Balon Ödemeli Kredi

Yayımlama: 25.08.2016 Güncelleme: 30.12.2020

Balon Ödemeli Kredi Nedir?

Balon ödemeli kredi, her ay ödenecek olan kredi taksitlerinin daha uygun limitlerde olduğu ve son taksitte toplu ödeme ile tüm borcun kapatılabileceği kredi ödeme seçeneğidir.

Örnek olarak;

Belirli faiz oranıyla alınan kredinin, normal şartlarda aylık taksiti 1.000 TL ise balon ödeme ile aylık taksit miktarı 600 TL olabilir, geriye kalan aylık 400 TL'lik açık son taksitte toplu olarak ödenebilir. Bu ödeme şekli kişiye orta vadede birçok yatırım imkanı da sağlamaktadır.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

100.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 207.737 TL
Faiz Oranı %1,39
Aylık Taksit 1.718 TL
Toplam Maliyet 208.689 TL
Faiz Oranı %1,40
Aylık Taksit 1.725 TL
Toplam Maliyet 207.840 TL
Faiz Oranı %1,39
Aylık Taksit 1.718 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele


 İstediğiniz tutar ve vadeye göre ödeme planınızı kredi ödeme planı sayfamızdan anında oluşturun. 


Balon Ödemenin Farklılıkları

Balon ödeme, kredi ödeme seçeneklerinin birçoğunda olduğu gibi sabit faizdir. Diğer ödeme seçeneklerine göre en önemli farkı; vadelerde ciddi ödeme kolaylığı sağlayarak, aylık ödemelerden kısılan miktarın son takside yüklemesidir. Bu sayede her ay düzenli olarak ödenecek kredi borcundan kısarak, başka alternatif yatırımlar yapılabilir.

Balon ödemeli kredi ile ilgili detaylı bir örnek incelemek isterseniz, esnek veya balon ödeme planı nedir sayfamızı inceleyin.

Balon Ödemenin Avantaj ve Dezavantajları

Bütçeye uygun olarak planlanan ödeme seçeneğine göre; son vadede yapılacak toplu ödemenin kişiye sağlayacağı birçok avantaj bulunmaktadır. Maaşın artmasını ya da verilen borç paranın geri dönüşünü beklemeden bu ödeme seçeneği ile hemen yeni bir ev veya yeni bir taşıt sahibi olunabilir. Aynı zamanda kredi için verilen uygun ödemeler sayesinde elde kalan para orta vadede alternatif yatırım seçeneklerinde değerlendirilebilir.

Bu ödeme seçeneği özellikle yatırımcıların bütçeleri için uygun görülen bir türlerden biridir. Ancak tabi ki bütçeye uygun kredi miktarına ve ödeme seçeneğine karar verilmediği takdirde zor durumda kalınabilir. Örneğin; balon ödemeli kredilerde, son vadede ödenmesi gereken toplu miktarın zamanında ödenememesi kredi sahibine sıkıntılar yaşatabilir. Bu nedenle, bütçeye uygun kredi miktarına ve ödeme planına doğru karar vermek önemlidir.

Kredimi Borcumu Ödeyemezsem

2015 yılında yürürlüğe giren Tüketici Kredisi Yönetmeliğine göre birbirini izleyen iki taksit ödemenizin yapılmaması durumunda, bankalar kredi taksitlerini iptal etme ve kredinin tamamını tüketiciden talep etme hakkına sahiptir. Genelde bankalar bu hakkı kullanmadan önce kredi sahibinin üst üste üç taksit ödemesi yapmamasını bekliyor ancak her an için takibi sıkılaştırma hakkına da sahiptir.

Kredi ödemelerinin gecikmesi durumunda ortaya çıkacak süreç hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, kredi ödemelerim gecikirse ne olur sayfamıza bakabilirsiniz.

Balon Ödeme ile Kredi Kullanmayı Kimler Tercih Eder?

Daha çok yatırımcıların tercih ettiği balon ödeme seçeneği, başka birçok kişiye de hitap etmektedir. Elinde para tutmak isteyenlerin, daha sonra gelecek toplu parasını beklemeden ev ve taşıt sahibi olmak isteyenlerin, emekli ikramiyesi ile ev almak isteyenlerinde tercih ettiği bir kredi ödeme seçeneğidir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

İhtiyaç Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et