İhtiyari Mali Mesuliyet Nedir?

Yayımlama: 27.03.2019 Güncelleme: 21.07.2020

Günlük hayatta yapılan kusurlu trafik kazalarında karşı tarafa verilen zarar zaman zaman trafik sigortası limitini aşabilmektedir. Bu yetersizlik durumu maddi olarak karşımıza çıksa da bazı durumlarda hayati konularda da geçerli olabilmektedir. 

Bu gibi durumlarla karşılaştığımızda ortaya çıkacak hasarı kusurlu kişi yerine Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM) karşılığında sigorta şirketi karşılayacaktır. Kısaca, İhtiyari Mali Mesuliyet bir sigorta türüdür ve isteğe bağlı bir ek teminat olarak kategorize edilmektedir. 

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Ne İçin Yapılır?

Sigorta sahiplerinin isteğine bağlı olarak yapılan İhtiyarı Mali Mesuliyet Sigortası, araç sahibinin üçüncü kişilere vereceği zarar hakkındadır. Üçüncü kişilere verilen maddi veya bedensel zararların zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanmayacak hasarlarını karşılar ve bu teminat ek teminat olarak motorlu kara taşıtları için geçerli olmaktadır. 

Zorunlu trafik sigortalarının karşı tarafta karşılayamadığı bazı hasarları karşılayan, kapsamı aşan tutarını tazmin eden İhtiyarı Mali Mesuliyet sigortası, zorunlu trafik sigortasının yetmediği durumlarda devreye giren hayat kurtarıcı sigorta çeşididir. 

İhtiyari Mali Mesuliyet sigortası; sigortalıyı sigorta süresi boyunca, 

 • Üçüncü şahısların ölmesi, yaralanması veya sıhhatinin bozulmuş olması,
 • Üçüncü şahıslara ait mallarda meydana gelebilecek zarar ve ziyanlar için kendisine karşı ileri sürülebilecek zarar ve ziyan taleplerinin neticelerine karşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuki sorumluluğa ilişkin mevzuat hükümleri çerçevesinde ve poliçede tespit edilecek meblağlara kadar temin eder.
Trafik Sigortası FiyatlarıKasko Sigortası Fiyatları

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Kasko poliçesine ek olarak yaptırılan İMM sigortası, Zorunlu Trafik Sigorta’sının sınırları dışında kalan durumlardan doğacak olan hasarların, poliçe de yazılı durumlara kadar olan teminatını sağlar. Maddi ve fiziksel zararları trafik sigortasının yetmediği zamanlarda karşılayan İMM Sigortası, sigortalıyı haklı taleplere karşı olduğu gibi yersiz ve aşırı taleplere karşı da korur. 

İMM sigortası, Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. İMM sigortası genel şartları arasında manevi tazminatlar da eklenebilir. Manevi hasarların ölçümü zor olduğundan, güvence ayrıca teminatta belirtilmelidir. 

Manevi teminatın eklendiği sigortalarda aylık ücretlerde belirgin farklılıklar görülmektedir. İMM sigortasının kapsamında olan haller, sigortalıya sigortacı tarafından detaylıca aktarılmalıdır.  Manevi tazminat ödemesi hakkında detaylı bilgiyi trafik sigortası manevi tazminat öder mi sayfamızdan edinin.

Almayı düşündüğünüz ya da sahip olduğunuz aracın hasar durumunu nasıl öğrenebileceğinizi Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama yazımızdan öğrenin.

İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı Nedir?

İhtiyarı Mali Mesuliyet sigorta teminatı, zorunlu trafik sigortası teminatlarından farklıdır. İhtiyari Mali Mesuliyet teminatıyla teminat altına alınan, 3. şahısların özellikle, maddi, bedensel ve manevi zararlarıdır. 

Zarar gören kişinin kazanç kaybı ile aracın onarım süresince kullanılmamasından doğan zararlar trafik poliçesi kapsamı dışındadır. Bu yüzden sadece maddi zarara sebebiyet verdiğiniz karşı tarafın zararını karşılamaktan ziyade, sizin zarar verdiğiniz araçtaki hasarın büyüklüğüne bağlı olarak araçta (ticari araç ise) kazanç kaybı ve buna ek olarak aracın onarımı süresince araçtan mahrum kalma zararı doğmuş ise, bu zararı İMM poliçeniz karşılayacaktır. 

Kasko sigortası çeşidi olarak düşünülen tamamlayıcı trafik sigortası hakkında detaylı bilgi almak için tamamlayıcı trafik sigortası sayfamızı ziyaret edin.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasından Yararlanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

 • Sigortalı, zorunlu trafik sigortasının karşılamadığı herhangi bir kaza durumunun gerçekleşmesi halinde, en geç beş iş günü içerisinde durumu sigorta şirketine bildirmelidir. 
 • Sigortalı değilmişçesine gerekli kurtarma ve koruma tedbirlerini almalı, yaşanan tüm olayları eksiksiz bir şekilde sigorta şirketine aktarmalıdır. 
 • Hasar halinde, hasar gören parça, onarımı mümkün değilse veya eşdeğeri parça ile değiştirilme imkânı yok ise yenisi ile değiştirilir. 
 • Zincirleme kazalarda, İhtiyari Mali Mesuliyet araç başına teminat vermektedir. Motorlu araç kazalarından doğan zararların tazminine ilişkin talepler, zarar görenin, zarar ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yıl ve herhalde, kaza gününden başlayarak on yıl içinde zamanaşımına uğrar.

Kasko sigortası hasar ödemesi hakkında detaylı bilgi için ilgili sayfayı ziyaret edin.

İhtiyari Mali Mesuliyet Dışında Kalan Haller

Aşağıda yazılı haller, İhtiyarı Mali Mesuliyet teminatı dışında kalan kısımlardır. Bunlar;

 1. Sigortalının kendisinin uğrayacağı zararlar,
 2. Aracı sevk ve idare edenin, aracı sevk ve idare ederken uğrayacağı zararlar dolayısıyla ileri sürülen talepler,
 3. Araç sahibi ile işleteni arasındaki ilişkide araca gelen zararlar dolayısıyla ileri sürülen talepler,
 4. Poliçede gösterilen aracın ve bu araç ile taşınan malların (yolcu bagajı ve benzeri eşya teminat dahilindedir) veya çekilen şeylerin bozulması zarar ve ziyan uğraması yüzünden ileri sürülen talepler,
 5. Çalınan veya gasp edilen aracın sebep olduğu ve Karayolları Trafik Kanunu'na göre işletenin sorumlu olmadığı zararlar ile aracın çalındığını ve/veya gasp edildiğini bilerek binen yolcuların zarara uğramaları nedeniyle ileri sürülen talepler,
 6. Sürat yarışlarına iştirak ve yarış güzergahında yapılan antrenmanlar sırasında meydana gelebilecek zarar ve ziyan nedeniyle ileri sürülen talepler,
 7. Aracın gözetim, onarım, bakım, alım-satım, araçta değişiklik yapılması amacı ile veya benzeri bir amaçla faaliyette bulunan teşebbüslere bırakılmasından sonra aracın sebep olduğu zararlara ilişkin her türlü talepler,
 8. Patlayıcı ve parlayıcı maddeler taşınması (yedek akaryakıt hariç) sebebiyle meydana gelen zarar ve ziyanlardan dolayı ileri sürülen talepler.
 9. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nda belirtilen terör eylemlerinde ve bu eylemlerden doğan sabotajda kullanılan araçların neden olduğu ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre işletenin sorumlu olmadığı zararlar ile aracın terör eylemlerinde kullanıldığını veya kullanılacağını bilerek binen kişilerin zarara uğramaları nedeniyle ileri sürecekleri talepler, aracı terör ve buna bağlı sabotaj eylemlerinde kullanan kişilerin talepleridir.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Zorunlu Mudur?

İhtiyarı Mali Mesuliyet teminatı zorunlu bir teminat değildir. İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası, zorunlu trafik sigortasına veya kasko poliçesine eklenebilecek ek bir teminat biçimidir. 


Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et