenmektedir. Ayrıca aracın mevcutta tam kapsamlı bir kasko sigortası varsa, aynı şartlar ile devam edebiliyor. Ayrıca kredi vadesi tamamlanana kadar kaskonun devam ettirilmesi de banka tarafından müşteriden talep ediliyor.

Araç Kredileri 48 Aydan Fazla Kullanılabiliyor mu?

Araç kredileri yasal olarak en fazla 48 ay vade ile kullanılabiliyor. Ancak 48 ay vadeli olarak taşıt kredisi kullandırmanın bankanın inisiyatifinde olan bir durum olduğu unutulmamalıdır. Öte yandan, vade sınırlaması ihtiyaç kredilerinde 36 ay, konut kredilerinde ise 360 aya kadar yasal olarak verilebilmektedir.

Otomobil kredisi karşılaştırması yapıp başvurunuzu gerçekleştirmek için sayfamızı ziyaret edin»

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Araç İpoteği ile Kredi Kullanabiliyor mu?

İpotek verilmesi özellikle bankalar açısından kredi notu sınırda olan kişiler için bir yerde güvencedir. Bu güvenceden dolayı bankalar, ipotek verilmesi ile ipoteğin değeri ve türüne göre çekilebilecek kredi tutarını da arttırmaktadır. Ancak bu durum kredi notu kritik seviyede olan kişiler için geçerlidir. Yani kredi notu bankalar açsından çok ve orta riskli seviye yer alan kişiler için geçerli değildir. 

Araç ipoteği olmadan konutunuzun üzerine konulacak ipotekle alabileceğiniz kredi türü için İpotekli Kredi sayfamızı ziyaret edin.

Kredi İşlemlerinde Araç Kasko Bedeli Nasıl Belirleniyor?

Araç kasko bedellerinin belirlenmesinde bankaların çoğunluğu referans olarak Türkiye Sigortalar Birliğinin (TSB) kasko değer listesini almaktadır. TSB ise kasko değer listesinin değişen araç fiyatlarına göre sürekli güncel tutmaktadır. Ayrıca bu konuda daha fazla bilgi edinmek ve TSB’ye göre aracınızın kasko bedelinizi öğrenmek istiyorsanız, “İkinci El Araç Satış Fiyatı Hesaplama” aracımıza bakabilirsiniz.

Hayat Sigortası veya Ferdi Kaza Sigortası Yaptırılması İsteniyor mu?

Kredi kullanımlarında müşterilerine açıkça beyan ettikten sonra, sigorta yapılmasının istenmesi bankaların elinde olan bir durumdur. Yani bankalar istedikleri durumlarda bu sigortaları kredi bitimine kadar zorunlu tutabilirler. Temelde yapılan sigortalar kişilerin yararına dahi olsa eğer bu sigortaları yaptırmak istemiyorsanız, kredi kullanmak istediğiniz bankayı buna göre tercih etmeniz gerekmektedir.  

10.000 TL ihtiyaç kredisi için vadelere göre en uygun faiz oranı:

Vade En İyi Faiz Oranı Aylık Taksit Toplam Geri Ödeme
12 Ay % 2,49 1.004 TL 12.099 TL
24 Ay % 2,49 590 TL 14.205 TL
36 Ay % 2,49 457 TL 16.512 TL

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

2,7 Puan