Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 21.11.2023 Yayımlama: 04.04.2022 | Okuma Süresi: 4 dk.

*Ehliyet randevu süreci hakkında bilgi için ehliyet randevusu nasıl alınır, ehliyet parası için ehliyet harç ücretleri sayfamızı ziyaret edin.


Trafik Sigortası Fiyatları - 28 Kasım 2023

İstanbul 4355 TL
Ankara 4077 TL
Diğer İller 4027 TL
İstanbul 4426 TL
Ankara 4313 TL
Diğer İller 4097 TL
İstanbul 4927 TL
Ankara 4635 TL
Diğer İller 4304 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Ehliyet Yaşı Nedir?

Ehliyet yaşı, kişinin ehliyet sınıfına göre motorlu bir taşıtı kullanabilmesi ve sürücü belgesini alabilmesi için doldurması gerektiği yasal yaş sınırıdır. Her bir ehliyet sınıfı için minimum istenen ehliyet alma yaşı kanunlar ile açıkça belirtilmiş olup bu yaşın altındaki kişiler sürücü kursuna kayıt olamaz ve ehliyet sınavlarına giremezler. Ehliyet sınıfları ve şartları hakkında detaylı bilgi için ehliyet sınıfları yazımızı ziyaret edin. 

Ehliyet Kaç Yaşında Alınır?

A1 ve M sınıfı ehliyetler için yaş sınırı: 16

A2, B, BE, C1, C1E, F, G sınıfı ehliyetler için yaş sınırı: 18

A, B1 sınıfı ehliyetler için yaş sınırı: 20

C, CE, D1, D1E sınıfı ehliyetler için yaş sınırı: 21

D, DE sınıfı ehliyetler için yaş sınırı: 24

Ehliyet Yaş Sınırları

SınıfKullanma YetkisiYaş Şartı
MMotorlu Bisiklet16
A1125 cc’ye Kadar Motosiklet
16
A235 kw’yi Geçmeyen Motosiklet
18
A35 kw’yi Geçen Motosiklet
20
B14 Tekerli Motosiklet
20
BOtomobil ve Kamyonet
18
BERömorklu Otomobil ve Kamyonet
18
C17500 kg’a Kadar Kamyon ve Çekici
18
C1E
12000 KG’A Kadar Kamyon ve Çekici
18
CKamyon ve Çekici
21
CERömorklu Kamyon ve Çekici
21
D1Minibüs
21
D1E
Römorklu Minibüs
21
DMinibüs ve Otobüs
24
DERömorklu Minibüs ve Otobüs
24
FLastik Tekerlekli Traktör
18
Gİş Makinesi
18

Ehliyet Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Doldurduğunuz yıl, doğum tarihiniz ve bugünün tarihi arasında geçen tam yıl sayısıdır. Doldurduğunuz yaş ehliyet alma yaşınızı ifade eder. 2023 Ocak itibariyle 2005 yılı Ocak ayı ve öncesi doğanlar 18 yaşını doldurmuş sayıldığı için ehliyete başvurabilir. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 2500 TL
Yıllık Ücret 383 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 150 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
İş Bankası Maximum Temassız Kart
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 222 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı  sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Motor Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır?

Motor eliyet yaşı motor gücü ve kullanacakları motorun tekerlek sayısına göre değişir. 

  • M sınıfı ehliyet: Motorlu bisiklet olarak geçen iki, üç ya da dört tekerlekli motorlu araçları kullanacak kişilere verilir. M sınıfı ehliyeti almak için 16 yaşını doldurmak yeterlidir.
  • A1 sınıfı ehliyet: 125 santimetre küpü geçmeyen iki ve üç tekerlekli sepetli olanlara göre ve sepetsiz motosikleti kullanacaklara göre verilir. A1 ehliyet için yaş sınırı 16’dır. 
  • A2 sınıfı ehliyet: Adayların A2 sınıfı ehliyetini almaları için 18 yaşını dolmuş olmaları gerekir. Motor gücü 35 kilovatı geçmeyen sepetli ya da sepetsiz iki tekerlekli motor kullanacaklara verilir. Motor gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosiklet kullanacakların alması gereken ehliyet belgesidir.
  • A sınıfı ehliyet: A sınıf sürücü belgesini alabilmek için 20 yaşını doldurmanın yanında en az iki yıllık A2 sürücü belgesine sahip olmalıdır. Motor gücü15 kilovatı geçen üç tekerlekli ya da gücü 35 kilovatı geçen sepetli kullanacak olanlara verilir. Sepetsiz iki tekerlekli motosikleti kullanacak olanlara verilir.
  • B1 sınıfı ehliyet: B1 sınıfını alabilmek için 16 yaşını doldurmuş olma şartı bulunur. 15 kilovatı geçmeyen, araç ağırlığı 400 kg geçmeyen ve yük taşımacılığında 550 kg’ı geçmeyen dört tekerlekli motosiklet kullanıcılarına verilir. 

Ehliyet Kaç Yaşında Alınır?

Ehliyet alma yaşı ehliyet sınıflarına ve motor gücüne bağlı olarak değişir. En erken 16 yaşında M, A1 ve B1 sınıfı ehliyet alabilirsiniz. Otomobil ehliyet alma yaşı ise 18’dir. 

A1 Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır?

A1 ehliyeti almak için yaş sınırı 16’dır. A1 sınıfı, silindir hacmi 125 santimetreküp gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, iki tekerlekli motosikletleri kullanabilme izni veren ehliyet sınıfıdır.

A2 Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır?

A2 ehliyeti alma yaşı 18’dir. Güç sınırı 35 kv 2 tekerlekli motosikletler ve güç sınırı 15 kv’ı geçmeyen 3 tekerlekli motosikletlerin kullanımında verilen belgedir.

B Ehliyet Kaç Yaşında Alınır?

B sınıfı ehliyet yaş sınırı 18’dir. B sınıfı ehliyet, otomobil ve kamyonet kullanmak isteyen sürücülerin alması gereken sürücü belgesidir. B sınıfı sürücü belgesi alan kullanıcılar, M, B1 ve F sınıfı araçları da kullanabilirler. 

C Ehliyet Kaç Yaşında Alınır?

C sınıfı ehliyet için yaş sınırı 21’dir. C sınıfı ehliyet, kamyon ve çekici araçların kullanılmasında alınması gereken belgedir. C sınıfı sürücü belgesi alanlar aynı zamanda M, B1, B, C1 ve F sınırı araçları da kullanabilirler.

Tır Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır?

Tır ehliyeti alma yaşı 21’dir. Tır ehliyeti CE sınıfı ehliyet ile alınabilir.  CE sınıfı sürücü belgesi, araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kg’ı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

Kamyon Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır?

Kamyon ehliyet yaşı 21’dir. C sınıfı ehliyet ile tüm kamyon tiplerini kullanabilirsiniz. C sınıfı için ehliyet alma yaşı 21’dir. Ancak C1 sınıfı kamyon ehliyeti ve B sınıfı kamyonetleri kullanmak için ehliyet yaşı 18’dir. C1 sınıfı ehliyet ile 3500 kg ile 7500 kg arasındaki kamyonlar kullanılabilir. 3500 kg altı kamyonetler için B sınıfı ehliye gerekir. 

Ehliyet Üst Yaş Sınırı Var mı?

Hayır, ehliyet almak için üst yaş sınırı yoktur. 18 yaşından büyük herkes sağlık raporunu alması durumunda ehliyet almak için sınavlara girebilir. 

Kaynaklar:

Hesapkurdu.com Ehliyet Sınıfları 

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et