Konut Kredisi Kullanılamayan Durumlar

Güncelleme: 27.09.2021 Yayımlama: 30.09.2015 | Okuma Süresi: 1 dk.

Hangi Durumlarda Konut Kredisi Kullanılmaz

Konut kredisi sadece alınacak eve ipotek konulması ve bunun karşılığında konut kredisi kullanılması işlemi olmadığından, tüketici her durumda bu kredi türünü kullanamaz. Konut kredisi kullanılamayacak durumlar şunlardır;

  1. Tapu niteliğinin mesken olarak geçmemesi
  2. Akrabalık ilişkisi olan kişilerden alınması
  3. Konutun krediye uygunluğunun olmaması
  4. Tapuda Haciz Olmaması
  5. Alınacak konutun tamamlanmamış olması 
Konut Kredisi Hesapla

Tapu Niteliğinin Mesken Olarak Geçmemesi

Konut kredisi çekebilmek için alınacak konutun niteliğinin mesken olarak geçmesi gerekmektedir. Arsa, dükkan, depo vb. niteliklere sahip tapulara konut kredisi verilmemektedir. Ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri ev alırken nelere dikkat edilmeli sayfamızdan edinin.

En Uygun Konut Kedisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 411.007 TL
Faiz Oranı %2,08
Aylık Taksit 3.408 TL
Toplam Maliyet 298.507 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 298.922 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

Akrabalık İlişkisi Olan Kişilerden Alınması

Akrabalık ilişkisi bulanan kişilerden konut alımında konut kredisi çekilemez. Bunun nedeni yapılan satışın finansman olarak görülmesidir. Çözüm olarak bankalar bireysel finansman kredisi sunmaktadırlar. Şartları ve faiz oranı konut kredisi kadar cazip değildir ancak bu durumda olan tüketicilerin başvurabileceği bir seçenektir. Konut finansmanı hakkında detaylı bilgi almak için konut finansmanı nedir, şartları nelerdir sayfamızı ziyaret edin.

Konutun Krediye Uygunluğunun Olmaması

Alınacak konutun kanunlara ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmış olması gereklidir. Alınacak konut kat mülkiyetine sahipse gerekli kanunlara ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmış demektir. Öte yandan konutun kat irtifakı var ise de yapı kullandırım izin belgesi (iskânı) sahip olması gereklidir.

Tapuda Haciz Olmaması

Kredi çekilerek alınacak olan konutun tapusu hacizde olmaması gerekir. Konutlarda ipotek, haciz ve intifa hakkı gibi konularda detaylı bilgi almak için konutlarda ipotek, haciz ve intifa hakkı sayfamızı ziyaret edin. Tapu işlemleri hakkında merak edilenleri tapu alım ve satım işlemleri sayfamızdan edinin.

Alınacak Konutun Tamamlanmamış Olması

Konutun değerlendirilmesi için gönderilen eksper evin tamamlanıp tamamlanmadığına da bakmaktadır. Raporda konutun tamamlanmış olarak gösterilmesi konut kredisi kullanımı için önemli bir adımdır. Alınacak konut en az %80 tamamlanmış olması gereklidir. Tamamlanmaması durumunda banka kredi işlemini tamamlana kadar gerçekleştirmeyecektir. Tamamlanma aşamasını anlamanın en temel yolu çatı, dış kapama, kapı ve pencerelerinin takılmış olması olarak ifade edilebilir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et