Balon Ödemeli Kredi

Güncelleme: 09.04.2021 Yayımlama: 25.08.2016 | Okuma Süresi: 2 dk.

Balon Ödemeli Kredi Nedir?

Balon ödemeli kredi, her ay ödenecek olan kredi taksitlerinin daha uygun limitlerde olduğu ve son taksitte toplu ödeme ile tüm borcun kapatılabileceği kredi ödeme seçeneğidir.

Örnek olarak;

Belirli faiz oranıyla alınan kredinin, normal şartlarda aylık taksiti 1.000 TL ise balon ödeme ile aylık taksit miktarı 600 TL olabilir, geriye kalan aylık 400 TL'lik açık son taksitte toplu olarak ödenebilir. Bu ödeme şekli kişiye orta vadede birçok yatırım imkanı da sağlamaktadır.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Balon Ödemenin Farklılıkları

Balon ödeme, kredi ödeme seçeneklerinin birçoğunda olduğu gibi sabit faizdir. Diğer ödeme seçeneklerine göre en önemli farkı; vadelerde ciddi ödeme kolaylığı sağlayarak, aylık ödemelerden kısılan miktarın son takside yüklemesidir. Bu sayede her ay düzenli olarak ödenecek kredi borcundan kısarak, başka alternatif yatırımlar yapılabilir.

Balon ödemeli kredi ile ilgili detaylı bir örnek incelemek isterseniz, esnek veya balon ödeme planı nedir sayfamızı inceleyin.

Balon Ödemenin Avantaj ve Dezavantajları

Bütçeye uygun olarak planlanan ödeme seçeneğine göre; son vadede yapılacak toplu ödemenin kişiye sağlayacağı birçok avantaj bulunmaktadır. Maaşın artmasını ya da verilen borç paranın geri dönüşünü beklemeden bu ödeme seçeneği ile hemen yeni bir ev veya yeni bir taşıt sahibi olunabilir. Aynı zamanda kredi için verilen uygun ödemeler sayesinde elde kalan para orta vadede alternatif yatırım seçeneklerinde değerlendirilebilir.

Bu ödeme seçeneği özellikle yatırımcıların bütçeleri için uygun görülen bir türlerden biridir. Ancak tabi ki bütçeye uygun kredi miktarına ve ödeme seçeneğine karar verilmediği takdirde zor durumda kalınabilir. Örneğin; balon ödemeli kredilerde, son vadede ödenmesi gereken toplu miktarın zamanında ödenememesi kredi sahibine sıkıntılar yaşatabilir. Bu nedenle, bütçeye uygun kredi miktarına ve ödeme planına doğru karar vermek önemlidir.

Kredimi Borcumu Ödeyemezsem

2015 yılında yürürlüğe giren Tüketici Kredisi Yönetmeliğine göre birbirini izleyen iki taksit ödemenizin yapılmaması durumunda, bankalar kredi taksitlerini iptal etme ve kredinin tamamını tüketiciden talep etme hakkına sahiptir. Genelde bankalar bu hakkı kullanmadan önce kredi sahibinin üst üste üç taksit ödemesi yapmamasını bekliyor ancak her an için takibi sıkılaştırma hakkına da sahiptir.

Kredi ödemelerinin gecikmesi durumunda ortaya çıkacak süreç hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, kredi ödemelerim gecikirse ne olur sayfamıza bakabilirsiniz.

Balon Ödeme ile Kredi Kullanmayı Kimler Tercih Eder?

Daha çok yatırımcıların tercih ettiği balon ödeme seçeneği, başka birçok kişiye de hitap etmektedir. Elinde para tutmak isteyenlerin, daha sonra gelecek toplu parasını beklemeden ev ve taşıt sahibi olmak isteyenlerin, emekli ikramiyesi ile ev almak isteyenlerinde tercih ettiği bir kredi ödeme seçeneğidir.


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et