Nişanlılar Konut Kredisi Çekebilir mi?

Güncelleme: 27.09.2021 Yayımlama: 30.09.2015 | Okuma Süresi: 2 dk.

Konut Kredisi Çekmek İçin Gelir Ne Olmalı?

Konut kredisi çekmek için net bir gelir rakamı belirtilmez. Sadece kredi çekerken çekilecek kredi tutarı aylık gelirin %50'sini geçmemelidir. Örneğin 5000 TL aylık gelir varsa, kredi ödemesi 2500 TL'yi geçmemelidir. Konut kredisi, toplam hane halkı geliri dahil edilerek hesaplanan bir kredi türüdür. Aile içerisinde toplam gelire bakılarak bankalar daha fazla kredi imkanı sunarlar. 


Ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenmek için ne kadar kredi çekebilirim hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Nişanlılar Ortak Konut Kredisi Çekebilir mi?

Konut kredisi çekerken gelirin ve kredinin yetmediği durumlarda aile halkının toplam gelirine bakılır. Aile içerisinde gelirine bakılanlar eş, anne, baba gibi bireylerin gelirleridir. Nişanlılar arasında akrabalık bağı henüz oluşmadığı için resmi olarak gelire dahil edilmez. Fakat nişanlılar, akrabalar veya arkadaşlar ile ortak tapu yapılabilir. 

Eş ile ortak konut kredisi kullanma detayları hakkında bilgiyi eşim ile ortak konut kredisi kullanabilir miyim sayfamızdan edinin.

Ortak Tapu Nedir?

Ortak tapu, taşınmaz bir malın tapusunun birden fazla kişi adına çeşitli oranlamalar ile bölünmesidir. Ortak tapu yapacağınız kişinin de kredi uygunluk şartı taşıması gerekiyor. Gelir durumunuz yeterli geliyor ve bankalarda bir problem yaşamadıysanız ortak tapu yapabilirsiniz.

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri ev alırken nelere dikkat edilmeli sayfamızdan edinin.

Ortak Tapu Şartları Nelerdir?

  • Ortak tapu yapabilmek için akrabalık ilişkisi aranmamaktadır. Akraba olmayan kişilerde ortak tapu yaparak kredi kullanabilirler.
  • Ortak tapu işleminde bankalar kişilerin adına ayrı ayrı krediler açarlar. Ama ipotek konutun tamamına konduğu için kişiler birbirinin borcundan da sorumlu olurlar.
  • Kaç kişinin ortak tapu yapabileceği bankalarda net değildir. Bankaların Tahsis birimleri başvuran kişileri inceler ve buna göre karar verirler. Ancak akrabalık ilişkisi yoksa 2 kişiden fazla olması bankalar tarafından onay almasına zorlaştırır.
  • Bankalar ortak tapularda faiz oranı ve masrafı değiştirebilirler. Genellikle çok fazla olmamakla birlikte ek masraflar olabiliyor.
  • Ortak tapu yapacak kişilerden biri, bankanın kredi politikasına uymuyorsa ortak tapu işlemine banka onay vermez.
  • Eşlerde ortak tapu ile kredi kullanabilirler. Eşlerinde krediye uygunluk şartı aranmaktadır.

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

Konut Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun konut kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et