İpotekli Aracımı Satabilir miyim?

27.05.2016 Güncelleme: 08.06.2016
İpotekli Aracımı Satabilir miyim?

Özellikle son yıllarda birçok kişinin kredi kullanarak araç satın almasından dolayı, alım-satım işlemleri sırasında ipotekli pek çok araçla karşılaşıyoruz. Bankalar taşıt kredisi kullanacak kişilerin araçlarını, aynı zamanda rehine olarak gösterdiği için aracınızın direk satışı mümkün değildir. Satış işlemlerini gerçekleştirebilmeniz için öncelikle araç üzerindeki ipoteği kaldırmanız ve bankaya olan borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir. Borcunuzu ödedikten sonra bankalar aracınız üzerindeki ipoteğinizi kaldıracaktır. Siz de böylelikle aracınızın satış işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Rehinli aracın satın alınması 3 şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

1) Araç Sahibi Borcu Kapatabilir 

Aracınızın satışından elde edeceğiniz gelirin bir kısmı ile bankaya olan borcunuzun tamamını ödeyerek, aracınız üzerindeki ipoteği kaldırabilirsiniz. Aracınız ipotekli olmasına rağmen alıcı yine de aracınızı satın almak isteyebilir. Araç satış işlemleri noter huzurunda gerçekleştirilip, satıcı ile alıcı sözleşmeyi karşılıklı olarak imzalandığı sürece satış yapılabilir.

2) Aracı Satın Alacak Kişi Borcu Üzerine Alabilir

Alıcı kredi borcunun tamamını üzerine alarak, borcu ödemeye devam edebilir. Bu yolun tercih edilmesi halinde bankaya bilgilendirme yapılması zorunludur. Çünkü banka bu durumda yeni araç sahibi ile yeni bir sözleşme yapacaktır. Böylece kalan borç, aracın yeni sahibine devredilmiş olacaktır. Ayrıca bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için aracın alıcısı ve satıcısı arasında resmi bir anlaşma da yapılması gerekmektedir.

3) Aracı Satın Alacak Kişi Borcu Kapatabilir

Rehinli aracın satın alınmasının çeşitli riskleri mevcuttur. Aracı satın alacak kişi, alıcının kredi borcunu kapatmak isteyebilir. Bu durumun gerçekleşebilmesi için alıcı ve satıcı arasında karşılıklı güven ortamının bulunması gerektiği gibi alıcı ve satıcı arasında noterde mutlaka sözleşme de yapılmalıdır. Böylece araca ait borcun alıcı tarafından ödenmesiyle ipotek kaldırılır ve satış işlemi gerçekleşir. Bu işlemin sonucunda alıcının bankaya ödediği borcun dışında, alıcının satıcıya ödemesi gereken tutarın hangi koşullarda ödeneceği de sözleşmede kararlaştırılmalıdır. 

Sonuç Olarak:

Sizler de bankaların ipotek koyduğu araçlarınızı bu üç yöntemden birini kullanarak satabilirsiniz. Bu üç yöntemden birini uyguladığınızda bankadan rehin kaldırma yazısı almanız gerekmektedir. Bu yazı ile aracın devri için noterlerde satış işlemi gerçekleştirilir ve tescil işlemleri tamamlanır. Araç satış işlemleriniz noter işlemlerinizin ardından tamamlanmış olacaktır. 


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin