TAŞIT KREDİSİ HESAPLAMA

İpotekli Aracımı Satabilir miyim?

Güncelleme: 30.10.2017
İpotekli Aracımı Satabilir miyim?

Özellikle son yıllarda birçok kişinin kredi kullanarak araç satın almasından dolayı, alım-satım işlemleri sırasında ipotekli pek çok araçla karşılaşıyoruz. Bankalar taşıt kredisi kullanacak kişilerin araçlarını, aynı zamanda rehine olarak gösterdiği için aracınızın direk satışı mümkün değildir. Satış işlemlerini gerçekleştirebilmeniz için öncelikle araç üzerindeki ipoteği kaldırmanız ve bankaya olan borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir. Borcunuzu ödedikten sonra bankalar aracınız üzerindeki ipoteğinizi kaldıracaktır. Siz de böylelikle aracınızın satış işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Rehinli aracın satın alınması 3 şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Araç Sahibi Borcu Kapatabilir

Aracınızın satışından elde edeceğiniz gelirin bir kısmı ile bankaya olan borcunuzun tamamını ödeyerek, aracınız üzerindeki ipoteği kaldırabilirsiniz. Aracınız ipotekli olmasına rağmen alıcı yine de aracınızı satın almak isteyebilir. Araç satış işlemleri noter huzurunda gerçekleştirilip, satıcı ile alıcı sözleşmeyi karşılıklı olarak imzalandığı sürece satış yapılabilir.

2) Aracı Satın Alacak Kişi Borcu Üzerine Alabilir

Alıcı kredi borcunun tamamını üzerine alarak, borcu ödemeye devam edebilir. Bu yolun tercih edilmesi halinde bankaya bilgilendirme yapılması zorunludur. Çünkü banka bu durumda yeni araç sahibi ile yeni bir sözleşme yapacaktır. Böylece kalan borç, aracın yeni sahibine devredilmiş olacaktır. Ayrıca bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için aracın alıcısı ve satıcısı arasında resmi bir anlaşma da yapılması gerekmektedir.

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Vakıfbank Taşıt Kredisi Başvurusu %2,08 1.439 TL
Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Başvurusu %2,27 1.503 TL
Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu %2,36 1.534 TL
40.000 TL Taşıt Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

Aracı Satın Alacak Kişi Borcu Kapatabilir

Rehinli aracın satın alınmasının çeşitli riskleri mevcuttur. Aracı satın alacak kişi, alıcının kredi borcunu kapatmak isteyebilir. Bu durumun gerçekleşebilmesi için alıcı ve satıcı arasında karşılıklı güven ortamının bulunması gerektiği gibi alıcı ve satıcı arasında noterde mutlaka sözleşme de yapılmalıdır. Böylece araca ait borcun alıcı tarafından ödenmesiyle ipotek kaldırılır ve satış işlemi gerçekleşir. Bu işlemin sonucunda alıcının bankaya ödediği borcun dışında, alıcının satıcıya ödemesi gereken tutarın hangi koşullarda ödeneceği de sözleşmede kararlaştırılmalıdır. 

Sonuç Olarak:

Sizler de bankaların ipotek koyduğu araçlarınızı bu üç yöntemden birini kullanarak satabilirsiniz. Bu üç yöntemden birini uyguladığınızda bankadan rehin kaldırma yazısı almanız gerekmektedir. Bu yazı ile aracın devri için noterlerde satış işlemi gerçekleştirilir ve tescil işlemleri tamamlanır. Araç satış işlemleriniz noter işlemlerinizin ardından tamamlanmış olacaktır. 

En uygun teklife ulaşmak için araç kredisi hesapla»


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

2,0 Puan