Senetle Araba Satışı

Güncelleme: 15.10.2021 Yayımlama: 21.07.2017 | Okuma Süresi: 2 dk.

Araç sahibi olmak birçok kişinin hayalidir. Ancak kimileri bu hayalini kolaylıkla gerçekleştirebilirken, kimileri için de bu bir hayal olarak kalmaktadır. Araç sahibi olmak için yeterli parası olmayan kişiler genellikle kredi çekmek isterler. Ancak daha önce kredi siciliyle ilgili bir sıkıntı yaşanmışsa kredi kullanarak araba almak söz konusu olamaz. Böyle bir durumda kredi kullanmadan da senetle araç alımı sizin için kurtarıcı olabilir.

Senetle araç satışı Türkiye’ de bazı galeriler tarafından kendi bünyelerinde göre yapılan, banka kredisi ve tüketici finansmanına alternatif olan bir satış yöntemidir. Bu satış yöntemi daha çok 2. El araçlar için uygulanmaktadır.


En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

40.000 TL 48 Ay Vade

Toplam Maliyet 68.436 TL
Faiz Oranı %2,04
Aylık Taksit 1.426 TL
Toplam Maliyet 61.429 TL
Faiz Oranı %1,59
Aylık Taksit 1.280 TL
Toplam Maliyet 67.639 TL
Kâr Payı %1,99
Aylık Taksit 1.409 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların taşıt kredisi faizlerine ulaşmak için taşıt kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Senetle Araba Almayı Kimler Tercih Edebilir?

Peşinatsız araba almak isteyenler:

Senetle araba almanın en önemli avantajlarından biri peşinatsız olarak araç almanızın mümkün hale gelmesidir diyebiliriz. Bu sayede araca biçilen toplam değer belirli taksitlere bölünerek size aylık ödemeler çıkarılır ve sizden herhangi bir peşinat istenmez. Ancak siz peşinat vermek isterseniz kalan taksitler buna bağlı olarak da düzenlenebilir. 

Faizsiz araba almak isteyenler: 

Aracını senetle alanların bir kısmının tercih sebebi de bankalardaki faiz uygulamasının burada olmamasıdır. Senetle araba satışlarında peşin fiyatın üzerine bir vade farkı konulsa da sistemin çalışma şekli katılım bankalarının çalışma prensiplerine çok yakındır.

Kredi notu düşük olanlar:

Bunun dışında daha önce de bahsettiğimiz gibi kredi kullanması mümkün olmayan tüketiciler için de senetle araba almak tercih sebebi olabilir. Eğer daha önce yaşadığınız banka sicil problemlerinden ötürü taşıt kredisi alamıyorsanız senetle araç alımı tam size göre diyebiliriz.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Senetle Araba Almak Güvenli mi?

Senetle araba almaya karar verdiyseniz öncelikle dikkat etmeniz gereken Türk Ticaret ve Borçlar Kanunu’na uygun şekilde vadeli satış yöntemini uygulayan, tüketici kanunlarına göre taksitli satış sözleşmeleri yapan kurumları tercih etmek olmalıdır. 

Senetle Araç Satan Firmalar

Birçok araba galerisi senetle araba satış işlemi yapmaktadır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken çalışacağınız yerin güvenilirliğidir. Araç alımı için senetlere imza atmadan önce firmayı araştırmayı unutmayın.

Senetle Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Senetle araba alırken;

  • Öncelikle aracı kurumsal bir satıcıdan aldığınızdan ve ihtiyaçlarınıza cevap alıp almadığınıza,  
  • Senetle satın alacağınız arabanın fiyatının piyasa rayiç bedel fiyatına çok yakın olmasına ve peşinat ile vade oranlarının düşük olmasına,
  • Senetlerinizin banka yoluyla tahsilata verilmesine ve bankaya ödemeyi yaptıkça bankadan senedinizi teslim alıyor olmanıza,
  • İşlem yapacağınız firmanın tüketici kanunlarına uygun bir taksitli araç sözleşmesi olup olmadığına,
  • Firmanın size aldığınız aracın vadeli satış faturasını tam olarak kesiyor olmasına, 
  • Toplu ödeme yapmak istediğinizde ya da aracı elinizden çıkarmak istediğinizde size aracı senetle satan firmanın toplu ödeme indirimi yapıyor olmasına dikkat etmeyi unutmayın! 

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et