HesapKurdu logo

Balon Ödemeli Kredi

Güncelleme: 24.01.2023
Yayımlama: 25.08.2016
Paylaş
İçindekiler

Balon Ödemeli Kredi Nedir?

Balon ödemeli kredi, her ay ödenecek olan kredi taksitlerinin daha uygun limitlerde olduğu ve son taksitte toplu ödeme ile tüm borcun kapatılabileceği kredi ödeme seçeneğidir.

Örnek olarak;

Belirli faiz oranıyla alınan kredinin, normal şartlarda aylık taksiti 1.000 TL ise balon ödeme ile aylık taksit miktarı 600 TL olabilir, geriye kalan aylık 400 TL'lik açık son taksitte toplu olarak ödenebilir. Bu ödeme şekli kişiye orta vadede birçok yatırım imkanı da sağlamaktadır.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı

Enpara.com

Kredi Kartı

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı!

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı! Dijital platformlarda yaptığınız harcamaların %50’si bizden!

Akbank Kredi Kartı

Akbank

Axess

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.5

İlk Yıl kart aidatı yok!

Axess’e ilk kez başvuranlara özel %0 faizli 10.000 TL Taksitli Avans imkanı!

QNB Finansbank Kredi Kartı

QNB Finansbank

CardFinans GO

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Dijitalin Aidat Ödetmeyen Kartı CardFinans GO

Ömür boyu kredi kartı ücreti yok!

Balon Ödemenin Farklılıkları

Balon ödeme, kredi ödeme seçeneklerinin birçoğunda olduğu gibi sabit faizdir. Diğer ödeme seçeneklerine göre en önemli farkı; vadelerde ciddi ödeme kolaylığı sağlayarak, aylık ödemelerden kısılan miktarın son takside yüklemesidir. Bu sayede her ay düzenli olarak ödenecek kredi borcundan kısarak, başka alternatif yatırımlar yapılabilir.

Balon ödemeli kredi ile ilgili detaylı bir örnek incelemek isterseniz, esnek veya balon ödeme planı nedir sayfamızı inceleyin.

Balon Ödemenin Avantaj ve Dezavantajları

Bütçeye uygun olarak planlanan ödeme seçeneğine göre; son vadede yapılacak toplu ödemenin kişiye sağlayacağı birçok avantaj bulunmaktadır. Maaşın artmasını ya da verilen borç paranın geri dönüşünü beklemeden bu ödeme seçeneği ile hemen yeni bir ev veya yeni bir taşıt sahibi olunabilir. Aynı zamanda kredi için verilen uygun ödemeler sayesinde elde kalan para orta vadede alternatif yatırım seçeneklerinde değerlendirilebilir.

Bu ödeme seçeneği özellikle yatırımcıların bütçeleri için uygun görülen bir türlerden biridir. Ancak tabi ki bütçeye uygun kredi miktarına ve ödeme seçeneğine karar verilmediği takdirde zor durumda kalınabilir. Örneğin; balon ödemeli kredilerde, son vadede ödenmesi gereken toplu miktarın zamanında ödenememesi kredi sahibine sıkıntılar yaşatabilir. Bu nedenle, bütçeye uygun kredi miktarına ve ödeme planına doğru karar vermek önemlidir.

Kredimi Borcumu Ödeyemezsem

2015 yılında yürürlüğe giren Tüketici Kredisi Yönetmeliğine göre birbirini izleyen iki taksit ödemenizin yapılmaması durumunda, bankalar kredi taksitlerini iptal etme ve kredinin tamamını tüketiciden talep etme hakkına sahiptir. Genelde bankalar bu hakkı kullanmadan önce kredi sahibinin üst üste üç taksit ödemesi yapmamasını bekliyor ancak her an için takibi sıkılaştırma hakkına da sahiptir.

Kredi ödemelerinin gecikmesi durumunda ortaya çıkacak süreç hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, kredi ödemelerim gecikirse ne olur sayfamıza bakabilirsiniz.

Balon Ödeme ile Kredi Kullanmayı Kimler Tercih Eder?

Daha çok yatırımcıların tercih ettiği balon ödeme seçeneği, başka birçok kişiye de hitap etmektedir. Elinde para tutmak isteyenlerin, daha sonra gelecek toplu parasını beklemeden ev ve taşıt sahibi olmak isteyenlerin, emekli ikramiyesi ile ev almak isteyenlerinde tercih ettiği bir kredi ödeme seçeneğidir.


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.