HesapKurdu logo

Ek Gelir ve Kefil Gösterirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güncelleme: 22.09.2023
Yayımlama: 30.09.2015
Paylaş
İçindekiler

Konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi kullanmak önemli bir finansal karar. Gelirinizin sadece %45’ni kredi taksitlerine ayırabilecek olmanız ise bu kararı daha da önemli kılıyor. Kredi kullanmak için gösterdiğiniz gelire ilave olarak bankalar sizden ek gelir veya kefil beyan etmenizi de isteyebilir. Bu özellikle konut kredilerinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Her kazanç ek gelir, her kişi de kefil olarak kabul edilmemektedir. Hangi şartlar altında kabul edildiklerini ise şöyle sıralayabiliriz;

Ek Gelirin Kabul Edilmesi

Ek gelirin kabulü için gösterilecek gelirin kayıt altına alınmış olması ve çeşitli evraklar ile bankaya ispat edilebiliyor olması gereklidir. Öte yandan düzenli olarak elde edilen bir gelir olmalıdır. Örneğin aylık ise her ay elde edilen bir gelir veya yıllık ise her yıl elde edilen bir gelir olmalıdır. Son olarak ek gelir krediyi kullanacak kişilerin veya hane halkı geliri olarak kabul edilen kişilerin adına olmalıdır. Başka kişilerin adına kayıtlı gelirler bankalar tarafından kabul edilmez.

Krediye Kefil Olmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Krediye Kefil Olmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kefilin Kabul Edilmesi

Banka tarafından kefil gösterilecek kişinin kabulü ise bazı şartlara bağlıdır. Kefil, kredi kullanacak kişi gibi krediye uygun şartları taşımak zorundadır. KKB düzeni ve gelirin yeterli olması şartı aranmaktadır. Buna ek olarak çoğunlukla kefil olarak gösterilecek kişinin aynı ilde ikamet etmesi istenmektedir. Öte yandan Aynı ikamette bulunmadıkları için hane halkı gelirine dahil edilemeyen aile üyeleri de kefil olarak gösterilebilir. Kefil olarak gösterilen kişiler kefillik şartlarını gösteren belgeleri imzalamalıdırlar. Aynı kredinin borçlusu gibi üzerine sistemsel olarak kredi kefilliği gösterilecektir. Kefil, ilerde bir kredi talebi olursa kefil olduğu kredi adına açılan kredi gibi kabul edilecektir. Kefil olduğu kredi gelirinden düşülerek hesaplama yapılacaktır.

Kefil Olma Durumu

Kredilere kefil olma durumu, kredi sahibi kredisini ödemiyor ise veya ilerde bir kredi talebiniz olacaksa size çeşitli zorluklar çıkartabilmektedir. Bankaların kefil istemesinin nedenin krediye başka bir borçlu olmasını istemesi olduğu unutulmamalıdır. İlerde doğabilecek tüm sorumlulukları da kredi borçlusu gibi üzerine aldığınız unutulmamalıdır.

Hesapkurdu.com, kredi süreçlerinizde size sağladığı ücretsiz danışmanlık hizmeti ile bu konularda yaşayacağınız problemlerde hızlı çözümler sunar. Unutmayın kredi kullanırken alacağınız danışmanlık hizmeti kredinizin sonuçlanma ve sorunsuz geçme ihtimalini 4 kat daha arttırır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.