Nişanlılar Konut Kredisi Çekebilir mi?

Güncelleme: 22.09.2023
Yayımlama: 30.09.2015
Paylaş
İçindekiler

Konut Kredisi Çekmek İçin Gelir Ne Olmalı?

Konut kredisi çekmek için net bir gelir rakamı belirtilmez. Sadece kredi çekerken çekilecek kredi tutarı aylık gelirin %50'sini geçmemelidir. Örneğin 5000 TL aylık gelir varsa, kredi ödemesi 2500 TL'yi geçmemelidir. Konut kredisi, toplam hane halkı geliri dahil edilerek hesaplanan bir kredi türüdür. Aile içerisinde toplam gelire bakılarak bankalar daha fazla kredi imkanı sunarlar. 


Ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenmek için ne kadar kredi çekebilirim hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Nişanlılar Ortak Konut Kredisi Çekebilir mi?

Konut kredisi çekerken gelirin ve kredinin yetmediği durumlarda aile halkının toplam gelirine bakılır. Aile içerisinde gelirine bakılanlar eş, anne, baba gibi bireylerin gelirleridir. Nişanlılar arasında akrabalık bağı henüz oluşmadığı için resmi olarak gelire dahil edilmez. Fakat nişanlılar, akrabalar veya arkadaşlar ile ortak tapu yapılabilir. 

Eş ile ortak konut kredisi kullanma detayları hakkında bilgiyi eşim ile ortak konut kredisi kullanabilir miyim sayfamızdan edinin.

Ortak Tapu Nedir?

Ortak tapu, taşınmaz bir malın tapusunun birden fazla kişi adına çeşitli oranlamalar ile bölünmesidir. Ortak tapu yapacağınız kişinin de kredi uygunluk şartı taşıması gerekiyor. Gelir durumunuz yeterli geliyor ve bankalarda bir problem yaşamadıysanız ortak tapu yapabilirsiniz.

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri ev alırken nelere dikkat edilmeli sayfamızdan edinin.

Ortak Tapu Şartları Nelerdir?

  • Ortak tapu yapabilmek için akrabalık ilişkisi aranmamaktadır. Akraba olmayan kişilerde ortak tapu yaparak kredi kullanabilirler.
  • Ortak tapu işleminde bankalar kişilerin adına ayrı ayrı krediler açarlar. Ama ipotek konutun tamamına konduğu için kişiler birbirinin borcundan da sorumlu olurlar.
  • Kaç kişinin ortak tapu yapabileceği bankalarda net değildir. Bankaların Tahsis birimleri başvuran kişileri inceler ve buna göre karar verirler. Ancak akrabalık ilişkisi yoksa 2 kişiden fazla olması bankalar tarafından onay almasına zorlaştırır.
  • Bankalar ortak tapularda faiz oranı ve masrafı değiştirebilirler. Genellikle çok fazla olmamakla birlikte ek masraflar olabiliyor.
  • Ortak tapu yapacak kişilerden biri, bankanın kredi politikasına uymuyorsa ortak tapu işlemine banka onay vermez.
  • Eşlerde ortak tapu ile kredi kullanabilirler. Eşlerinde krediye uygunluk şartı aranmaktadır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.