Konut Kredisi Kullanılamayan Durumlar

Güncelleme: 10.11.2023
Yayımlama: 30.09.2015
Paylaş
İçindekiler

Hangi Durumlarda Konut Kredisi Kullanılmaz

Konut kredisi sadece alınacak eve ipotek konulması ve bunun karşılığında konut kredisi kullanılması işlemi olmadığından, tüketici her durumda bu kredi türünü kullanamaz. Konut kredisi kullanılamayacak durumlar şunlardır;

  1. Tapu niteliğinin mesken olarak geçmemesi
  2. Akrabalık ilişkisi olan kişilerden alınması
  3. Konutun krediye uygunluğunun olmaması
  4. Tapuda Haciz Olmaması
  5. Alınacak konutun tamamlanmamış olması 
Konut Kredisi Hesapla

Tapu Niteliğinin Mesken Olarak Geçmemesi

Konut kredisi çekebilmek için alınacak konutun niteliğinin mesken olarak geçmesi gerekmektedir. Arsa, dükkan, depo vb. niteliklere sahip tapulara konut kredisi verilmemektedir. Ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri ev alırken nelere dikkat edilmeli sayfamızdan edinin.

En Uygun Konut Kedisi Faiz Oranları:

Akrabalık İlişkisi Olan Kişilerden Alınması

Akrabalık ilişkisi bulanan kişilerden konut alımında konut kredisi çekilemez. Bunun nedeni yapılan satışın finansman olarak görülmesidir. Çözüm olarak bankalar bireysel finansman kredisi sunmaktadırlar. Şartları ve faiz oranı konut kredisi kadar cazip değildir ancak bu durumda olan tüketicilerin başvurabileceği bir seçenektir.

Konutun Krediye Uygunluğunun Olmaması

Alınacak konutun kanunlara ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmış olması gereklidir. Alınacak konut kat mülkiyetine sahipse gerekli kanunlara ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmış demektir. Öte yandan konutun kat irtifakı var ise de yapı kullandırım izin belgesi (iskânı) sahip olması gereklidir.

Tapuda Haciz Olmaması

Kredi çekilerek alınacak olan konutun tapusu hacizde olmaması gerekir. Konutlarda ipotek, haciz ve intifa hakkı gibi konularda detaylı bilgi almak için konutlarda ipotek, haciz ve intifa hakkı sayfamızı ziyaret edin. Tapu işlemleri hakkında merak edilenleri tapu alım ve satım işlemleri sayfamızdan edinin. 

Alınacak Konutun Tamamlanmamış Olması

Konutun değerlendirilmesi için gönderilen eksper evin tamamlanıp tamamlanmadığına da bakmaktadır. Raporda konutun tamamlanmış olarak gösterilmesi konut kredisi kullanımı için önemli bir adımdır. Alınacak konut en az %80 tamamlanmış olması gereklidir. Tamamlanmaması durumunda banka kredi işlemini tamamlana kadar gerçekleştirmeyecektir. Tamamlanma aşamasını anlamanın en temel yolu çatı, dış kapama, kapı ve pencerelerinin takılmış olması olarak ifade edilebilir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.