İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Sigortası

Güncelleme: 18.10.2021 Yayımlama: 27.03.2019 | Okuma Süresi: 4 dk.

İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Sigortası Nedir?

Tam adı, Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluk Sigortası’dır. Sigortalanan taşıtın kusurlu bulunduğu trafik kazası sonucunda “üçüncü kişilere” verdiği maddi ve bedeni zararlar sonucunda tazminat taleplerinin zorunlu trafik sigortası teminat limitlerinin üzerinde kalan kısmını, sigorta poliçesinde yazılı şart ve limitler dâhilinde teminat altına alır. Manevi tazminat talepleri de sigorta poliçesinde yer alması durumunda belirtilen limitler dâhilinde teminat altına alınabilir. 

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Zorunlu mu?

Hayır, İhtiyarı Mali Mesuliyet sigortası zorunlu değildir. İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası, zorunlu trafik sigortasına veya kasko poliçesine eklenebilecek ek bir teminat biçimidir. 


Kasko Sigortası Fiyatları - 23 Ocak 2022

İstanbul 3525 TL
Ankara 2848 TL
Diğer İller 2726 TL
İstanbul 4264 TL
Ankara 3789 TL
Diğer İller 3598 TL
İstanbul 5124 TL
Ankara 4366 TL
Diğer İller 4018 TL

Tüm Kasko Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Neden İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Yaptırılır?

İhtiyarı Mali Mesuliyet Sigortası, araç sahibinin üçüncü kişilere vereceği maddi zararları veya bedensel zararları karşılar. Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortasının limitlerinin yetmediği durumlarda olası bir kaza olursa karşı tarafa verilen zararları karşılar.

İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Nedir, Ne İşe Yarar?
İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Nedir, Ne İşe Yarar?

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

 • Maddi ve fiziksel zararları trafik sigortasının yetmediği zamanlarda karşılayan İMM Sigortası, sigortalıyı haklı taleplere karşı olduğu gibi yersiz ve aşırı taleplere karşı da korur. 
 • İMM sigortası, Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. 
 • Genel şartları arasında manevi tazminatlar da eklenebilir. Manevi hasarların ölçümü zor olduğundan, güvence ayrıca teminatta belirtilmelidir. 

Manevi teminatın eklendiği sigortalarda aylık ücretlerde belirgin farklılıklar görülmektedir. İMM sigortasının kapsamında olan haller, sigortalıya sigortacı tarafından detaylıca aktarılmalıdır.  Manevi tazminat ödemesi hakkında detaylı bilgiyi trafik sigortası manevi tazminat öder mi sayfamızdan edinin.

Almayı düşündüğünüz ya da sahip olduğunuz aracın hasar durumunu nasıl öğrenebileceğinizi plakadan araç hasar kaydı sorgulama yazımızdan öğrenin.

İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı Nedir?

İhtiyarı Mali Mesuliyet sigorta teminatı, zorunlu trafik sigortası teminatlarından farklıdır. İhtiyari Mali Mesuliyet teminatıyla teminat altına alınan, 3. şahısların özellikle, maddi, bedensel ve manevi zararlarıdır. 

Zarar gören kişinin kazanç kaybı ile aracın onarım süresince kullanılmamasından doğan zararlar trafik poliçesi kapsamı dışındadır. Bu yüzden sadece maddi zarara sebebiyet verdiğiniz karşı tarafın zararını karşılamaktan ziyade, sizin zarar verdiğiniz araçtaki hasarın büyüklüğüne bağlı olarak araçta (ticari araç ise) kazanç kaybı ve buna ek olarak aracın onarımı süresince araçtan mahrum kalma zararı doğmuş ise, bu zararı İMM poliçeniz karşılayacaktır. 

Kasko sigortası çeşidi olarak düşünülen tamamlayıcı trafik sigortası hakkında detaylı bilgi almak için tamamlayıcı trafik sigortası sayfamızı ziyaret edin.

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol


İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasından Nasıl Yararlanırım?

 • Sigortalı, zorunlu trafik sigortasının karşılamadığı herhangi bir kaza durumunun gerçekleşmesi halinde, en geç beş iş günü içerisinde durumu sigorta şirketine bildirmelidir. 
 • Sigortalı değilmişçesine gerekli kurtarma ve koruma tedbirlerini almalı, yaşanan tüm olayları eksiksiz bir şekilde sigorta şirketine aktarmalıdır. 
 • Hasar halinde, hasar gören parça, onarımı mümkün değilse veya eşdeğeri parça ile değiştirilme imkânı yok ise yenisi ile değiştirilir. 
 • Zincirleme kazalarda, İhtiyari Mali Mesuliyet araç başına teminat verir. Motorlu araç kazalarından doğan zararların tazminine ilişkin talepler, zarar görenin, zarar ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yıl ve herhalde, kaza gününden başlayarak on yıl içinde zamanaşımına uğrar.

Kasko hasar ödemesi nasıl yapılır öğrenmek için kasko sigortası hasar ödemesi yazımızı ziyaret edin.

İhtiyari Mali Mesuliyet Dışında Kalan Haller

Aşağıda yazılı haller, İhtiyarı Mali Mesuliyet teminatı dışında kalan kısımlardır: 

 1. Sigortalının kendisinin uğrayacağı zararlar.
 2. Aracı sevk ve idare edenin, aracı sevk ve idare ederken uğrayacağı zararlar dolayısıyla ileri sürülen talepler.
 3. Araç sahibi ile işleteni arasındaki ilişkide araca gelen zararlar dolayısıyla ileri sürülen talepler.
 4. Poliçede gösterilen aracın ve bu araç ile taşınan malların (yolcu bagajı ve benzeri eşya teminat dahilindedir) veya çekilen şeylerin bozulması zarar ve ziyan uğraması yüzünden ileri sürülen talepler.
 5. Çalınan veya gasp edilen aracın sebep olduğu ve Karayolları Trafik Kanunu'na göre işletenin sorumlu olmadığı zararlar ile aracın çalındığını ve/veya gasp edildiğini bilerek binen yolcuların zarara uğramaları nedeniyle ileri sürülen talepler
 6. Sürat yarışlarına iştirak ve yarış güzergahında yapılan antrenmanlar sırasında meydana gelebilecek zarar ve ziyan nedeniyle ileri sürülen talepler.
 7. Aracın gözetim, onarım, bakım, alım-satım, araçta değişiklik yapılması amacı ile veya benzeri bir amaçla faaliyette bulunan teşebbüslere bırakılmasından sonra aracın sebep olduğu zararlara ilişkin her türlü talepler.
 8. Patlayıcı ve parlayıcı maddeler taşınması (yedek akaryakıt hariç) sebebiyle meydana gelen zarar ve ziyanlardan dolayı ileri sürülen talepler.
 9. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nda belirtilen terör eylemlerinde ve bu eylemlerden doğan sabotajda kullanılan araçların neden olduğu durumlar.

Kaynak:

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et