HesapKurdu logo

Deprem Çantasında Neler Olmalı?

Güncelleme: 19.09.2022
Yayımlama: 30.05.2022
Paylaş
İçindekiler

Türkiye nüfusunun büyük bir bölümü yüksek derecede deprem riski olan bölgelerde yaşamaktadır. Bu sebeple toplumun deprem öncesi, anı ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilinçlenmesi oldukça önemlidir. Deprem öncesinden yapılması gerekenlerden biri de bir deprem çantası hazırlamaktır. Deprem çantasında, deprem sonrasında yaklaşık 72 saatlik sürede ekipler tarafından kurtarılana kadar hayatta kalmanızı sağlayacak malzemeler bulunmalıdır. Deprem çantasında olması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yiyecek: Su kaybını önleyen, karbonhidrat ve vitamin açısından zengin, yüksek kalorili ve uzun süre bozulmadan dayanabilen yiyecekler (konserve vb.)
 • İlaç: Özellikle kronik bir rahatsızlığı olan bireylerin sürekli kullanması gereken ilaçların yedek kutuları
 • Tüm aileye yetecek kadar su
 • Önemli evrakların fotokopileri: Kimlik belgesi, pasaport, ehliyet, evcil hayvanınızın karnesi gibi önemli evrakların fotokopileri
 • Giyecek: İklim şartlarına göre, özellikle sizi kuru ve sıcak tutacak giyisiler
 • Hijyen malzemeleri: Hijyenik ped, bebek bezi, sabun, tuvalet kağıdı, ıslak mendil vb.
 • İlk yardım çantası
 • Uyku tulumu ya da battaniye
 • Düdük
 • Para
 • Pilli el feneri (yüksek ömürlü piller tercih edilmeli)
 • Pilli radyo (yüksek ömürlü piller tercih edilmeli)
 • Yedek pil
 • Çakı, makas

Deprem Çantasını Nereye Koymalısınız?

Deprem çantası, deprem anında kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yerde olmalıdır. Aksi taktirde binayı terk edebileceğiniz sürede deprem çantasına ulaşmak için zaman kaybedebilirsiniz. Deprem ile ne zaman ve nerede karşılaşılacağı belli olmadığı için deprem çantası sadece evde değil, mümkünse iş yerinde ve okulda da yine kolay erişilebilir bir yerde bulundurulmalıdır.  

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Deprem çantasına yalnızca deprem sonrasında hayatta kalmanıza yardımcı olabilecek ve kurtarıldıktan sonra ihtiyacınız olabilecek en gerekli malzemeleri koymalısınız. Bir sırt çantasına ihtiyaç duyabileceğiniz tüm malzemeleri sığdırabilirsiniz. Evde yaşayan bireylerin özel durumları da deprem çantası hazırlanırken göz önünde bulundurulmalıdır. Bebekler, yaşlılar, engelli bireyler ya da evcil hayvanların deprem sonrasında ihtiyaç duyabileceği şeyler de standart malzemelerin yanı sıra çantada olmalıdır. 

Deprem Anında Ne Yapılmalı?

Deprem anında paniklememek çok önemlidir. Sabitlenmemiş eşyalardan, cam ve balkonlardan uzak durulmalı ve kesinlikle asansör kullanılmamalıdır. Merdivenlere koşulmamalı, sağlam bir masa veya sandık gibi sabit bir eşyanın yanına çömelerek hayat üçgeni pozisyonunda sarsıntının geçmesi beklenmelidir. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.