İpotekli Aracımı Satabilir miyim?

Güncelleme: 09.11.2022
Yayımlama: 27.05.2016
Paylaş
İçindekiler

Özellikle son yıllarda birçok kişinin kredi kullanarak araç satın almasından dolayı, alım-satım işlemleri sırasında ipotekli pek çok araçla karşılaşılıyor. 

Taşıt kredisi kullanarak araç alımlarında alınan taşıt banka tarafından ipotekli olduğu için direkt satışı mümkün değildir. Satış işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle araç üzerindeki ipoteğin kaldırılması ve bankaya olan borcun tamamen ödenmesi gerekir. Borç ödendikten sonra bankalar aracın üzerindeki ipoteği kaldıracaktır. 

Kredi ile alınmış ve üzerinde ipotek olan aracın satışı üç şekilde gerçekleşebilir.

  1. Araç sahibinin borcu kapatmasıyla
  2. Aracı satın alacak kişinin borcu üzerine almasıyla
  3. Aracı satın alacak kişinin borcu kapatmasıyla
Taşıt Kredisi HesaplaTrafik Sigortası Fiyatları

Araç Sahibinin Borcu Kapatması

Aracın satışından elde edilen gelirin bir kısmı ile bankaya olan borcun tamamı ödenerek, araç üzerindeki ipotek kaldırabilir. Ancak bunun için aracın rehinli olmasına rağmen alıcının satın almayı kabul etmesi gerekir. 

Bu durumda araç satış işlemleri noter huzurunda gerçekleştirilip, satıcı ile alıcı sözleşmeyi karşılıklı olarak imzaladıktan sonra satış yapılabilir. 

Taşıt kredisi şartları nedir öğrenmek için ilgili yazımızı inceleyin.

Aracı Satın Alacak Kişi Borcu Üzerine Alabilir

Alıcı kredi borcunun tamamını üzerine alarak, borcu ödemeye devam edebilir. Bu yolun tercih edilmesi halinde bankaya bilgilendirme yapılması zorunludur. Çünkü banka bu durumda yeni araç sahibi ile yeni bir sözleşme yapacaktır. Böylece kalan borç, aracın yeni sahibine devredilmiş olacaktır. Ayrıca bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için aracın alıcısı ve satıcısı arasında resmi bir anlaşma da yapılması gerekir.

En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

Aracı Satın Alacak Kişi Borcu Kapatabilir

Rehinli aracın satın alınmasının çeşitli riskleri mevcuttur. Aracı satın alacak kişi, alıcının kredi borcunu kapatmak isteyebilir. Bu durumun gerçekleşebilmesi için alıcı ve satıcı arasında karşılıklı güven ortamının bulunması gerektiği gibi alıcı ve satıcı arasında noterde mutlaka sözleşme de yapılmalıdır. Böylece araca ait borcun alıcı tarafından ödenmesiyle ipotek kaldırılır ve satış işlemi gerçekleşir. Bu işlemin sonucunda alıcının bankaya ödediği borcun dışında, alıcının satıcıya ödemesi gereken tutarın hangi koşullarda ödeneceği de sözleşmede kararlaştırılmalıdır. 

Taşıt kredisi kullanmak yerine senetle araç almak istiyorsanız ilgili sayfamızdan bilgi alıp başvuruda bulunabilirsiniz.

Sonuç Olarak:

Sizler de bankaların ipotek koyduğu araçlarınızı bu üç yöntemden birini kullanarak satabilirsiniz. Bu üç yöntemden birini uyguladığınızda bankadan rehin kaldırma yazısı almanız gerekir. Bu yazı ile aracın devri için noterlerde satış işlemi gerçekleştirilir ve tescil işlemleri tamamlanır. Araç satış işlemleriniz noter işlemlerinizin ardından tamamlanmış olacaktır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.