TAŞIT KREDİSİ HESAPLAMA

Senetle Araba Satışı

Güncelleme: 30.10.2017
Senetle Araba Satışı

Araç sahibi olmak birçok kişinin hayalidir. Ancak kimileri bu hayalini kolaylıkla gerçekleştirebilirken, kimileri için de bu bir hayal olarak kalmaktadır. Araç sahibi olmak için yeterli parası olmayan kişiler genellikle kredi çekmek isterler. Ancak daha önce kredi siciliyle ilgili bir sıkıntı yaşanmışsa kredi kullanarak araba almak söz konusu olamaz. Böyle bir durumda kredi kullanmadan da senetle araç alımı sizin için kurtarıcı olabilir.

Senetle araç satışı Türkiye’ de bazı galeriler tarafından kendi bünyelerinde göre yapılan, banka kredisi ve tüketici finansmanına alternatif olan bir satış yöntemidir. Bu satış yöntemi daha çok 2. El araçlar için uygulanmaktadır.

Senetle Araba Almayı Kimler Tercih Edebilir?

Peşinatsız araba almak isteyenler:

Senetle araba almanın en önemli avantajlarından biri peşinatsız olarak araç almanızın mümkün hale gelmesidir diyebiliriz. Bu sayede araca biçilen toplam değer belirli taksitlere bölünerek size aylık ödemeler çıkarılır ve sizden herhangi bir peşinat istenmez. Ancak siz peşinat vermek isterseniz kalan taksitler buna bağlı olarak da düzenlenebilir.Faizsiz araba almak isteyenler: 

Aracını senetle alanların bir kısmının tercih sebebi de bankalardaki faiz uygulamasının burada olmamasıdır. Senetle araba satışlarında peşin fiyatın üzerine bir vade farkı konulsa da sistemin çalışma şekli katılım bankalarının çalışma prensiplerine çok yakındır.

Kredi notu düşük olanlar:

Bunun dışında daha önce de bahsettiğimiz gibi kredi kullanması mümkün olmayan tüketiciler için de senetle araba almak tercih sebebi olabilir. Eğer daha önce yaşadığınız banka sicil problemlerinden ötürü taşıt kredisi alamıyorsanız senetle araç alımı tam size göre diyebiliriz.

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Başvurusu %2,34 1.527 TL
Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu %2,36 1.534 TL
Vakıfbank Taşıt Kredisi Başvurusu %2,39 1.545 TL
40.000 TL Taşıt Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

Senetle Araba Almak Güvenli mi?

Senetle araba almaya karar verdiyseniz öncelikle dikkat etmeniz gereken Türk Ticaret ve Borçlar Kanunu’na uygun şekilde vadeli satış yöntemini uygulayan, tüketici kanunlarına göre taksitli satış sözleşmeleri yapan kurumları tercih etmek olmalıdır. 

Senetle Araç Satan Firmalar

Birçok araba galerisi senetle araba satış işlemi yapmaktadır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken çalışacağınız yerin güvenilirliğidir. Araç alımı için senetlere imza atmadan önce firmayı araştırmayı unutmayın.

Senetle araç satışı yapan Wowwo bu konuda öne çıkan firmalardan biridir. Wowwo'ya başvurmak için tıklayın»

Senetle Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Senetle araba alırken;

  • Öncelikle aracı kurumsal bir satıcıdan aldığınızdan ve ihtiyaçlarınıza cevap alıp almadığınıza,  
  • Senetle satın alacağınız arabanın fiyatının piyasa rayiç bedel fiyatına çok yakın olmasına ve peşinat ile vade oranlarının düşük olmasına,
  • Senetlerinizin banka yoluyla tahsilata verilmesine ve bankaya ödemeyi yaptıkça bankadan senedinizi teslim alıyor olmanıza,
  • İşlem yapacağınız firmanın tüketici kanunlarına uygun bir taksitli araç sözleşmesi olup olmadığına,
  • Firmanın size aldığınız aracın vadeli satış faturasını tam olarak kesiyor olmasına, 
  • Toplu ödeme yapmak istediğinizde ya da aracı elinizden çıkarmak istediğinizde size aracı senetle satan firmanın toplu ödeme indirimi yapıyor olmasına

dikkat etmeyi unutmayın! 


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4,2 Puan