HesapKurdu logo

En İyi Kredi Nasıl Bulunur?

Güncelleme: 28.12.2022
Yayımlama: 28.11.2017
Paylaş
İçindekiler
  • Vade ve tutar net olarak belirlenmeli
  • Bankalar karşılaştırılmalı
  • Kredi notuna göre banka tercih edilmeli
  • İndirimli teklifler araştırılmalı

Kredi Tutarı ve Vadesi Net Olarak Belirlenmeli

En iyi krediyi veren bankayı bulmak için öncelikle çekilecek kredi tutarı ve vadesi net olarak belirlenmeli. Çekilecek kredi tutarı için tüm masraflar hesaba katılmalı, vade hesaplaması ise aylık gelire göre yapılmalı. Aylık gelire göre de hesaplama yaparak ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

Bankaların Gelire Göre Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bankaların gelir hesaplaması için uyguladığı standart bir yöntem yok. Ancak çoğu banka hesaplamasını aylık gelirin yarısının aylık kredi tutarını geçmemesi şeklinde yapıyor. Yani kredi başvurusunda bulunan kişinin aylık kayıtlı geliri 4 bin TL ise en fazla 2 bin TL aylık kredi taksiti ödeyebilir şeklinde bir hesaplama yapılıyor. Ayrıca bu hesaplamaya mevcut kredi taksitleri de dâhil ediliyor ve konut kredisi hesaplamasında aynı ikamette bulunan aile bireylerinin gelirleri de değerlendirmeye alınıyor. Güncel faiz oranlarına ile bu hesaplamayı yapmak için ne kadar kredi alabilirim hesaplama aracımızı kullanın. 

Kredi Notu Düşük Olanlar Daha Esnek Bankaları Tercih Etmeli

Banka
Evrak
Kefil
Kredi Limiti

Aktif Bank (N Kolay Kredi)
Talep edilmiyor
İstenmiyor
30.000 TL
N Kolay Kredi İncele
CEPTETEB
Talep edilmiyor
İstenmiyor
30.000 TL
CEPTETEB Kredi İncele
Enpara.com
Talep edilmiyor
İstenmiyor
30.000 TL
Enpara Kredi İncele
ING Bank E-Kredi
Değerlendirme sonucu istenebiliyor
İstenmiyor
30.000 TL
ING E-Kredi İncele

Tablomuzda belirtmiş olduğumuz banklar tamamen online olarak evraksız ve kefilsiz olarak ihtiyaç kredisi veriyor. Ayrıca kredi notu değerlendirmelerinde diğer bankalara nispeten daha esnek bir yapıya sahipler.

Bankaların Kredi Teklifleri Karşılaştırması

Kredi ürünlerine göre 20 banka içerisinden en uygun teklif sunan bankalar aşağıdaki tablolarda mevcut. Tablolar bankaların kredi tekliflerine göre günlük olarak güncelleniyor. Öte yandan tüm bankaların faiz oranlarını görmek istiyorsanız kredi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.  

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

Konut kredisi bankanın görevlendiği gayrimenkul değerleme uzmanının (konut eksperinin) belirlediği değerin en fazla %80’ine kadar kullanılabiliyor.

En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

Taşıt kredisi aracın fatura veya kasko bedelinin 50 bin TL'ye kadar olan kısmı için %70, 50 bin TL üzerinden olan kısmı için ise %50 olarak hesaplanıyor. Örneğin 100 bin TL tutarında bir taşıt alınması durumunda en fazla 60 bin TL taşıt kredisi kullanılabiliyor.

Banka Karşılaştırmalarında Maliyet Oranları Dikkate Alınmalı

Banka kredi ürünlerinin karşılaştırmaları aslında faiz oranı üzerinden değil maliyet oranı üzerinden yapılmalıdır. Bunun nedeni maliyet oranının kredi için katlanılan tahsis ücreti, vergiler, ipotek ve sigorta masraflarının faiz oranına dâhil edilerek hesaplanmasıdır. Yani sonuç olarak kredi maliyet oranı üzerinden bir karşılaştırma tüm maliyete göre yapılır ve faiz oranının kullanıcıyı yanıltmasını engeller. Ayrıca tüm kredi karşılaştırma sayfalarımızdan bankaları maliyet oranlarına göre kıyaslayabilirsiniz.

Kredi Başvurusunda Bankaların İstediği Belgeler

Özel Sektör Çalışanı
Kamu Çalışanı
Emekli
Vergi Levhalı
Nüfus cüzdanı
Nüfus cüzdanı
Nüfus cüzdanı
Nüfus cüzdanı
Maaş bordrosu
Maaş bordrosu
Emekli aylık dökümü
Güncel vergi levhası
SGK dökümü
İkamet belgesi
İkamet belgesi
İmza sirküsü
İkamet belgesi
Varsa ek gelir belgesi
Varsa ek gelir belgesi
Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü


Bilanço ve gelir tablosu
Varsa ek gelir belgesi


Ticaret sicil gazetesiVarsa ek gelir belgesi

*Tablodaki belgelere ek olarak konut kredisi başvurusunda tapu fotokopisi, taşıt kredisi başvurusunda ise araç ruhsatı veya faturası isteniyor. Öte yandan başvurulan banka ile çalışma durumunu göre tablodaki bazı belgeler istenmeyebilir ya da ek belgeler talep edilebilir. Bu konuda daha detaylı bilgi için kredi için gerekli evrak yazımızı inceleyin. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.