HesapKurdu logo

Kredi Veren Kurumlar

Güncelleme: 26.03.2021
Yayımlama: 24.04.2017
Paylaş
İçindekiler
Kredi Veren Kurumlar

Acil para ihtiyacı için genelde ilk olarak bankalara kredi talebinde bulunulur. Bankalar da belirli bir faiz oranı ve vade ile ihtiyaç sahiplerine kredi kullandırarak bu sorunu giderebilmektedir. Her bankanın kredilere uygulamış olduğu faiz oranı farklı olsa da tüm bankaların ortak kullandığı kredi notu uygulaması ile kredi taleplerine olumlu ya da olumsuz dönüş yapılır. 

Kredi başvurusu yapmadan önce hesaplamanızı yapıp bütçenizi ayarlamak için kredi hesaplamasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hangi Kurumlar Kredi Verir?

Bankalar: 

Bankalar kredi kullanmak için en yaygın kullanılan kurumlardır. Bankaların müşterilerine sunduğu konut, ihtiyaç, taşıt gibi kredi ürünleri mevcuttur. Kişilere veya kurumlara kredi vermeden önce bankalar tarafından kredi notu, gelir durumu gibi verilere bakarak ön inceleme yapılıp ve eğer kişi veya kurum uygunsa krediye onay verilir. 

0 faizli kredi ile ilgili bilgi almak istiyorsanız ilgili sayfamızı ziyaret edin.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

Finansal Kuruluşlar: 

Türkiye’de bankalar dışında faktoring şirketleri ve özel finans kuruluşları da kredi imkânı sunmaktadır. Ancak bu kuruluşlardan kredi kullanmanın şartları bankalardan farklıdır. Her özel finans kurumunun faiz oranlarının yanında ayrı istek ve talepleri de olabilmektedir. Burada önemli olan hangi krediyi ne için almak istediğinizdir. Bu kuruluşlar için de sizin kredibiliteniz çok önemli bir faktördür.

Esnaf Kefalet Kooperatifleri: 

Esnaf Kefalet Kredisi adı altında kullanılan bu kredi hizmetinden faydalanabilmek için ilk şart esnaf veya sanatkâr olup kooperatife üye olmaktır. Bunun dışında istenen başka şartlar da vardır. Bu kredi türünde kooperatifler, esnaf ve sanatkârlar adına kredi kullanarak tüketiciye kefil olurlar.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB): 

KOSGEB, kendi iş yerini kurmak isteyen ya da iş yeri olan KOBİ‘lerin gereksinimlerini hibe veya faizsiz kredi imkanları ile karşılayan devlet destekleme kurumudur. KOSGEB bu amaç ile oluşturulmuş olan 9 tane program ve birde eğitim kursu imkanı sunmaktadır. Bu desteklerden faydalanmak istiyorsanız kendi iş yeriniz var ise KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız, iş yeriniz yoksa da önce uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız ve daha sonra veri tabanına kayıt olmanız gerekmektedir.

KOBİ kredisi başvurusu yapmak için KOBİ kredisi sayfamızı ziyaret edin. 

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK): 

Ordu personeline kredi vermekte olan kuruluştur. Bu kuruluşun birçok faaliyet alanı bulunmakla beraber üyelerine kredi finansmanı da sağlamaktadır. Üyesi olanlar; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı Mensupları ve Kanun’da belirtilen sivillerdir.

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN):

İLKSAN, yasa ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurulmuş olan bir sandıktır. Bu kuruluş ilkokul öğretmenleri arasında yardımlaşmayı sağlamak amacıyla kurulmuştur. Sandığın gelirleri, ilkokul öğretmenlerinin maaşlarından yapılan kesintiler ile oluşmaktadır. İlksan üyelerinin almış olduğu paraya “ikraz” denmektedir. İkraz talebinde bulunmak için çeşitli şartları yerine getirmek gerekir. İkraz üst limiti 25.000 TL olup üyenin yaşı ile sigorta süresi toplamı 65 yaşını geçmemelidir.

Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN):

Polisler arasında yardımlaşma ve dayanışmayı artırmak amacıyla kurulmuştur. Üyelerinden aylık olarak belirli bir ücret kesintisi yapılmaktadır. Bu kuruluş, belirli ihtiyaçlar için kredi desteği de sağlamaktadır. Bankadaki kredi türleri gibi farklı kredi türleri bulunmaktadır. Ortaklık süresine göre kredi miktarı değişmekle birlikte en düşük vade 6 ay; en yüksek vade 48 ay ile sınırlıdır. Bu vade miktarı, kredi türü konut olduğu zaman 60 aya kadar çıkmaktadır. 

DD Mortgage:

Türkiye’de kurulan ilk konut finansman şirketidir. Anlaşmalı konut projeleri ve konut kredileri başvurularına yanıt veren bir kuruluştur. Farklı ödeme seçenekleri ile kişiye özel yapılandırma imkânı sağlamaktadır. 

Volkswagen Doğuş Finans (VDF):

Volkswagen Doğuş Finans, VW Grup markaları olan VW Binek Araç, VW Ticari Araç, Audi, SEAT, Skoda, Porsche, Bentley, Lamborghini ve Scania marka araçların finansmanını yapan bir finansman kuruluşudur. Ayrıca, Doğuş Grubu’nun 2. El araç alım-satım ve takas markası olan DOD bünyesindeki ikinci el araçlar için araç kredisi de sunmaktadır. Sadece araç finansmanı sağlayan kuruluş, müşterilerine çeşitli ödeme planları ile hizmet vermektedir.

Kuyumcular ve Beyaz Eşya Satan Bayiler:

Bazı köklü kuyumcu firmaları, senet karşılığı borç para veya değerli maden verebilmektedir. Aynı şekilde senet karşılığı bir beyaz eşya alımı da yapılabilinir. Bu yöntemlerle elinizdeki ürünü satarak nakit ihtiyacınızı dolaylı bir şekilde karşılayabilirsiniz. Ancak bu tarz uygulamalar çok tavsiye edilmemektedir. Ürünü sattıktan sonra nakit ihtiyacınızı karşılamış olacaksınız ancak ödenmesi gereken senetlerinizi unutmamalısınız. Eğer uzun vadeli bir borçlanma içine girip mali açıdan sıkıntı yaşarsanız sizi zor günler bekleyebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca bu uygulamalardan kaçınmaya çalışın.

Yasal olmayan kurumlar:

Ülkemizde geçmişten bugüne kadar derin bir sorun haline gelen tefecilik, önlenmeye çalışılsa da hala devam etmektedir. Yasal olmayan bu sistem üzerinden finansman ihtiyacınızı karşıladığınız zaman çok yüksek faiz oranlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tarz yerlerde senet veya sözleşme üzerinden kredi kullandırımı yapılmaktadır. Bu kişi ve kurumlardan işlem yapan birçok kişi büyük mağduriyetler yaşamıştır. Bununla birlikte kredi taleplerini karşıladığını belirten ve güven vermeyen bazı tüzel kuruluşlar da birçok kişiyi dolandırmıştır. Bu yüzden kredi kullanmak istediğiniz zaman iyi bir araştırma yapmalı ve bu tarz uygulamalar ile finansman ihtiyacınızı karşılamaktan kaçınmalısınız. Aksi halde birçok sorun ile karşılaşabilirsiniz.

Banka mı Diğer Kurumlar mı?

Yukarıda bahsettiğimiz birçok kurum ve kuruluş üzerinden kredi taleplerinizi karşılamanız mümkün. Eğer belirli bir sektör çalışanı iseniz, bu sektörün bağlı olduğu kurumlar aracılığı ile daha cazip faiz oranları ve ödeme seçenekleriyle kredi kullanmanız sizin için yararlı olacaktır. 

Banka harici diğer kurumlar, genellikle kredi notunu göz ardı ettiği için bankacılık geçmişi olumsuz olan kişilere göre daha avantajlı bir seçenek haline gelmektedir. Bu kurumlar aracılığı ile kredi ihtiyacınızı karşılamadan önce detaylı bir araştırma yapmanızı öneririz. İşlem yapacağınız kurumun güvenilir ve kurumsal bir yer olup olmadığını araştırmanız daha sonra yaşanması muhtemel sıkıntıların önüne geçecektir.  

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.